10 technologických průlomů roku 2018 (2. část)
|

10 technologických průlomů roku 2018 (2. část)

Technologie mění naše životy. Každým rokem se zdokonalují a přibývají nové, které mohou znamenat průlom nejen v samotném technologickém odvětví, ale i v mnoha dalších oblastech života. MIT Technology Review sestavil desítku zásadních technologií letošního roku. Dnes se podíváme na druhou pětici.

Technologie Informační technologie Biotechnologie

Babylónské rybky v uších

Ve známé knize Stopařův průvodce po Galaxii umožňovala babylónská rybka tomu, kdo ji měl v uchu, rozumět okamžitě každému jazyku. Společnost Google přichází s něčím podobným, nazvala to Pixel Buds. Tato sluchátka spolupracují se smartphony Google Pixel a překladačem a umožňují překlad slyšeného v reálném čase. Technologie zatím má své mouchy, navíc vyžaduje telefon od Googlu a sluchátka, ale je to posun oproti dřívější aplikaci na konverzaci v cizím jazyce v telefonech s Androidem.

Ve zmiňované knize se říká, že rybka, geniální omyl evoluce, popírá existenci Boha a způsobila více krveprolití než cokoli jiného v historii. Zatím největším problémem Pixel Buds je design a někdy také zlobí spárování s telefonem. Ale to jsou mušky, které lze opravit. Pak už jen zbývá doufat, že zařízení nepovede ke stejným krveprolitím jako ve Stopařově průvodci.

Bezuhlíkový plyn

Zemní plyn je jedním z hlavních zdrojů energie nejen v USA (asi 32 % vyrobené elektřiny), ale i globálně (22 %). I když je čistší než uhlí, je to stále velký zdroj emisí CO2. Společnost Net Power věří, že dokáže vyrábět energii s využitím zemního plynu, ale zároveň zachytávat všechny zplodiny. Kdyby to fungovalo, bylo by možné vyrábět čistou energii z fosilních paliv, přičemž by elektrárny mohly fungovat podle objemu poptávky, měly by nižší náklady než jaderné elektrárny a byly by spolehlivější než současné alternativy spoléhající na počasí.

V kostce to funguje tak, že oxid uhličitý uvolňující se při hoření zemního plynu pod vysokým tlakem a za vysoké teploty se využívá dále v tekutém stavu jako pohon pro speciální turbínu. Většina CO2 tak může být nepřetržitě recyklována. Zásadním faktorem při snižování nákladů je další prodej CO2, který se dnes využívá při těžbě ropy, což ale není příliš zelené využití. Net Power ale doufá, že se v budoucnu bude více využívat při výrobě cementu a plastů a jiných materiálů na bázi uhlíku.

Dokonalé soukromí on-line

Soukromí v on-line prostoru je velice diskutované téma. Jedním z nástrojů, které by je mohly zajistit, je takzvaný zero-knowledge proof, kryptografický protokol, který umožní uživatelům prokázat svou plnoletost bez zadávání data narození nebo prokázat dostatek peněz na účtu bez odhalení detailů o kontě.

Průkopníkem by se mohla stát digitální měna zcash, která funguje od roku 2016. Vývojáři u ní využívají metodu nazvanou zk-SNARK umožňující uživatelům anonymně obchodovat (ostatní měny, třeba bitcoin, nejsou anonymní, ale pseudonymní; jejich transakce mohou být kombinovány s jinými daty, která umožňují odhalit totožnost uživatelů). Sám Vitalik Buterin, zakladatel etherea, dokonce popisuje zk-SNARK jako technologii, která změní trh.

Technologie je příslibem zejména pro banky, které by mohly využívat blockchain bez rizika ztráty soukromí klientů. JPMorgan Chase již loni přidala zk-SNARK do svých platebních systémů na bázi blockchainu. Problémem protokolu je náročnost výpočtů a malá rychlost. Rovněž je nutné takzvané důvěryhodné nastavení, vyžadující kryptografický klíč, který by ale v nesprávných rukou mohl ohrozit celý systém. Na alternativách bez nutnosti tohoto klíče se však pracuje.

10 technologických průlomů roku 2018 (1. část)
Technologie mění naše životy. Každým rokem se zdokonalují a přibývají nové, které mohou znamenat průlom nejen v samotném technologickém odvětví, ale i v mnoha dalších oblastech života. MIT Technology Review sestavil desítku zásadních technologií letošního roku. Podívejme se na prvních pět.

Genetické věštění

Genetika dnes umožňuje zmapovat lidský genom a v budoucnu by mohla vést k tomu, že by děti již při narození dostaly karty s údaji o pravděpodobnosti infarktu, rakoviny nebo závislosti na tabáku, případně o inteligenci. Většina běžných onemocnění, ale také vzory chování nebo inteligence jsou výsledkem kombinace určitých genů a vědci na jejich základě dokáží vypracovat takzvané polygenní rizikové skóre.

Při testech DNA jde stále o určování pravděpodobnosti, ne diagnózu, ale tyto údaje by mohla efektivně vyžívat medicína. Lidé s větší pravděpodobností onemocnění rakovinou by například mohli podstupovat preventivní vyšetření častěji, lidé s větší náchylností na Alzheimerovu chorobu by se mohli účastnit testů na nové léky a podobně.

Problém je, že tyto předpovědi nejsou dokonalé a mohou vést k omylům (někdo s nízkým rizikovým skóre nepůjde na vyšetření rakoviny, ale nakonec ji bude mít). Kontroverzně působí také fakt, že kromě předpovědí onemocnění je díky polygennímu skóre možné předpovídat i určité vlastnosti, například zmíněnou úroveň IQ. Problém je, co s takovou informací budou dělat rodiče nebo učitelé. Eric Turkheimer, behaviorální genetik, k tomu, že se tyto informace dají využít k dobrému i špatnému, říká, že je to "současně vzrušující i alarmující".

Kvantové materiály

Kvantové počítače sice otevírají netušené možnosti, ale zatím nevíme, co s nimi. Jednou z možností je přesný návrh molekul. Chemici sní o nových proteinech do nových, mnohem účinnějších léků, nových elektrolytech do baterií a sloučeninách, které budou sluneční světlo měnit rovnou na kapalné palivo. Ale to vše je zatím pouze sen, protože modelování molekul je se současným vybavením prakticky nemožné.

A právě to je oblast, kde se mohou využít kvantové počítače, které namísto digitálních bitů, které nabývají pouze hodnot nula a jedna, využívají takzvané qubity, které mohou nabývat hodnot mezi nulou a jedničkou a jde vlastně o takové samostatné kvantové systémy. IBM nedávno využila kvantový počítač se sedmi qubity, aby vymodelovala malou molekulu tvořenou třemi atomy. To je jen začátek. Když bude možné postavit stroje s více qubity a lepšími kvantovými algoritmy, půjde postavit mnohem větší a zajímavější molekuly.

Zdroj: MIT Technology Review
16. 4. 2018 12:00

Investorský magazín: NaSTARTujte své obchody na pražské burze

Pražská burza začala jako magnet přitahovat malé české firmy a měla by k pomyslnému burzovnímu parketu v Rybné ulici...
Akcie ČR Pražská burza Petr Koblic
9. 4. 2018 12:00

Investorský magazín: Kryptoměny v roce 2018 a lekce o volatilitě

Kryptoměnový trh letos zatím zrovna nezáří. Co stáhlo cenu bitcoinu pod sedm tisíc dolarů a co čekat ve světě...
Kryptoměny Bitcoin Volatilita
2. 4. 2018 07:00

Investorský magazín: Investice s největší dividendou

Jaké investice mohou přinést nejlepší dividendu, ale na kurzovém lístku je nenajdete? Řeč je o investicích takzvaně...
Vzdělání Zaměstnání Ján Hájek
29. 3. 2018 12:00

Havlíček (AMSPŽ ČR): Čeští politici jsou jako hokejisté, chybí jim agresivnější tah na branku

Čeští politici jsou mistry floskulí, ale málokdy se odhodlají zavádět opatření, která by mohla ohrozit jejich příští...
Politika
28. 3. 2018 09:00

Martin Novák (ČEZ): Tyto faktory ženou ceny elektřiny výše, dividendový výplatní poměr neměníme

Po zveřejnění hospodářských výsledků ČEZ za rok 2017 jsme se finančního ředitele společnosti Martina Nováka zeptali...
ČEZ Akcie ČR Dividendy
26. 3. 2018 12:00

Investorský magazín: Jak správně poskládat portfolio (nejen) z ETF?

Chcete sestavit dobře diverzifikované portfolio při velice nízkých nákladech? Jednou z možností jsou veřejně...
ETF Investiční strategie Ponaučení pro investory
19. 3. 2018 12:00

Investorský magazín: Dočká se růst cen akcií desátých narozenin?

Investoři na Wall Street oslavili v březnu devítileté výročí odrazu cen akcií od krizového dna, kterým začal druhý...
Americké akcie Býčí trh Investiční strategie
13. 3. 2018 12:00

Brychta (X-Trade Brokers): Bitcoin se předběhl, dlouhodobě je ale technologie životaschopná

Po enormním nárůstu ceny bitcoinu v roce 2017 je pro další investice do něj namístě opatrnost. Dlouhodobě má ale...
Bitcoin Kryptoměny Investiční alternativy
12. 3. 2018 12:00

Investorský magazín: Na co sázet ve volatilnějším prostředí?

Volatilita má na mnohé investory zásadní dopad, protože ovlivňuje jejich psychiku, konkrétně míru strachu a...
Investiční tipy Výhled na rok 2018 Volatilita
7. 3. 2018 15:00

Zapomeňte na zprofanovaný bitcoin. Tyto kryptoměny má letos smysl sledovat

Na lednovém Investičním fóru se analytik Josef Tětek rozhovořil o projektech v oblasti kryptoměn, které ještě nejsou...
Kryptoměny Bitcoin Výhled na rok 2018
5. 3. 2018 12:00

Investorský magazín: Investice do private equity a trojský kůň evropské energetiky

Fondy soukromého kapitálu, tedy private equity, otevírají své brány i drobným investorům. Do čeho investují a s jakým...
Private equity Podílové fondy Ponaučení pro investory
26. 2. 2018 12:00

Investorský magazín: Jak investují Češi?

Jak a do čeho nejraději investují čeští drobní investoři? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín, ve kterém se...
Ponaučení pro investory Volatilita Investorský magazín
20. 2. 2018 07:00

Michal Šnobr: Toto je největší průšvih evropské energetiky

Ceny elektřiny v následující dekádě porostou, Angela Merkelová svou energetickou politikou vkládá osud Německa do...
Německo Energetika Jaderná energetika
19. 2. 2018 12:00

Investorský magazín: Český Boyard jako dluhopisová investice

S dluhopisy malých firem se na českém trhu roztrhl pytel. V aktuálním Investorském magazínu přibližujeme jeden, který...
Firemní dluhopisy Investiční tipy Investorský magazín
17. 2. 2018 18:00

Bitcoin a regulátoři: Schyluje se k rozhodující bitvě?

Není pravda, že trh s kryptoměnami není regulovaný. Pokud někdo nebude spouštět vyložená Ponziho schémata nebo jiné...
Kryptoměny Regulace Bitcoin
16. 2. 2018 07:00

V čem by se měli drobní investoři inspirovat u českých boháčů?

Drobní investoři by se neměli bát dodržovat předem zvolenou investiční strategii i během nepříznivého vývoje na...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování
15. 2. 2018 09:00

Trefa Jána Hájka (TOP STOCKS): Letos bude na burzách živěji než v roce 2017

Na lednovém Investičním fóru v Praze byl velký prostor věnován akciím. V té době americký trh zapisoval druhý rok bez...
Americké akcie S&P 500 Korekce na trzích
14. 2. 2018 18:00

Drahý kov a umění v jednom: S nákupem pamětních mincí se nevyplatí otálet

Pamětní mince kombinují cenné kovy s uměním, s jejich nákupem se nevyplatí otálet. Tato základní myšlenka zazněla na...
Investiční a pamětní mince a medaile Investiční alternativy Zlato
12. 2. 2018 12:00

Investorský magazín: Akcie ČEZ v dlouhodobém výhledu

Středoevropský energetický gigant ČEZ bude i letos patřit mezi nejsledovanější akcie v kurzovém lístku pražské burzy....
ČEZ Elektřina Akcie ČR
10. 2. 2018 18:00

Jak vypadají a do čeho investují čeští dolaroví milionáři?

Tři čtvrtiny majetku investují čeští dolaroví milionáři do nemovitostí, půdy, akcií, případně do podílů ve firmách. V...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Investiční portfolio Bohatství