Britská libra: v zajetí politiky a politikaření
|

Britská libra: v zajetí politiky a politikaření

Britská ekonomika zažila hluboký pád – a přitom stále balancuje na hraně propasti. Dosavadní pád libry tak ještě zdaleka nemusí být u konce.

Tony Bonsignore

Ani očekávaný nástup konzervativců a jimi plánované utažení opasků přitom nemusí britskou pýchu posílit.

Jak totiž tvrdí Tony Bonsignore, někdejší editor listu Financial Times, který nyní přednáší na londýnské City University, kroky, které současná opozice v případě volebního vítězství chystá, mohou mít pro britskou ekonomiku katastrofání důsledky.

Míra nezaměstnanosti v Británii se v září poprvé od března tohoto roku nezvýšila. Podle některých expertů jde o signál, že to nejhorší má ekonomika už za sebou. Souhlasíte?

Ta čísla skutečně nebyla tak hrozná, jak se někteří analytici domnívali. A proto je na první pohled opatrný optimismus možná na místě. Ne už na ten druhý: v Británii je nyní zhruba 2,5 milionu lidí bez práce; výše zadlužení státu i mnoha domácností je vysoká; a navíc se zřejmě ještě objeví nové problémy v bankovním sektoru.

Současnou situaci bych tak přirovnal k balancování na hraně propasti. Před pádem do ní nás chrání záchranné operace státu, které ale musí jednoho dne skončit. A proto bych investory varoval před přehnanou euforií. Jakkoli nadějně ta čísla o nezaměstnanosti mohou na první pohled vypadat.

Přesto, někteří ekonomové už před zveřejněním dat z trhu práce předpovídali, že britská ekonomika překonala recesi. A stagnující míra nezaměstnanosti tuto víru posílila ...

Na trhu práce je skutečně možné dříve a nebo později jistou stabilizaci čekat. To ale neznamená, že by varianta hospodářského oživení kombinovaného s vysokou nezaměstnaností zmizela. To určitě ne. Stále hrozí, že kvůli krizi celá generace Britů bude co se realizace na trhu práce týče ztracená. Před tím nedávno varoval i někdejší člen monetární rady Národní banky Anglie David Blanchflower. A já se domnívám, že vzhledem ke strukturálním problémům britské a světové ekonomiky i globálního finančního systému jde o scénář více než pravděpodobný. Jinými slovy, i kdyby došlo k pomyslnému odrazu ekonomiky ode dna, míra nezaměstnanosti se v dohledné době výrazně nesníží.

Řekněme, že skutečně britskou ekonomiku čeká ozdravný proces, při kterém nezaměstnanost zůstane vysoká. Jak výrazně to délku a podobu cesty ode dna ovlivní?

Nezaměstnanost UK

Vysoká nezaměstnanost by tempo hospodářského oživení jistě ovlivnila. Ztráta zaměstnání a nebo hrozba něčeho podobného totiž do ochoty domácností utrácet jistě promlouvají. Stejně tak jsou tu ale i další faktory, které je třeba mít na paměti.

Jde zejména o ceny realit – ty se budou muset dostat na úrovně z před třemi, čtyřmi lety, aby se lidé opět začali cítit tak bohatí, jak se cítili před začátkem hospodářské krize a souvisejícího pádu cen nemovitostí.

Je tedy možné, že by vysoká nezaměstnanost a pocit nejistoty s tím spojený nakonec ozdravný proces britské ekonomiky zastavily a nebo dokonce zvrátily?

HDP UK

Určitě to neznamená, že by k ozdravení nemohlo dojít. Svět půjde dál bez ohledu na problémy, které relativně dost lidí z jednoho specifického segmentu trhu práce bude mít. Půjde o řekněme zvláštnost, která se nakonec může stát postkrizovým standardem: ekonomický růst a vysoká nezaměstnanost prostě půjdou ruku v ruce. A co je důležité si v souvislosti s touto možností uvědomit je to, že pokud k tomu nakonec dojde, bude pro stát jen velmi obtížné postupně snižovat míru, do jaké do chodu ekonomiky zasahují.

Británie je už tak výrazně zadlužená. Další záchranné a podpůrné akce by její situaci ještě zhoršily. Nebude tak prostě vláda k ukončení intervencí nakonec donucena?

V tuto chvíli zažíváme návrat keynesiánské ekonomiky. A jinak to asi ani není možné. Poptávka firem a spotřebitelů totiž státní injekce nenahradí. Pochopitelně, až se dostaneme do situace, kdy spotřebitelská poptávka bude podobně silná jako před krizí, bude nutné se dluhu začít zbavovat. Což ale nebude tak jednoduché. A já se obávám, že se vláda proto pokusí zbavit se dluhů s pomocí inflace. Někteří tuto hypotézu zpochybňují tím, že by to šlo jen velmi obtížně skloubit s cílem národní banky udržet nízkou inflaci. Nicméně, ceny domů nejsou do většiny inflačních ukazatelů započítávány. A proto je možné, že se nakonec skutečně rozhodneme zbavit se dluhu tím, že opět uměle nafoukneme ceny nemovitostí.

Vycházíme-li z tohoto předpokladu, dá se tak očekávat, že libra bude i nadále oslabovat?

Směnný kurz GBP/USD

Národní banka Anglie je v tuto chvíli bezpochyby pro oslabování libry. Chce totiž podpořit konkurenceschopnost britských firem na světových trzích. A monetární politika i komentáře centrálních bankéřů tomu odpovídají a podle mě ještě nějakou dobu odpovídat budou. Proto libra oslabuje a bude zřejmě oslabovat i dál; možná až na úroveň eura. Dvě věci, které by mohly vyvinout jistý protitlak, jsou návrat proinflačních tlaků a kurzy ostatních měn. Co se druhého týče, veškerá pozornost by se nyní měla soustředit na dolar a na to, kam až se propadne. Další otázkou pak je, zda se Evropská centrální banka nerozhodne pro devalvaci eura, což by mohl být jistý životabudič evropské ekonomiky. Jinými slovy, libra je pod tlakem z mnoha stran a další vývoj kurzu není jen a pouze v britských rukách.

Ještě nedávno byla silná libra něčím, čeho se ani centrální banka ani politici nebyli schopni vzdát. Může toto sehrát roli i tentokrát a nebo národní pýcha ustoupí stranou realitě?

Máte pravdu. Ještě nedávno tu byla devalvace považována za něco hanebného. O tom se opakovaně přesvědčily vlády ve čtyřicátých letech, v šedesátých letech a na počátku let devadesátých, kdy na ni doplatily konzervativci Johna Majora. V tuto chvíli si ale myslím, že je podobný pohled už přežitý, že vítězí mnohem racionálnější přístup. A snad i proto jsme svědky jednoho z nejvýraznějších pádů libry v moderní historii země a nikdo to za až tak velký problém nepovažuje. K čemuž přispívá i to, že je většina velkých britských firem natěsno svázána s globální ekonomikou a slabší libra jim teď pomáhá. Nemyslím si proto, že by tentokrát národní pýcha mohla vést k intervenci ve prospěch libry.

Nakolik se to – a obecněji monetární a fiskální politika – může změnit v případě očekávaného vítězství konzervativců ve volbách, které Británii v příštím roce čekají?

Vláda konzervativců Davida Camerona by zřejmě chtěla seškrtat veřejné výdaje a dostat finance pod kontrolu mnohem dříve, než o termínech, o kterých se nyní mluví. Alespoň to nyní slibují. Je pochopitelně těžké říci, zda by skutečně něco podobného v případě svého vítězství naordinovali. Ale pokud ano, pak by to pro britskou ekonomiku mělo velké – a já tvrdím, že katastrofální – důsledky. Britská ekonomiky totiž ani zdaleka není v takové kondici, aby se obešla bez státní podpory. Možná by tak příchod konzervativců přechodně posílil libru. Ale pokud ekonomika zažije další pád a počet lidí bez práce vzroste řekněme na 3 a nebo 3,5 milionu tak, samozřejmě, půjde o růst víceméně krátkodobý.

Roman Chlupatý je redaktorem investicniweb.cz v londýnské City

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika