Britská libra: v zajetí politiky a politikaření
|

Britská libra: v zajetí politiky a politikaření

Britská ekonomika zažila hluboký pád – a přitom stále balancuje na hraně propasti. Dosavadní pád libry tak ještě zdaleka nemusí být u konce.

Tony Bonsignore

Ani očekávaný nástup konzervativců a jimi plánované utažení opasků přitom nemusí britskou pýchu posílit.

Jak totiž tvrdí Tony Bonsignore, někdejší editor listu Financial Times, který nyní přednáší na londýnské City University, kroky, které současná opozice v případě volebního vítězství chystá, mohou mít pro britskou ekonomiku katastrofání důsledky.

Míra nezaměstnanosti v Británii se v září poprvé od března tohoto roku nezvýšila. Podle některých expertů jde o signál, že to nejhorší má ekonomika už za sebou. Souhlasíte?

Ta čísla skutečně nebyla tak hrozná, jak se někteří analytici domnívali. A proto je na první pohled opatrný optimismus možná na místě. Ne už na ten druhý: v Británii je nyní zhruba 2,5 milionu lidí bez práce; výše zadlužení státu i mnoha domácností je vysoká; a navíc se zřejmě ještě objeví nové problémy v bankovním sektoru.

Současnou situaci bych tak přirovnal k balancování na hraně propasti. Před pádem do ní nás chrání záchranné operace státu, které ale musí jednoho dne skončit. A proto bych investory varoval před přehnanou euforií. Jakkoli nadějně ta čísla o nezaměstnanosti mohou na první pohled vypadat.

Přesto, někteří ekonomové už před zveřejněním dat z trhu práce předpovídali, že britská ekonomika překonala recesi. A stagnující míra nezaměstnanosti tuto víru posílila ...

Na trhu práce je skutečně možné dříve a nebo později jistou stabilizaci čekat. To ale neznamená, že by varianta hospodářského oživení kombinovaného s vysokou nezaměstnaností zmizela. To určitě ne. Stále hrozí, že kvůli krizi celá generace Britů bude co se realizace na trhu práce týče ztracená. Před tím nedávno varoval i někdejší člen monetární rady Národní banky Anglie David Blanchflower. A já se domnívám, že vzhledem ke strukturálním problémům britské a světové ekonomiky i globálního finančního systému jde o scénář více než pravděpodobný. Jinými slovy, i kdyby došlo k pomyslnému odrazu ekonomiky ode dna, míra nezaměstnanosti se v dohledné době výrazně nesníží.

Řekněme, že skutečně britskou ekonomiku čeká ozdravný proces, při kterém nezaměstnanost zůstane vysoká. Jak výrazně to délku a podobu cesty ode dna ovlivní?

Nezaměstnanost UK

Vysoká nezaměstnanost by tempo hospodářského oživení jistě ovlivnila. Ztráta zaměstnání a nebo hrozba něčeho podobného totiž do ochoty domácností utrácet jistě promlouvají. Stejně tak jsou tu ale i další faktory, které je třeba mít na paměti.

Jde zejména o ceny realit – ty se budou muset dostat na úrovně z před třemi, čtyřmi lety, aby se lidé opět začali cítit tak bohatí, jak se cítili před začátkem hospodářské krize a souvisejícího pádu cen nemovitostí.

Je tedy možné, že by vysoká nezaměstnanost a pocit nejistoty s tím spojený nakonec ozdravný proces britské ekonomiky zastavily a nebo dokonce zvrátily?

HDP UK

Určitě to neznamená, že by k ozdravení nemohlo dojít. Svět půjde dál bez ohledu na problémy, které relativně dost lidí z jednoho specifického segmentu trhu práce bude mít. Půjde o řekněme zvláštnost, která se nakonec může stát postkrizovým standardem: ekonomický růst a vysoká nezaměstnanost prostě půjdou ruku v ruce. A co je důležité si v souvislosti s touto možností uvědomit je to, že pokud k tomu nakonec dojde, bude pro stát jen velmi obtížné postupně snižovat míru, do jaké do chodu ekonomiky zasahují.

Británie je už tak výrazně zadlužená. Další záchranné a podpůrné akce by její situaci ještě zhoršily. Nebude tak prostě vláda k ukončení intervencí nakonec donucena?

V tuto chvíli zažíváme návrat keynesiánské ekonomiky. A jinak to asi ani není možné. Poptávka firem a spotřebitelů totiž státní injekce nenahradí. Pochopitelně, až se dostaneme do situace, kdy spotřebitelská poptávka bude podobně silná jako před krizí, bude nutné se dluhu začít zbavovat. Což ale nebude tak jednoduché. A já se obávám, že se vláda proto pokusí zbavit se dluhů s pomocí inflace. Někteří tuto hypotézu zpochybňují tím, že by to šlo jen velmi obtížně skloubit s cílem národní banky udržet nízkou inflaci. Nicméně, ceny domů nejsou do většiny inflačních ukazatelů započítávány. A proto je možné, že se nakonec skutečně rozhodneme zbavit se dluhu tím, že opět uměle nafoukneme ceny nemovitostí.

Vycházíme-li z tohoto předpokladu, dá se tak očekávat, že libra bude i nadále oslabovat?

Směnný kurz GBP/USD

Národní banka Anglie je v tuto chvíli bezpochyby pro oslabování libry. Chce totiž podpořit konkurenceschopnost britských firem na světových trzích. A monetární politika i komentáře centrálních bankéřů tomu odpovídají a podle mě ještě nějakou dobu odpovídat budou. Proto libra oslabuje a bude zřejmě oslabovat i dál; možná až na úroveň eura. Dvě věci, které by mohly vyvinout jistý protitlak, jsou návrat proinflačních tlaků a kurzy ostatních měn. Co se druhého týče, veškerá pozornost by se nyní měla soustředit na dolar a na to, kam až se propadne. Další otázkou pak je, zda se Evropská centrální banka nerozhodne pro devalvaci eura, což by mohl být jistý životabudič evropské ekonomiky. Jinými slovy, libra je pod tlakem z mnoha stran a další vývoj kurzu není jen a pouze v britských rukách.

Ještě nedávno byla silná libra něčím, čeho se ani centrální banka ani politici nebyli schopni vzdát. Může toto sehrát roli i tentokrát a nebo národní pýcha ustoupí stranou realitě?

Máte pravdu. Ještě nedávno tu byla devalvace považována za něco hanebného. O tom se opakovaně přesvědčily vlády ve čtyřicátých letech, v šedesátých letech a na počátku let devadesátých, kdy na ni doplatily konzervativci Johna Majora. V tuto chvíli si ale myslím, že je podobný pohled už přežitý, že vítězí mnohem racionálnější přístup. A snad i proto jsme svědky jednoho z nejvýraznějších pádů libry v moderní historii země a nikdo to za až tak velký problém nepovažuje. K čemuž přispívá i to, že je většina velkých britských firem natěsno svázána s globální ekonomikou a slabší libra jim teď pomáhá. Nemyslím si proto, že by tentokrát národní pýcha mohla vést k intervenci ve prospěch libry.

Nakolik se to – a obecněji monetární a fiskální politika – může změnit v případě očekávaného vítězství konzervativců ve volbách, které Británii v příštím roce čekají?

Vláda konzervativců Davida Camerona by zřejmě chtěla seškrtat veřejné výdaje a dostat finance pod kontrolu mnohem dříve, než o termínech, o kterých se nyní mluví. Alespoň to nyní slibují. Je pochopitelně těžké říci, zda by skutečně něco podobného v případě svého vítězství naordinovali. Ale pokud ano, pak by to pro britskou ekonomiku mělo velké – a já tvrdím, že katastrofální – důsledky. Britská ekonomiky totiž ani zdaleka není v takové kondici, aby se obešla bez státní podpory. Možná by tak příchod konzervativců přechodně posílil libru. Ale pokud ekonomika zažije další pád a počet lidí bez práce vzroste řekněme na 3 a nebo 3,5 milionu tak, samozřejmě, půjde o růst víceméně krátkodobý.

Roman Chlupatý je redaktorem investicniweb.cz v londýnské City

Bývalý řecký ministr dopravy byl odsouzen za korupci
před hodinou

Bývalý řecký ministr dopravy byl odsouzen za korupci

Bývalý řecký ministr dopravy Tasos Mantelis byl v pátek odsouzen za praní špinavých peněz. Justice jej shledala...
Řecko Politika Doprava
Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
před hodinou

Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden odepsaly zhruba půl procenta

Evropské akciové trhy v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny
Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny
před hodinou

Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny

Krymský poloostrov, který Rusko anektovalo v roce 2014, v pátek zůstal více než hodinu bez elektřiny. Poruchu...
Rusko Ukrajina Energetika
EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice
EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice
17:28

EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice

Evropská unie poskytne Libyi podporu za 46 milionů eur na posílení schopností země chránit si hranice. V pátek to...
Libye Evropská unie Afrika
Starostka Říma vyzvala vládu, aby zabránila přídělům na vodu
17:05

Starostka Říma vyzvala vládu, aby zabránila přídělům na vodu

Starostka Říma Virginia Raggiová v pátek vyzvala italskou vládu, aby zabránila zavedení přídělového systému na vodu v...
Itálie Voda
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na ziskovou čtvrteční seanci, když index PX odepsal 0,65 % na 1 008,33 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
V dětmarovické elektrárně hoří, několik lidí bylo zraněno
V dětmarovické elektrárně hoří, několik lidí bylo zraněno
16:20

V dětmarovické elektrárně hoří, několik lidí bylo zraněno

Požár v Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku, kde dopoledne začala hořela vnitřní vestavba rekonstruovaného absorbéru,...
Energetika ČEZ Akcie ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle finálních dat klesl na 93,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 93,4 bodu z 95,1 bodu v květnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA -0,1 %, S&P 500 -0,17 %, Nasdaq -0,26 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA -0,1 %, S&P 500 -0,17 %, Nasdaq -0,26 %

Index Dow Jones Industrial Average po otevření vytvořil nové historické maximum 21 798,77 bodu, následně však klesl...
Americké akcie
Pojišťovny vybraly letos na pojistném 62,9 miliardy Kč, o 3,6 % víc
15:33

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 62,9 miliardy Kč, o 3,6 % víc

Český pojistný trh v prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 62,9 miliardy Kč, což je o 3,6...
Česká republika Pojišťovny Pojištění
Španělská ekonomika vykázala nejlepší čtvrtletní růst od 2014
Španělská ekonomika vykázala nejlepší čtvrtletní růst od 2014
15:18

Španělská ekonomika vykázala nejlepší čtvrtletní růst od 2014

Španělská ekonomika vykázala za druhé čtvrtletí růst o 0,9 procenta, a dostala se tak na předkrizovou úroveň. Motorem...
Španělsko HDP Hospodářský růst
Pololetní tržby Škody Auto letos poprvé přesáhly osm miliard eur
Pololetní tržby Škody Auto letos poprvé přesáhly osm miliard eur
14:43

Pololetní tržby Škody Auto letos poprvé přesáhly osm miliard eur

Pololetní tržby Škody Auto letos poprvé přesáhly 8 miliard eur, tržby automobilky v tomto období stouply o pětinu,...
Volkswagen Auta Česká republika
Americká ropná dvojka Chevron je zpět v zisku, pomohl i růst cen
Americká ropná dvojka Chevron je zpět v zisku, pomohl i růst cen
14:40

Americká ropná dvojka Chevron je zpět v zisku, pomohl i růst cen

Americký ropný koncern Chevron je zpět v zisku, ve druhém čtvrtletí vydělal 1,45 miliardy dolarů, zatímco o rok dříve...
Chevron Americké akcie Výsledková sezóna
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat v…
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat v…
14:30

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,6 %

Růst americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 2,6 % z 1,2 % v předešlém čtvrtletí, a...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
Apple ukončí prodej iPodů Shuffle a Nano
Apple ukončí prodej iPodů Shuffle a Nano
14:15

Apple ukončí prodej iPodů Shuffle a Nano

Americká společnost Apple ukončí prodej svých přehrávačů hudby iPod Shuffle a iPod Nano. Jsou to poslední dva...
Apple Americké akcie Technologie
ExxonMobil téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk
ExxonMobil téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk
14:10

ExxonMobil téměř zdvojnásobil čtvrtletní zisk

Americký ropný koncern ExxonMobil ve druhém čtvrtletí téměř zdvojnásobil čistý zisk, vydělal 3,35 miliardy dolarů ve...
ExxonMobil Americké akcie Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (28. července)
14:00

Ze světa investičních doporučení (28. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Čtvrtletní zisk Goodyear klesl o 27,2 procenta
13:48

Čtvrtletní zisk Goodyear klesl o 27,2 procenta

Zisk největšího amerického výrobce pneumatik Goodyear Tire & Rubber ve druhém čtvrtletí klesl o 27,2 procenta....
Americké akcie Výsledková sezóna