Investiční svět podle Jima Rogerse
|

Investiční svět podle Jima Rogerse

Proč je Čína na vzestupu? Jsou komodity za tyto ceny ještě bezpečné k nákupu a co americký dolar? Otázky na které zodpověděl Jim Rogers – světoznámý investiční guru a autor investiční literatury, který se účastnil konference k současné ekonomické situaci pořádanou ETF Securities.

21. století patří jednoznačně Číně

Podle Jima Rogerse patřilo 19. století britskému impériu a 20. století Spojeným státům, ale pokud jde o 21. století, tak to jednoznačně patří Číně. Nesmíme opomenout zbytek Asie, který stejně jako Čína, roste raketovou rychlostí.

Důvodů je mnoho, ale podle Jima Rogerse je důležité zmínit především tyto:

  1. Číňané chtějí žít, jako si žijí lidé na západě;

  2. Číňané jsou dychtiví po práci;

  3. mají lepší morálku, co se týče spoření;

  4. a je jich kolem jedné a půl miliardy (v celé Asii počet obyvatel dosahuje neuvěřitelných tří miliard) a západní země jsou pro Asii většinou v roli dlužníků. Podle Jima Rogerse se stávají asijské země kapitalistickou velmocí.

„Samozřejmě, že ve vývoji asijských ekonomik bude určité zpomalení, avšak zůstává zde mnoho investičních příležitostí. A pokud už teď vidíte na asijských trzích nějaké zpomalení, zvedněte telefon a zapojte se do obchodování. Myslím, že naše děti by se pro jistotu měly učit Čínsky," říká Rogers.

Jim Rogers

Cesta k celosvětové ekonomické nadvládě začala pro Čínu už v roce 1978 s Deng Xiapingovým kapitalistickým programem. Jim Rogers vidí dominantní postavení Číny na trzích, jako nezastavitelnou vlnu růstů, až na jednu malou vadu – problémy s vodou.

V Číně je mnoho míst, které se musí obejít bez pitné vody. A kde není voda, nemůžou být ani lidé.

Právě proto Čína přišla s agresivním a možná až drastickým řešením problému a proto už nemusí do budoucna vidět nedostatek vody, jako překážku udržitelného rozvoje.

Jim Rogers není fanouškem Bena Bernankeho

Jima Rogerse se děsí všech kroků, které americká vláda provedla a především pak Bena Bernankeho samotného. Strategie Spojených států bude mít podle Rogerse neblahý vliv na dolar. Znehodnocení americké měny nazývá děsivou politikou.Rogers se domnívá, že tato politika pomůže americké ekonomice z krátkodobého hlediska, ovšem střednědobý a dlouhodobý výhled je katastrofální.

Americký dolar je v tísni.

Znehodnocování dolaru může mít za následek především možné zhroucení americké měny - jako měny rezervní. Je to vidět i na trhu, kde mnoho lidí prodává dolar, právě kvůli jeho strmému propadu.

„Zatím jen sedím na židli a čekám, jak se bude vyvíjet rally na akciových trzích, kterou teď procházíme. Chci být připraven kdykoli opustit trh a myslím, že se to může v nejbližší době stát. Vývoj dolaru tomu jen nahrává. Přiznávám, že pokud k tomu dojde, zpanikařím a budu prodávat, jako všichni ostatní“, dodává Rogers.

Komodity, komodity, komodity

Jak již bylo řečeno, v Asii je kolem 3 miliard lidí a jak se zdá, všichni jsou připraveni prožít si svůj "asijský - americký sen". Pokud se na společnost podíváme v širším měřítku, je jasné, že všechno je o spotřebě. Máme rádi věci – kupujeme je, nosíme je, jíme je, atd. Jde tedy o spoustu spotřeby, a jak se zdá (a napovídají tomu i ekonomické ukazatele), spotřeba roste. Pokud se ovšem podíváme na komodity, tak podle Rogerse se za poslední dekádu zdaleka nevyčerpala růstová kapacita některých komodit. Nepostavilo se zdaleka tolik továren, nepodařilo se nalézt ani mnoho nových nalezišť.

Pokud jde o ropu, Regres vyzdvihuje fakt, že například Saudská Arábie neučinila žádný nový objev ropného pole. Posledních 20 let pouze tvrdí, že její rezervy jsou na 260 miliardách barelů.

Rogers dodává „Ideální doba na to investovat do komodit, kdy jsou stále v býčí fázi, je tak 18 – 20 let. Myslím, že teď se nacházíme tak v jedenáctém roce.“ Ano, tento vývoj může brzy skončit, ale zdá se, že zvýšená poptávka udrží komodity ještě nějaký ten rok nahoře.

Americké vládní dluhopisy jsou jen další nafouklou bublinou.

Rogers varuje – krátkodobé dluhopisy jsou ještě v pořádku, ale pokud se jedná o dlouhodobé, pryč s nimi! Říká jim „nespolehlivé dluhopisy.“

„Uvědomme si, že Spojené státy jsou největším dlužníkem ve světové historii. Mám pro portfolio manažery dluhopisových fondů jednu radu, najděte si novou práci!“ dodává Rogers.

Chraňte se

To, co chtěl Jim Rogers sdělit světu, bylo jasně čitelné v celém jeho projevu. Svět se totiž mění. Je proto dobré být připraven na vše, co budoucnost přinese. Vzhledem k průběhu krize je dobrým znamením jen to, že se nám podaří rozpoznat změny, které přichází. Ovšem ještě důležitější je, abychom na ně byli připraveni. Z Rogersova projevu vyplívá, že tou dobrou volbou jsou právě komodity.

„Ovšem, že žádná investice není jistá, ale myslím si, že komodity nyní vypadají více než skvěle“, shrnuje svoje investiční vize Jim Rogers.

Zdroj: ETF Securities