Kup a drž: 5 věcí na zvážení
|

Kup a drž: 5 věcí na zvážení

Pro většinu nových investorů, kteří by se rádi naučili obchodovat, se neustále nabízí rada: Investujte na dlouhé období, přinese vám to ty nejlepší výnosy. Co když tomu ale vždycky tak není?

Kup a drž

K tomuto doporučení vedou dobré důvody. Jednak je mnohem jednodušší předvídat dění na trhu z dlouhodobého hlediska spíše než z krátkodobého, jednak se tak omezí pošetilé investice a vysoké poplatky.

Investor se zaměří na fundamenty, jako jsou potenciální růst, konkurenční postavení firmy nebo cena akcií, které jsou klíčové pro úspěšnou investici. Sám investiční guru Warren Buffett tvrdí, že doba držby jeho oblíbených akcií je „navždy“.

Tyto rady přivedly mnoho investorů ke strategii „kup a drž“, kdy se akcie drží v portfoliu po dobu 5 a více let. Co se ale často neříká, je riziko následujících let držby po uplynutí pětiletého období. Investoři by proto před volbou této strategie měli zvážit několik věcí:

1) Poučme se z historie

Jeremy Siegel, profesor Whartonské univerzity a autor několika investičních bestsellerů, ve svých knihách popisuje výhodnost strategie „koupit a držet“ na období delší než 100 a 50 let. Zakladatel investiční společnosti Vanguard, John Bogle, poukazuje ve své knize The Little Book of Common Sense Investing na 10-12% průměrný roční růst za 80 let držby.

Výnosy mohou být skutečně vysoké, pro většinu lidí je ale obvyklejší aktivně investovat 20-30 let, než 80. Akciové trhy se navíc každých 20 let mění. Za posledních 20 let vynesl americký akciový index S&P500 po silném býčím i medvědím trhu okolo 8,5%, což je méně než dlouhodobý průměr. Ve dvacetiletém období mezi lety 1962-1982 vynesl ročně kolem 4,5%, tj. méně než inflace.

2) Lehkomyslnost investorů

Psychologie investování na dlouhé období je někdy také nazývána „koupit a zapomenout“. Najdete firmu se skvělým dlouhodobým výhledem, nakoupíte její akcie a pak už se tomu dál nevěnujete. Co by se tak mohlo stát?! Jedná se přece o dlouhodobou investici. Jenomže mezitím "vaše firma" může ztratit konkurenceschopnost nebo začít zaostávat za trendem ve svém oboru.

3) Menší šance napravit chyby

Pokud hodláte akcie držet jeden rok a časem zjistíte, že hodnota těchto akcií klesá, můžete je prodat před koncem roku a snažit se dostat do lepší nákupní pozice v dalším roce. Když ale hodláte vaši pozici držet na delší období a uděláte chybu, bude trvat několik let, než vás to přestane bavit a akcie prodáte. Ztratíte tak nejenom peníze, ale taky čas.

4) Držba předražených akcií

Investoři někdy příliš dlouho čekají. Nakoupí akcie dobré společnosti za nízkou cenu, za rok mají například až 50% zhodnocení (viz. růst od března 2009), ale neprodají je. Investují přece „navždy“. Jenomže už koncem daného roku mohou být akcie předražené, atraktivní výhledy do budoucna jsou tedy již na trhu přítomny a započítány do tržních kurzů a skutečné budoucí výhledy nemusí být již zdaleka tak růžové.

5) Začátek a konec je vše, na čem záleží

Při investování záleží na dvou věcech, kde investovat začnete, a kde investici ukončíte. Nezáleží na tom, co se stane mezitím. Když nakoupíte za vysoké ceny a prodáte za nízké, nehledě na délku pozice proděláte. Pokud nakoupíte za nízké ceny a prodáte za vysoké, vždy vyděláte. Kdo nepodlehl panice na trhu a nakoupil v zimě, vydělal například na amerických akciích za 8 měsíců 40%.

Pokud chceme být úspěšní, neměli bychom při našem investičním rozhodování považovat za základní faktor dobu trvání investice, ale spíše se zaměřit na to, jestli se jedná o dobrou společnost s rozumným opodstatněním budoucích příjmů.