12 akcií pro ekonomické oživení podle Jima Cramera
|

12 akcií pro ekonomické oživení podle Jima Cramera

Ať tomu věříte, nebo ne, ekonomika se dřív nebo později zotaví. Podle Jima Cramera to bude dokonce pravděpodobně spíše dříve, než později. Alespoň to tvrdí ve své nové knize Getting Back to Even. A známý investor dal dohromady 12 titulů, které na ekonomickém zotavení budou profitovat nejvíce.

Akcie Caterpillar v roce 2009

Caterpillar

Průmysl velkých stavebních strojů a zařízení se prosadí nejsilněji, jakmile se situace v ekonomice zlepší. A podle Cramera vydělá investorům nejvíce peněz. Proto by se měli investoři zamyslet nad nákupem akcií Caterpillaru, největšího a nejlepšího výrobce stavební techniky na světě. Akcie se sice teď mohou zdát poměrně drahé, protože P/E zatím dominuje cena akcie (P). Ale jakmile se ekonomika odrazí a začnou růst tržby (E), akcie se rázem stanou velice levnými.

Akcie 3M v roce 2009

3M

Finanční ředitelé považují podle Cramera společnost 3M za ideálního prostředníka a zástupce pro jakékoli ekonomické oživení. A bude to podle něj první společnost, po které investoři sáhnou, jakmile ucítí skutečné zlepšování ekonomické situace. Je dobré akcie koupit dříve, než se na ně vrhnou velké ryby v burzovním rybníce. A než začne akcie vynášet svým zhodnocením, dá se spolehnout na jeji příjemnou dividendu.

Akcie Emerson Electric v roce 2009

Emerson Electric

Kdykoli chtějí velké společnosti modernizovat svá sídla nebo stavět nová, touží po novém zařízení a podobně, Emerson Electric jsou jistě u toho jako významný dodavatel. A právě podobné typy investic společnosti odkládají na dobu ekonomického růstu. Společnost Emerson Electric vyrábí součástky a nástroje pro další výrobce a 75 procent její působnosti se týká infrastruktury. Takže kdykoli se mluví o stimulaci ekonomiky, Emerson Electric bude u toho.

Akcie Union Pacific v roce 2009

Union Pacifik

Během postupného ekonomického zotavení podle Cramera poroste také zájem o železniční dopravu. Vždyť právě tento způsob přepravy se osvědčil nejlépe při dodávání zboží na trhy. Union Pacific, největší americká železniční dopravní společnost, která se silně orientuje na čínský trh, nabízí jednu z nejlepších cest, jak sledovat trend oživení trhů. Akcie jsou levné a mohou růst i několik příštích let. Akcie PPG Industries v roce 2009

PPG Industries

Cramer je přesvědčen, že pokud chceme dát dohromady seznam akcií vhodných pro zachycení ekonomického růstu, nesmí chybět alespoň jedna společnost z chemického průmyslu. A dává přednost PPG Industries pro jejich široké portfolio cílových trhů po celém světě – výroba, stavebnictví, automobilový průmysl, spotřební průmysl. Šéf společnosti Charles Bunch v Cramerově pořadu Mad Money řekl, že jeho firmy by měla začít opět růst v roce 2010. Nejvyšší čas nakoupit její akcie.

Akcie ConocoPhillips v roce 2009

ConocoPhillips

Vyšší ceny ropy a zemního plynu zažijeme během každého oživení ekonomiky. A než se to stane, měli bychom do tohoto sektoru zainvestovat. ConocoPhillips se zabývá jak ropou, tak zemním plynem, a tak podle Cramera představuje nejvyváženější variantu pro podílení se na konsolidaci energetického sektoru. V době, kdy Cramer psal Getting Back to Even, se ConocoPhillips obchodovala na pouhém čtyřnásobku vlastní cashflow a o 25 procent levněji než konkurenční Chevron A Exxon. A Cramer předpokládá, že bude Conoco mít tendenci svoji konkurenci dostihnout.

Akcie BHP Billiton v roce 2009

BHP Billiton

Cramer věří, že Čína bude vůdčí silou, která potáhne ostatní směrem k ekonomickému oživení. Proč? Protože Země středu rychle prosadila stimulační program zaměřený na infrastrukturu. A pozitivní efekt na sebe nenechal dlouho čekat. Investoři, kteří chtějí vsadit na růst čínské spotřeby, by měli koupit akcie BHP Billiton, největší světové těžařské společnosti. Čína těžko bude stavět své mosty, tunely a přehrady bez kovů a minerálů z portfolia BHP. Tato akcie velmi dobře zajišťuje proti inflaci.

Akcie Hewlett-Packard v roce 2009

Hewlett-Packard

Technologické akcie jsou sexy. A platí to dvojnásob, když se ekonomice daří. Jakmile se daří technologiím, šéfové investičních fondů si nemohou pomoct, a kupují je jako o život. Už proto se na ně během oživení určitě nesmí zapomenout, říká Cramer. Ten navíc nemá Hewlett-Packard v oblibě jen kvůli tomuto momentu. Byznys této společnosti sám o sobě ožije, jakmile poroste firemní i spotřebitelská poptávka a tržby. Akcie Home Depot v roce 2009

Home Depot

Domácnosti a realitní sektor jsou základními pilíři oživení ve Spojených státech, tvrdí Cramer. Podle něj už tento trh přežívá u svého dna a dolů už nepůjde. Zatímco mnozí jistě půjdou hlavně do akcií stavebních firem, Jim by raději viděl investory stát frontu na Home Depot. Vnitřní reorganizace a restrukturalizace firmy posadila HD do pozice štiky, které může konkurenční Lowe’s jen závidět. A slušná dividenda může investorům zpříjemnit čekání na další růst ekonomiky.

Akcie VF Corporation v roce 2009

VF Corporation

Pamatujete si ještě všechna ta zaříkávání z posledních dvou let, která vzývala spoření a omezení utrácení a spotřeby? Američané se možná trochu poučili, ale podívejme se pravdě do očí – jakmile dostanou více peněz, utratí je. A proto je nutné do portfolia zahrnout akcii maloobchodního sektoru. VF Corp. vlastní několik velice známých, kvalitních značek, například Wrangler, North Face a Vans. A má podle Cramera nejlepší strategii v celém oboru a velice vizionářský přístup managementu.

Akcie JPMorgan Chase v roce 2009

JPMorgan Chase

Cramer nenajde více než dvě finanční společnosti, které nejenže během krize přežily, ale dokonce se jim daří. Jsou to Goldman Sachs a JPMorgan Chase. V rámci oživení sází na JPM, protože je levnější než GS a má podle něj silnější růstový potenciál díky řadě silných, účinně diverzifikovaných oborů podnikání. Jakmile nastane ekonomický růst a oživení na trzích, akcie JPMorgan Chase na to budou podle Cramera pozitivně reagovat a potvrdí, co už dávno víme – že se JPM stala jednou z nejsilnějších bank na světě.

Akcie Visa v roce 2009

Visa

Visa není úplně ryzí sázka na ekonomické zotavení, ale právě proto ji Cramer doporučuje. Tato společnost dokáže vydělávat i za velice složitých podmínek. Jakmile se ekonomika zvedne a spotřebitelé začnou utrácet, Visa začne vydělávat díky rostoucímu objemu transakcí. A pokud by k růstu nedošlo, Visa nebude zaskočena – bude vydělávat na trendu posledních let, tedy růstu počtu karet na úkor papírových peněz. Podle Cramera tedy bude Visa v každém případě efektivní investicí.

Zdroj: CNBC