Začínáte investovat? Myslete dlouhodobě
|

Začínáte investovat? Myslete dlouhodobě

Základem úspěšného investování není tipnout zítřejší hvězdy dne na trhu, ale vybudovat vyvážené portfolio, které bude vydělávat dlouhodobě.

Akciové tipy Investování

Je vám třicet, máte nějaké úspory a chcete se pustit do investování? A nechcete přitom spoléhat jen na krátkodobá doporučení na ty nejzajímavější akcie a na fondy, které měly minulý měsíc nejvyšší výnos? Chcete investování alespoň trochu porozumět? Jak ukázala krize, zodpovědnost se vyplatí.

To nejhorší už se zdá být za námi, a lidé se vracejí k investování do akcií a fondů. Nováčci se mohou snadno nechat strhnout komentáři analytiků a finančních manažerů v médiích a snažit se podle nich orientovat. Je totiž těžké odolat pocitu, že k úspěchu stačí "jen" přesně odhadnout, kdy se z akcií přesunout k dluhopisům (nebo naopak) a kdy sázet na růstové akcie na úkor dividendových (a naopak).

Jenomže prakticky je v podstatě nemožné uhodnout, jak velký zub se právě zakousne do křivky grafu ceny konkrétní akcie nebo komodity a kterým typům investic se bude krátkodobě dařit. Navíc ten, kdo často mění rozložení svých aktiv, nakonec spíš živí svého tradera, než aby vydělával pro sebe. Chce to trochu času, pochopit, co hýbe trhem, a pak máte šanci dosáhnout ve svém portfoliu rozumného poměru rizika při dlouhodobém výnosu.

Investiční literatura

Informace, které mohou pomoct novým investorům v orientaci na trhu, lze najít všude. Vycházejí stovky knih a všechny velké zpravodajské servery a stanice už mají své investiční rubriky. CNNMoney doporučují samozřejmě primárně své stránky Money 101. Ty investora provedou základy investování, lekcemi o akciích, investičních fondech a dluhopisech, a nakonec alokací investic, díky které bude konkrétní portfolio slušně vynášet při rozumné míře rizika.

Kromě této malé domů CNNMoney doporučuje prostudovat Morningstar's Investing Classroom nebo Investor Classroom na stránkách Americké asociace individuálních investorů (AAII). Kvalita investiční literatury na trhu bohužel často zaostává za kvantitou. Je to podobné jako s dietními kuchařkami – investiční literatura často monitoruje módní trendy a názory.

Jsou ovšem výjimky, které stojí za zmínku. Mezi nimi CNNMoney vypichují knihu zakladatele investiční společnosti Vanguard Johna Bogleho The Little Book of Common Sense Investing, komentátora z vlastních řad Williama Bernsteina a jeho knihu The Four Pillars of Investing a knihu šéfa investic Financial Engines Christophera Jonese The Intelligent Portfolio. Nakonec zmiňují i Allana Rotha a jeho titul How a Second Grader Beats Wall Street.

Všechny zmíněné publikace jsou cenné v tom, že zdůrazňují základní principy, kterých se má investor držet – co nejmenší náklady, vyvážené portfolio a snaha nepropadnout tržní horečce. Dodržování těchto jednoduchých pravidel pomůže využít síly finančního trhu a ubránit se jeho léčkám. A díky tomu je možné dlouhodobě dosáhnout dobrých výsledků.

Nezapomeňte na úspory

Během čtení investiční literatury a seznámení se se základními mechanismy a možnostmi investování je potřeba mít stále na paměti úspory. Pravidelně ukládat část peněz na spořící účty je stejně důležité jako prozíravé.

Pro ty, kteří se rozhodují a zahájení vlastního investování, to zřejmě není nic nového. Jinak by neměli ten v úvodu zmiňovaný počáteční kapitál. Ale přesto stojí za to zdůraznit, že pokud nebudete pravidelně spořit, tak vám ani vynikající investorské úspěchy a osvojení si dobrých investičních návyků nezajistí opravdový klid, pokud jde o peníze.

Takže ačkoli trhy se možná vzpamatovaly a máte chuť začít nakupovat akcie a investiční fondy, nezapomeňte, že k jistotě budete vždy potřebovat i svoji starou dobrou spořitelnu.

Zdroj: CNN