Co straší potenciální investory?
|

Co straší potenciální investory?

Pro mnoho lidí se stalo investování na akciových trzích noční můrou. Především pak za poslední dva roky. I přes silné oživení na trzích je tu stále mnoho věcí, na které by si potencionální investor měl dávat pozor.

1. Démon z Wall Street

Když byl odhalen podvodník století Bernie Madoff, většina lidí "měla v očích krev". Bernie neokrádal jen boháče, ale i charitu a to je naprosto ďábelské i na poměry, které panují na Wall Street. Pokud se podobné příběhy dostanou k investorům, je více jak zřejmé, že jim to zničí veškeré iluze o investování. Je pak přirozené, že stáhnou svoje peníze z trhu.

2. Investiční skřeti

Tyhle příšery nemají příliš daleko, aby se z nich stali démoni z Wall Street. Investoři jsou z nich ale zoufalí tak jako tak. Jsou to lidé, kteří vás připraví o peníze. Zprostředkují vám například pohyblivé půjčky na dům nebo kreditní karty – na kterých je nastavena velice nízká úroková sazba, která se ale postupně zvyšuje.

3. Toxické banky

Mají velmi "toxický" majetek ve svých účetních knihách a zatím se takzvaných toxických aktiv nezbavily. Do té doby, než budou účetní rozvahy bank zbaveny těchto jedů, není důvod bankám věřit.

4. Černé říjnové kočky

V říjnu se řada investorů dívá do minulosti, kde černé kočky přebíhají přes akciové trhy. Musí k tomu být přece důvod, když se velké burzovní krachy Černé pondělí 1929 a 1987 odehrály v říjnu? Ale i kdyby k tomu důvod nebyl, hodně investorů si říjen spojí s něčím špatným a raději v tomto měsíci neinvestuje.

5. Hororové historky

Média milují hororové historky. Za poslední rok se jich vyrojila celá řada a hodně investorů odradily od investic. Někdy se samozřejmě jedná o zprávy, které se jeví přehnaně nebezpečné, ale mají stále svůj logický základ. V některých případech, a těch bylo v minulém roce většina, se jednalo pouze o nafouknutou bublinu, která hodně investorů zastrašila.

6. Strašáci ve skříni

Mnoho z nás má právě takového strašáka doma. A jmenuje se dluh! Osobní dluh má hodně lidí mimo svou kontrolu a neumí s ním dobře nakládat. Jejich "vnitřní já" jim ale říká, aby více neriskovali tím že začnou investovat.

7. Mumie

Každý si pamatuje, jak mnoho společností v důsledku ekonomické krize skoro zkrachovalo, ale vládní peníze jim pomohly vstát z mrtvých. Tyto společnosti - mumie dnes stále nějakým způsobem přežívají. Ale jen blázen by do jejich akcií investoval.(např. AIG, Fannie Mae). Důvěru si zpátky získají asi jen velmi těžko.

Zdroj: Investopedia