Kam byste investovali 100 miliard dolarů?
|

Kam byste investovali 100 miliard dolarů?

Investoři v současnosti věří, že je důležité dívat se i jinam, než do USA. Značné příležitosti poskytují rozvíjející se trhy. Příběh známé burzovní moderátorky CNBC Marie Bartiromové začal v jedné z nejdůležitějších destinací Asie – v Singapuru.

suverénní fondy

státní investiční fondy, které spravují veřejné peníze plynoucího většinou z neobnovitelných zdrojů (surovin nebo privatizace); pozn. v současné době spravují cca 1/2 celosvětových devizových rezerv

Tam se setkala s Tonym Tan Keng Yamem, zástupcem generálního ředitele a manažera společnosti Singapore Investment Corporation, řídícího Singapurský suverénní fond.

V kanceláři pana Tana řekla jeho sekretářka Marii: „Pokud byste chtěla zachytit globální ekonomiku do jednoho obrázku, tak jedině tady.“

singapur přístav

Ukázala z okna na světově nejrušnější lodní přístav. Všechny různé výrobky, vyrobené v Číně, Hong Kongu, Taiwanu a dalších částech jižní a jihovýchodní Asie procházejí na své cestě do dalších částí světa právě tímto přístavem.

Ve spoustě ohledech to byl úžasný pohled.

„Před dvěma lety vůbec nebylo možné vidět místo mezi jednotlivými dopravními kontejnery,“ poznamenala sekretářka. „Dnes je tu místa dost.“

Ten pohled řekl vše.

Naštěstí se globální ekonomika v roce 2009 stabilizovala a na do spousty zemí se už růst navrátil, třeba právě do Singapuru. Jeho příchod do některých dalších zemí se ale ještě opozdil, především do těch evropských. Jak bude zotavení pokračovat je zásadní otázkou pro rok 2010.

Vždycky se můžete spolehnout na Američany

Pohled z okna byl ale pro Marii pouze jeden z fascinujících dojmů z jejího jednání s panem Tanem. Jako ředitel Singapurského suverénního fondu je zodpovědný za investování 100 miliard dolarů, které vláda drží v měnových rezervách. Jedná se o jeden z největších suverénních fondů na světě. Pan Tan investoval rafinovaně.

Byl spíše optimistický, obzvlášť co se týkalo Ameriky.

Jako jeden z důvodů, proč byl optimistický, uvedl citaci Winstona Churchilla o Američanech: „Můžete se vždycky spolehnout na to, že udělají správnou věc – poté, co vyzkoušeli všechno ostatní.“

Proto investuje téměř polovinu peněz fondu v Americe. Opravdu je tomu tak, i přes všechny ostatní rostoucí trhy v Asii a možnost investovat i do jiných rozvíjejících se trhů. 45% peněz fondu už v Americe je a dále má v úmyslu nakoupit akcie amerických společností, které poskytující finanční služby.

A není jediný s takovým záměrem. I další investoři mají v plánu investovat podobně.

Investováním téměř poloviny ze 100 miliard dolarů v USA ukazuje, že pan Tan je ohledně výhledu na americký trh v roce 2010 skutečně optimistický.

Zdroj: CNBC