Strategie „Kup a drž“ funguje!
|

Strategie „Kup a drž“ funguje!

Po dekádě, ve které dluhopisy předstihly akcie, považuje mnoho lidí za nefunkční strategii nakoupit akcie kvalitních společností a dlouhodobě je držet. Michael K. Farr president známé investiční společnosti Farr, Miller & Washington mezi ně rozhodně nepatří.

Kup a drž Investování

"Myslím, že strategie „Kup a drž,“ používaná renomovanými investory jako Warrenem Buffettem a Benjaminem Grahamem nebyla nikdy více důležitá," tvrdí Michael K. Farr. (pozn. akcie Buffetovy investiční společnosti Berkshire Hathaway vyrostly za posledních 10 let o 80%).

V době davových šílenství, bublin na trzích a rychlých obchodů není podle Farra nic důležitějšího, než udržet pevnou disciplínu v investičním rozhodování. Alternativní přístupy jako "opuštění fundamentů" a snaha o rychlé zisky podle něj nikdy nevedly ke stálým výsledkům.

„V posledním desetiletí bylo jednoznačně vidět, jak se nevyplácí následovat stádo. Nejdříve technologická bublina, potom bublina na hypotečním trhu a nakonec komoditní bublina. Zastánci investiční strategie momentum investing vychází z mylného předpokladu, že dokáží s jistou mírou přesnosti odhadovat vývoj na trhu", argumentuje Farra.

"Připouštím, že v naší investiční společnosti Farr, Miller & Washington nejsme natolik chytří, abychom věděli, jak se bude trh vyvíjet příští den, týden či měsíc. Ale přiznávám, že zameškat velkou rally může být pro portfolio devastující.“

Investoři by podle Farra měli zvážit e následující:

H. Nejat Seyhun, profesor financí na Michiganské univerzitě, analyzoval americké akciové indexy mezi lety 1963-2004. Zatímco celkově indexy v průměru vynášely 10,8% ročně, pokud bychom odebrali 90 nejlepších obchodních dnů, průměrná roční výnosnost by klesla na 3,2%. Navíc k 96% všech zisků na trhu dojde v průběhu 1% obchodních dní.

Javier Estrada, profesor financí z Barcelonské obchodní univerzity IESE studoval akciové trhy více než patnácti států, včetně USA. Ze závěrů jeho studie vyplývá, že pokud promeškáte v desetiletí deset nejlepších obchodních dní, vaše portfolio má v průměru pouze poloviční hodnotu než stále držené portfolio.

13. října 2008 se ve svém článku pro Barron’s zabývala Jacqueline Doherty akciovými trhy mezi lety 1966 a květnem 2007. 10 000 dolarů investovaných na počátku sledovaného období by vyrostlo v 165 800 dolarů – přibližně 7% roční výnosnost. Pokud by ale investoři vynechali 5 nejlepších dní v roce, zůstalo by jim jen 1 100 dolarů. Kupovat akcie neprosperujících firem se nikdy nevyplácelo. Investiční rozhodnutí musí být podle Farra striktně založena na fundamentech a správném ohodnocování.

"Zkušenost mě naučila, že pokud nepomůže nic jiného, tak kvalita, čas a disciplína zmírňují riziko pro investory. Pokud si to uvědomíme, nebylo by asi moudré kupovat např. předražené akcie v roce 2000".

Pro úspěch strategie „kup a drž“ není podle Farra důležité jen nakoupit kvalitní společnosti, ale také se ujistit, že za ně platíme přiměřenou cenu. Neboli dobrá společnost nemusí nutně znamenat dobrou investici.

„Vždy je možné najít určité období, kdy požadovaná investiční strategie nepřinášela výsledky. V posledních deseti letech to byla strategie kup a drž. Ale nalézt jedno období, kdy tato strategie nefungovala, není důvodem k popření celé této investiční filosofie. Za posledních 100 let je to již třetí období, kdy se trhům dlouhodobě nedařilo. Ale na tato období vždy následovala období s nadprůměrnou výnosností," tvrdí Farr.

I kdyby byla strategie „kup a drž“ mrtvá, neexistuje k ní podle Michaela Farra žádná úspěšnější alternativa. V principu je dlouhodobý trend na akciových trzích směrem nahoru, proto by i drobný investor měl nákupem kvalitních společností a jejich dlouhodobým držením na tomto trendu vydělat.

"Ačkoliv v posledním desetiletí byly výsledky zklamáním, uklidňuje nás historický fakt, že výnosnost byla po takových obdobích vždy výborná“, shrnuje svoji obhajobu Michael Farr.


Další články a videa na téma "Kup a drž"

Zdroj: CNBC