Jak nenaletět finančním poradcům?
|

Jak nenaletět finančním poradcům?

Radí vám váš finanční poradce skutečně dobře nebo se jedná o podvodníka? Nabízíme několik ověřených způsobů, jak je rozpoznat.

Investice Investování Investiční a finanční poradenství

1. Nutí vám termíny

Přijde za vámi finanční poradce a řekne vám, že daná investice musí být uskutečněna do určitého data. Neexistuje žádná investice, která by měla stanovenou lhůtu. Obzvlášť v dnešní době ne. Takoví lidé nejsou žádní finanční poradci, ale obchodníci.

2. Nechtějí vám říct, jak jsou placeni

S každou investicí se pojí nějaké náklady. Většinou se jedná o poplatky a provize poradců. Musíte vědět, na kolik z celkové částky vás přijde právě finanční poradce.

3. Nutí vás vsadit všechno na jednu kartu

„Dávejte si pozor, když se vás váš finanční poradce bude snažit přesvědčit investovat všechny vaše prostředky pouze do jedné varianty. Vaše peníze byste měli raději diverzifikovat.

4. Chtějí se setkat pouze s vámi

Finanční poradce musí především rozumět finanční situaci vás i vašeho partnera. Pokud jste ženatí, s někým žijete nebo jste zodpovědní za finance někoho dalšího, tak by se finanční poradce nikdy neměl chtít setkat pouze s vámi. Vždy, když chce finanční poradce vidět pouze vás, je něco špatně.

5. Vaše potřeby je nezajímají

Finanční poradce vám navrhuje investice, aniž by se vás zeptal na tyto otázky: Máte nějaké dluhy? Jste zdraví? Máte stabilní zaměstnání? Neplánujete koupit nový dům? Nepotřebujte nové auto? Chcete investovat způsobem, jaký vám nabízím? Věříte takové investici? Dobrý poradce potřebuje vědět, jestli má pro vás vůbec smysl právě teď investovat nebo jestli by se neměl nejdříve raději zaměřit na vaše současné potřeby.

6. Na otázky nemají odpovědi

Pozor dávejte především tehdy, pokud vám váš finanční poradce nedá odpověď na to, na co jste se ohledně dané investice ptali. Správně by měli zodpovědět veškeré dotazy spojené s tím, co se s vašimi penězi stane.

7. Měsíční výpisy z účtu

Dobrý finanční poradce by vám měl posílat měsíční výpisy z účtu, abyste si mohli projít všechny své transakce včetně vkladů, výběrů a současných pozic. Takový výpis musí být zhotoven přímo brokerskou firmou, u které máte účet vedený, nikoliv kanceláří finančního poradce.

8. Nepošlou vám výpisy z investičních účtů

Od svého poradce byste měli pravidelně obdržovat výpisy s jeho příjmy z vašich investic a poplatky. Tato čísla musí odpovídat těm, které jste obdrželi přímo od brokerské firmy. Tyto výpisy by měli zahrnovat všechny realizované zisky a ztráty za dané časové období abyste viděli, kolik peněz ve skutečnosti máte.

9. Poradce požaduje platbu šekem na jeho jméno

Jasným varovným signálem je poradcův požadavek, abyste zaplatili šekem přímo na jeho jméno. Je naprosto nutné, aby byl šek zaplacen společnosti, pro kterou pracuje. Spoustu takovýchto poradců už s penězi svých klientů někam uprchlo a další už se na to určitě těší.

pozn. situace známá spíš z amerického prostředí

10. Neinformují vás o změnách

Posledním znakem je, že vás poradce neinformuje o zásadních změnách. Pokud jdou akcie dolů nebo se jim dlouhodobě nedaří tak, jak si finanční poradce myslel, měli byste to slyšet od něj, a ne se o tom dočíst až v novinách.

Zdroj: CNBC