Je teorie trojitého U opravdu tak pesimistická?
|

Je teorie trojitého U opravdu tak pesimistická?

Teorie recese ve tvaru U je velmi zvláštní. Je to teorie mnoha pádů a růstů. A většina ekonomů se shoduje - pokud procházíme touto recesí, její průběh nebude tak jednoduchý.

Trojité U

„Věřím, že změna v politice záchranných balíčků, které stály mnoho vlád úsilí a především spoustu peněz, bude velice, ale velice bolestivá“ upozorňuje na další možný propad hlavní ekonom Deutsche Bank Norbert Walter.

Nouriel Roubini, profesor ekonomie,který je znám pod přezdívkou Dr. Doom (Dr. Zkáza) souhlasí, že u recese s dvojitým, nebo trojitým dnem je mnoho rizik.

„Stále vidím velké riziko především pro všechny finanční instituce“, tvrdí Roubini.

Upozorňuje na prohlubující se státní dluh, který může vyvolat paniku v těch, kteří kupují státní dluhopisy. A také varuje, že by se cena ropy mohla dostat až na 100 dolarovou hranici.

„Mohlo by to vést k dvojitému propadu. Neříkám, že se to stane, ale to riziko tam vidím“. doplňuje Roubini.

Většina analytiků se ale shoduje, že problém teorie trojitého U, nebo W předpokládá, že každý jednotlivý propad bude shodný. Jinými slovy, vždy dosáhne stejné úrovně recese.

Pokud v nejbližší době budou následovat další propady ekonomiky a je jedno, jestli budou dva, nebo tři, tak ani jeden nebude tak ničivý, jako ten první. Postupně se tedy s každým dalším propadem můžeme přiblížit k úplnému uzdravení.

Zdroj: CNBC