Odmocnina ekonomického oživení
|

Odmocnina ekonomického oživení

Další teorie v naší abecedě ekonomického oživení připomíná tvar druhé odmocniny. Nejdřív se dotkneme dna; pak nastane prudký vzestup; ten se posléze zastaví a srovná, a v této rovině zůstaneme do té doby, než se ekonomika opět plně oživí.

ožioživení ve tvaru "prodlouženého V"

Leon Cooperman, ředitel poradenské společnosti Omaga Advisors k tomu říká: „Recesi, kterou zažíváme je delší a hlubší, než jsme kdy zažili. Myslím, že cesta nahoru bude pomalejší, hlavně kvůli ztrátám z finančního trhu a neschopnosti provádět tolik finančních transakcí, jako jsme byli zvyklí posledních, řekněme 10 let.“

Několik analytiků a ekonomů se s touto teorií shodují. Propad trval do března, poté následovala prudká růstová fáze.

Nyní by měl tedy trh vychladnout a mohlo by dojít i ke korekci.

Joel Naroff z Naroff Economic Advisors teorii ekonomického oživení vysvětluje následovně: „Předpokládám, že budeme svědky několika růstových čtvrtletí. Po nich by mělo následovat 2 až 4 roky mírného růstu a to v rozmezí kolem 2 až 2,5 procenta“.

Naroff se také domnívá, že prudký růst byl zapříčiněn právě tím, že propad před tím byl tak hluboký a takhle narychlo je lehké pokles zastavit a dokonce otočit.

Finanční sektor má dostatek síly k prudkému odrazu ode dna, ale pak už mu nezbudou potřebné síly, aby pokračovat v růstu minimálně další 2 roky.

Zdroj: CNBC