Opční obchodování pro začátečníky I.
|

Opční obchodování pro začátečníky I.

Mnoho lidí považuje opční investování a obchodování za vysoce rizikovou a čistě spekulativní záležitost. Tak černobílé to však ve skutečnosti s opcemi není.

Opce Investování

Cílem seriálu o tomto finančním produktu je na příkladech vysvětlit, co lze od opcí očekávat, a jak s nimi zacházet. Všimněte si, že když vás někdo od opcí odrazuje a varuje před nimi, jeho jediným argumentem je, že je zde velká finanční páka.

Co nabízí a jaké jsou možnosti opčního obchodování?

Ve skutečnosti opce můžou být výborným nástrojem pojištění již vytvořených zisků nebo také zajímavým prostředkem výdělku pro nákup akciových pozic.

Každopádně nabízí velkou flexibilitu při investičních rozhodnutích, především díky široké paletě opčních strategií. Proto opce mohou být použité při různých fázích trhů.

nákup akcií graf

Základní a obrovskou výhodou je to, že opční obchodování může docílit zisku na podkladovém aktivu (např. akcie, komodity, indexy), když jde jeho cena dolů, nahoru nebo do strany.

V případě nákupu akcie je průběh zisku a ztráty zcela jednoznačný: akcie roste, vydělávám, akcie klesá, prodělávám. Např. nákup akcie společnosti Coca-Cola. Jedna akcie stojí 5450 USD, pro nákup 100ks akcií je potřeba 5450 USD kapitál.

Jestliže víte, jak pracovat s opcemi, je k dispozici hned několik variant:

A.

Chcete mít jistotu, že neproděláte více než stanové procento kapitálu? Ke koupeným akciím si ještě koupíte put opci jako pojistku pro maximální ztrátu.

B.

Nebo chcete k obchodu použít nižší finanční částku, než potřebujete k nákupu akcií? Použijete syntetické opce.

C.

Je možnost, jak byste mohli vydělat, když cena akcie nejde úplně vaším předpokládaným směrem? Použijete kreditní spread. A když nastane nějaký nečekaný propad dolů, maximální ztráta je dopředu známá a víte, kolik je to procent z investovaných peněz do konkrétního obchodu a kolik procent z vašeho celého obchodního kapitálu.

put opce pojištění

V grafické analýze je zobrazeno omezení ztráty koupením put opce na úroveň, kterou jste si určili. Omezíte ztrátu na danou maximální částku a akcie nemusíte uzavřít na stop loss (pozn. příkazem na omezení ztráty), protože se cena akcií může otočit směrem nahoru a obchod skončí v zisku.

Samozřejmě, že opce s sebou nesou i rizika, pokud nerozumíte vlivům, které jsou u opčního obchodování důležité.

Když porozumíte nutným základům, opce se můžou stát běžnou součástí obchodování jak pro obchodníky typu "investor", tak i pro obchodníky typu "spekulant".