Jak řídit osobní finance v roce 2010
|

Jak řídit osobní finance v roce 2010

Obrovské výkyvy na trzích překazily v uplynulých dvou letech spoustě investorů plány na důchod. Kvůli tomu se začínají více zaměřovat na své celkové příjmy a výdaje – nepřemýšlejí pouze o investicích do akcií a dluhopisů, ale také o spoření a o tom, kolik a za co utrácejí.

Inflace Investování Spoření

"Nic nemůže vrátit zpátky to, co se v minulých několika letech stalo," tvrdí Richard Hisey, prezident poradenské společnosti AARP Financial. "Nikdo nemůže zaručit, že žádné ztráty už nebudou, což však neznamená, že bychom se neměli snažit zlepšovat svoji finanční situaci." Podle něj by měli všichni investoři více přemýšlet o svých výdajích a rozvržení portfolií.

"Lidé nemají čas soustředit se na své výdaje v takové míře, jak by bylo potřeba. Přitom právě takovéto základní věci by jejich financím ve výsledku pomohly," dodává Hisey.

Jaký by si tedy měl člověk dát své finance "dohromady"? Richard Hisey nabízí několik užitečných a nadčasových rad:

1. Buďte praktičtí

Udělejte si seznam všech svých aktiv a dluhů. Využijte některá aktiva k zaplacení určitých typů dluhů. Např. z úspor v hotovosti, které stejně nevynášejí, můžete zaplatit dluhy z kreditní karty.

2. Přehodnoťte své plány na důchod

Důchodový věk může pro někoho znamenat dny plné rybaření, golfu nebo odpočinku na pláži s koktejlem v ruce. Realita však bývá, obzvláště v České republice, trpká.

Proto by se měli ti, kdo mají od tohoto období vysoká očekávání, psychicky připravit i na možnost, že se jednou budou muset přestěhovat do menšího domu nebo bytu. Nedá se vyloučit ani situace, že budou muset i částečně pracovat, aby "to všechno utáhli".

3. Nepodceňujte inflaci

Kolik z našich finančních zdrojů padne za oběť inflaci, se dá těžko odhadnout, obzvlášť když byla inflace v poslední době relativně nízká.

Jeden ze způsobů, jak se dá míra inflace odhadnout, je porovnat ceny zboží a služeb před nějakým obdobím s jejich dnešními cenami, takže si třeba vzpomenout, jak jste kdysi něco nakupovali za korunu a dneska to stojí čtyři.

4. Spořit a spořit

Snažte se spořit, co to jde. Čím dřív začnete, tím lépe se vám povede v budoucnu. Některé investiční fondy doporučují uložit až 15 % platu, ale Hisey má jiný názor: "Uložte klidně i 2 %, pokud si nemůžete dovolit více. Ukládanou částku však musíte časem zvětšovat."

5. Pojištění si dobře promyslete

Přemýšlejte o tom, jaké a kdy si platit pojištění. Např. pro mladého člověka se vyplatí pojištění na celý život. Pro staršího člověka, jehož děti už samy vydělávají, je vhodné sjednat k životnímu pojištění ještě pojištění pro případ nemoci, aby případné poplatky za pobyt v nemocnici a dlouhodobou péči neznamenaly ztrátu veškerých úspor.

Stejně tak je důležité vybrat správný typ pojištění. Může se stát, že rodině vyhoří dům, ale ve smlouvě má nárok na výplatu náhrady škody pouze do určité výše a nový dům musí z velké části zaplatit ze svého.

6. Nenechávejte se strhnout panikou

Ztráty v minulém roce přivedly mnoho investorů k různým diverzifikačním strategiím a jinému složení portfolií. Ve spoustě případů je to nejen pochopitelné, ale i nutné.

Některé reakce jsou však přehnané, vedené panikou. Nejdůležitější je vydržet s portfoliem, které nejvíce odpovídá zásadám investora, a to i v oblasti rizika.

7. Nechte si poradit

Důležité také je, aby se lidé o svých finančních a investičních rozhodnutích radili s profesionály, především v dobách krize. Na druhou stranu by si lidé měli nechat radit pouze důvěryhodnými odborníky, ne někým, kdo není schopen pořádně zodpovědět jejich otázky.

Zdroj: AARP Financial