Kup a drž! Nebo už to vážně neplatí?
|

Kup a drž! Nebo už to vážně neplatí?

Americké akcie za uplynulých deset let nevynesly prakticky nic. Mantra dlouhodobých investorů tím utrpěla hodně hluboké šrámy. Samozřejmě záleží na časovém horizontu onoho "drž". Někteří interpretují strategii "kup a drž" jako koupit a držet navždy (asi do vlastního pohřbu). Pro jiné znamená nakoupit a držet několik let.

Státní dluhopisy Světové akcie Kup a drž
Panika při obchodování - ilustrační foto

S příchodem high frequency tradingu s obchody v horizontu mikrosekund bude možná strategie "kup a drž" znamenat držení akcií po dobu několika dnů. Průměrná doba, kterou drží akcie podílové fondy, již klesla ze 6 let v roce 1950 na pouhé měsíce.

Rozvinuté obchodní technologie a nižší poplatky přispívají ke stále kratším časovým horizontům. Přesto zatím nedochází k žádnému výraznému překonávání výnosů trhu. Burton Malkiel a John Bogle zjistili, že 75 % profesionálních portfoliomanažerů dosahuje nižších výnosů než indexy a pasivní investiční nástroje (indexové fondy, ETF).

Kup a drž: Pochybnosti se vracejí

Už v srpnu 1979 přišel magazín Newsweek s článkem Death of Equities, aby přesvědčil i ty nejzatvrzelejší investory, že od akcií nemají nic čekat. Překvapivě nastal po několika letech jeden z největších býčích trhů, který trval téměř 30 let. V 80. a 90. letech slavila strategie dlouhodobých investorů největší úspěchy.

Platí heslo "kup a drž" v případě dluhopisů? Posledních třicet let bylo pro dluhopisy velice příznivých. Základní sazba Fedu se snížila z 20 % prakticky na nulu, proto se dlouhodobým dluhopisům dařilo. Nelze však od sazeb chtít, aby za další desítky let klesly z nuly na -20 %.

Lepší výhled pro akcie

V poslední dekádě se akciím nedařilo a nikdo nedokáže přesně říct, jak se budou vyvíjet dál. Jejich ocenění se však jeví poměrně příznivě.

Na počátku roku 2000 bylo tržní P/E (poměr ceny akcie k zisku na akcii) na hodnotě 29 a 10leté dluhopisy vynášely kolem 6 %. Dnes akcie stojí v průměru 13,5krát více než letošní odhadované zisky a 10leté americké vládní dluhopisy vynášejí pod 2,5 %.

Akciím se tedy nemusí dařit, ale jeví se daleko lépe než před deseti lety. Pokud je strategie "kup a drž" mrtvá, pak její mrtvola vypadá lépe než tehdy.

Základem je držet dobré akcie. Jednoduchá rada. I přes špatný vývoj na trhu se dalo v posledních letech dobře vydělat. Přehled těch nejlepších akcií je v doprovodné tabulce.

Akcioví vítězové uplynulých let v USA
Zdroj: Wall Street Cheat sheet