Developed, emerging, frontier: Svět podle investorů
|

Developed, emerging, frontier: Svět podle investorů

Developed (vyspělé), emerging (rozvíjející se) a frontier (panenské, hraniční) markets, to jsou tři kategorie klasifikace investičních trhů. Která země kam patří?

Vyspělé trhy
Rozdělení trhů ve světě

Termín "emerging markets" všichni známe a běžně používáme. Zpopularizoval ho v osmdesátých letech Antoine van Agtmael, ekonom Světové banky. Označuje země s investičně dostupným a dostatečně likvidním trhem cenných papírů a rychle rostoucí ekonomikou, avšak ne ještě zcela rozvinutou.

I mezi rozvíjejícími se trhy však existují značné rozdíly, a tak se postupně začaly dělit na více a méně rozvinuté emerging markets. Pro méně rozvinuté rozvíjející se trhy se v poslední době vžil nový termín "frontier markets".

A tak se nyní svět dělí z pohledu investorů na čtyři investiční kategorie:

Developed markets – USA, Kanada, EU 15, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland

Emerging markets – BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), střední Evropa, Jižní Amerika, jihovýchodní Asie

Frontier markets – východní Evropa, Balkán, GCC (Gulf Cooperation Council, země perského zálivu), některé africké země

Non-investable markets – Střední Asie, Střední Amerika, Afrika

Tchaj-wan a Korea jsou aspiranty na povýšení mezi rozvinuté trhy, Katar a Spojené arabské emiráty mají blízko posunu z frontier markets do emerging markets. Kandidáty na zařazení mezi frontier markets jsou Saúdská Arábie, Ghana, Botswana, Jamajka a Bosna a Hercegovina.

MSCI má ve srovnání s jinými poskytovateli indexů tvrdší kritéria. FTSE a Dow Jones jsou trochu benevolentnější. FTSE například již řadí Koreu mezi rozvinuté trhy a mezi emerging markets udává navíc oproti MSCI Pákistán. Mezi frontier markets zahrnuje mimo země klasifikované dle MSCI také Albánii, Makedonii, Slovensko a Pobřeží slonoviny.

Kritéria MSCI pro klasifikaci trhů najdete v pokračování článku na serveru Finmag.cz