Důchod na poloviční úvazek
|

Důchod na poloviční úvazek

Člověk by měl podle zažitých zvykolstí v určitém věku přestat pracovat, ale opak je pravdou. Studie jasně ukazují, že lidé (hlavně ti zámožnější) odmítají standardní přerod v důchodce. Není výjimkou, že se důchodci pouštějí do nového podnikání nebo kariéry.

Investice Důchody Zaměstnání
investoři

V průzkumu Barclays 60 procent respondentů uvedlo, že bez ohledu na věk se rádi zapojí do jakékoli práce. O pokračování v kariéře to platí stejně. V dnešní době navíc žene starší lidi do práce i ekonomická nejistota. Samozřejmě, existují i lidé, pro které je práce vášní, a ti se jí nevzdají ani v 90 letech.

Trend se zdá být celosvětový, ale určité země jsou v tomto ohledu na špici. Důchodci ze států jako Saúdská Arábie, Spojené Arabské Emiráty nebo Jižní Afrika jako by na důchod nepomýšleli nikdy v životě. Práce je baví a je jasné, že jsou v těchto zemích i nadstandardně placeni.

Naopak v zemích jako Švýcarsko, Španělsko a Japonsko se na důchod nahlíží tradičně, tzn. v zákonem stanoveném věku se chodí "odpočívat".

Ve Spojených státech je situace téměř vyrovnaná. 46 procent obyvatel se chystá na zasloužený odpočinek, zbylých 54 procent plánuje pokračovat v práci.

Jedna věc je jistá - snaha pracovat i v pozdním věku je stále větší. Představu o důchodu tak mohou mít mladší generace zkreslenou. Podle průzkumu celých 85 procent lidí pod 45 let tvrdí, že se na důchod těší. Propad nastal až u lidí v důchodovém věku, kde si odpočinek užívalo pouze 68 procent dotázaných. A pouze 25 procent vyplnilo, že důchod je nejlepším obdobím jejich dosavadního života.

Zůstat déle pracovně aktivním má i své výhody. Z investičního hlediska mají starší lidé s pracovním plánem menší averzi k riziku, proto jsou dlouhodobější rizikové investice pro ně jako dělané. Podle některých odborníků může mít dokonce příliv "starší" pracovní síly i blahodárný vliv na vývoj ekonomiky.

Zdroj: Yahoo!