6 investičních rad od Michaela Steinhardta
|

6 investičních rad od Michaela Steinhardta

Michael Steinhardt je považován za jednoho z nejúspěšnějších hedgeových manažerů. Jeden dolar investovaný ve Steinhardt Partners LP v roce 1967 (rok, kdy fond vznikl), se do roku 1995 zhodnotil na 481 dolarů. A to už o něčem vypovídá.

Investice Peníze
Michael Steinhardt

Michael Steinhardt před nedávnem radil na konferenci, jak se stát opravdu top hedgeovým manažerem. Mimo značného talentu a pevných nervů je zapotřebí znát těchto 6 pravidel:

1. Chybovat je lidské, ale neplatí to pro zkušeného manažera

Čím více chyb uděláte v začátcích, tím méně jich uděláte později. Zkušený portfoliomanažer hedgeového fondu by tak měl být bezchybný.

Tou nejfrekventovanější chybou je podle Steinhardta přehnaná důvěra. Mnoho mladých a nezkušených investorů naletí makléřům a analytikům, kteří je nutí nakupovat špatné akcie.

2. Vydělávejte tím, co vás opravdu baví

Je nutné se práci manažera hedgeového fondu 100procentně věnovat. Pokud vás neuspokojuje, nechte pokusů. Tato práce je běh na dlouhou trať a vyžaduje plné soustředění.

3. Buďte soutěživý (ale s rozumem)

I to je práce portfoliomanažera. Mít nebo vědět něco jako první je v této branži obrovskou výhodou. Znamená to samozřejmě hodiny strávené nad různými průzkumy a zprávami, ale není si na co stěžovat - právě to vydělává peníze.

Mimo pracovitosti a píle je nutné mít také trochu talentu. Především pak předvídavost.

4. Dělejte dobrá rozhodnutí i s nedostatkem informací

"V reálném světě nemá běžný investor potřebná data, jen uskuteční obchod. Investice je pak z jeho pohledu vždy riziková," říká Steinhardt.

Nikdy nebudete mít 100 procent informací, aby byla vaše investice jistotou. Opravdu záleží hlavně na tom, jak s informacemi, které máte, naložíte. Nejdůležitější je zaměřit se na fakta, která mají opravdu význam. "Ze záplavy informací na trhu je pro investory důležitá jen třetina," dodává Steinhardt.

5. Vždy věřte své intuici

Pro Steinhardta je intuice něco jako minipočítač ukrytý v hlavě, o kterém většina lidí ani neví. Intuice může člověku pomoci ve složitých životních situacích stejně dobře jako při investování.

Podle Steinhardta lze intuici vytrénovat. Čím více zkušeností s obchodováním máte, tím lépe budete reagovat na nečekané situace. Vaše intuice bude za pár let na vrcholu.

6. Nebuďte troškaři

Chystáte se investovat a řídit fond. V začátcích budete investovat hodně a zisky vás nemusejí hned uspokojit. Ujistěte se hlavně, že se vám vaše investice bohatě vrátí.

Zdroj: kirkreport.com