10 profesí, které nechcete, dokud vám neřeknou plat
|

10 profesí, které nechcete, dokud vám neřeknou plat

Máte plné zuby nízkého platu v Česku? Nedaří se vám najít práci? Máte silný žaludek, disciplínu a odvahu? Nebojíte se za prací vycestovat? Kladete si otázku, co byste venku mohli dělat? Společně se serverem Howstuffworks.com nabízíme deset tipů, které by možná stály za úvahu. Nejde o profese jen tak ledajaké, jde totiž o takzvané "dirty jobs", tedy špinavé práce.

Zaměstnání

Sehnat lidi na tato místa je poněkud obtížnější než nabídnout teplé křesílko v útulné kanceláři plné drbajících slečen. Pohovor neprobíhá tak, že se na vás slétnou supi, aby rozcupovali vaše znalosti. Ba naopak – pokud souhlasíte a místo přijmete, takřka tím svému nastávajícímu zaměstnavateli prokazujete službu. Službu, jež nezůstane neoceněna.

Místností pohovoru ovšem veškeré přijemné pocity povětšinou končí. Rozlučte se s pohodičkou za pracovním stolem, "odporně" přetopenou kanceláří, čistýma rukama¨. Často se na vás společnost bude dívat skrz prsty, ačkoli budete dělat užitečnou věc. To se stává.

Hřát vás však bude bobtnající bankovní účet. Stojí to za to? Nemusíte se aspoň trápit s dress kódem. Tak si povolte kravaty, jdeme na to. U každé profese si řekneme její obvyklý roční plat. Popelář - ilustrační foto

1. Popelář

Ráno vás budí, když ještě chcete spát, a navíc ve vás probudí výčitky svědomí, že netřídíte odpad. Tam, kde pro vás končí jablko ohryzkem, jejich práce začíná.

Zimní rána bývají krutá. Zatímco hořekujete nad zamrzlým sklem svého auta, těmto lidem přimrzají ruce k ovládacím pákám popelářských aut.

Ale nebuďme sentimentální, druhou stranou této mince jsou peníze: 43 tisíc dolarů ročně je americký průměr. Český se nám zjistit nepodařilo, poptejte se u městských služeb.

Například v Kalifornii dostanete v průměru 16,04 dolaru na hodinu, a pokud budete zůstávat i přesčas a šéf z vás bude mít radost, přijdete si ročně i na 60 tisíc dolarů. Hlavně si však nenoste práci domů. Gastroenterolog - ilustrační foto

2. Gastroenterolog

Co říci k této profesi. "Obor zabývající se prevencí, diagnostikou a léčením chorob trávicího ústrojí," říká o gastroenterologii slovník cizích slov.

Ve slovníku vypadá tento pojem relativně neškodně. Když ovšem usednete do své ordinace a budete v ní chtít vydržet celou pracovní dobu, nepomůže vám ani atraktivní sestřička, kterou budete mít po ruce. Zatímco u předchozí profese sice své klienty mít v lásce nijak zvlášť mít nebudete a oni vás budou o to zbožněji očekávat, zde s podobným efektem nepočítejte.

Vaše práce bude osmihodinovou válečnou frontou, na jakou si snad pamatují možná tak prarodiče z 2. světové války. Krom toho je tu oproti popelařině rozdíl v nutné kvalifikaci.

Plat? V Americe v průměru 250 až 400 tisíc dolarů ročně. Vrtná plošina - ilustrační foto

3. Pracovník na vrtné plošině

"Ahoj, miláčku, za půl roku jsem zpět," řeknete své milované polovičce, o jejíž věrnosti jste pochopitelně stoprocentně přesvědčeni. Pak nasednete na letadlo, dojedete do přístavu a v dáli vidíte romantický obrázek siluety ropné věže v zapadajícím slunci.

Veškerá romantika skončí o půl hodiny později. Společné obědy, večeře, sprchy a noci s kosmopolitní partou drsných, světem ostřílených týpků na ploše pěti metrů čtverečních se mohou stát opravdu hutnou životní lekcí. Pokud večer neusnete, protože si na ulici šeptají něžná slůvka milenci, o této práci ani nepřemýšlejte.

Hluk na plošinách je tak intenzivní, že většina komunikace probíhá skrze signály rukou. Navíc těžební stroj pracovní dobu nezná, takže vám možná bude trochu vibrovat postel.

Roční plat? 40 tisíc dolarů, specializované profese mají samozřejmě výrazně více. Čistič přenosných toalet - ilustrační foto

4. Čistič přenosných toalet

Kdo z vás byl někdy na koncertě populární megastar, má s touto oblastí tu lepší ze dvou možných zkušeností. A i tak vám zřejmě poté do jídla moc nebylo.

Dělníci vyčistí až 60 těchto budek denně. Až budete s partnerkou nebo partnerem na párty s přáteli, bude otázka po vaší práci nepříjemným okamžikem večera.

V průměru si ovšem v zámoří přijdete na 50 tisíc dolarů ročně, na což si může řada "partypeople" v Česku maximálně brousit zuby. Lov ryb a krabů na Aljašce - ilustrační foto

5. Rybář – krabí specialista

Pokud jste se právě zasnili a máte plnou hlavu podvečerních pláží, rovnou vás musíme varovat, že rybolov obecně se ve Státech podle serveru Howstuffworks řadí k profesím s nejvyšší úmrtností.

Další problém vyplývá už jen ze jména jednoho z těchto chutných živočichů - kraba aljašského. Ano, problémem budou pracovní teploty, při kterých budete vzpomínat na nudnou dovolenou v Egyptě se slzami v očích. Pokud jste do té chvíle byli vášnivými lyžaři, na hory vás po příjezdu nedostane ani milenka.

Navíc je tu reálné nebezpečí, že v hektickém průběhu lovu někdo na vaši adresu křikne: Muž přes palubu! Horký čaj vám pak nemusí pomoci.

A plat? Stojí za úvahu, za několik měsíců práce můžete mít v kapse i 60 tisíc dolarů.


Dalších 5 náročných, ale skvěle placených zaměstnání najdete na serveru iPOINT.cz