Řeč těla: I v kanceláři můžete dělat ramena
|

Řeč těla: I v kanceláři můžete dělat ramena

Chcete mít v kanceláři hlavní slovo? Pokud nesedíte v jedné místnosti s přímým nadřízeným, ale se sobě rovnými, může vám k tomu dopomoci zvládnutí řeči těla. Pohyby a držení těla umějí spolehlivě prozradit, kdo má vůdcovské schopnosti a tah na branku. Ale vypěstovat je lze jen stěží.

Investování Zaměstnání
Kancl a řeč těla

Zkuste si třeba vyložit nohy na stůl (dámy, pozor na sukně). Vaše okolí to zaznamená jako projev síly a sebedůvěry, a bohužel i nevychovanosti. Podobné pozice vám však v každém případě dodají lepší pocit.

Společný výzkum Kolumbijské a Harvardovy univerzity potvrdil, že lidé, kterým je podobné chování vlastní, mají více testosteronu, a tedy sklony k dominantnímu chování a riziku. Zároveň mají méně kortizolu, který je vyplavován v reakci na stresující situace.

Pravým opakem jsou méně průrazní, mírnější lidé – jejich hormony i vzorce chování jdou přesně opačně, a to u mužů i u žen.

Hormony ovlivňují rozhodování

Během výzkumu byli lidé, kteří jsou zvyklí zaujímat "agresivnější" pozice, i jejich submisivnější kolegové postaveni před jednoduché rozhodnutí. Dostali dva dolary a možnost je vsadit s 50procentní pravděpodobností výhry čtyř dolarů.

86 procent "vůdčích" typů (a větších hazardérů, jak se ukázalo) peníze vsadilo. Mezi těmi, kteří jsou podle pohybů méně dominantní, vsadilo peníze jen 60 procent zkoumaných. Kdo nehraje, nevyhraje. A nemá nohy na stole.

S trochou nadsázky jsou tedy býčí trh a optimismus (růstové akcie, komodity a podobně) hnány testosteronem, medvědí trh a pesimismus (dividendové tituly a zlato) kortizolem. Tak nebuďte překvapení, až se na Investičním webu setkáte s označeními "testosteronový" a "kortizolový" trh.

Zdroj: Fins.com