Akcie: Jak odlišit drahé od levných
|

Akcie: Jak odlišit drahé od levných

Pokud chce člověk začít investovat do akcií, musí mít v několika věcech jasno. Hlavní je samozřejmě akcie samotná, tedy její ocenění, dále pak musí promyslet strategii, diverzifikaci, a nakonec musí odhadnout riziko, které je ochoten podstoupit. Akcie jako takové jsou ohodnocovány v mnoha směrech. Pro správný výběr se musí dobrý investor ve všech zorientovat.

Světové akcie
P/E ratio

Tím základním měřítkem jsou zisky společnosti. Když už si totiž koupíte akcie konkrétní firmy, získáte v podstatě její část, ziskovost by tak pro vás měla být základním měřítkem.

Společnost se vám za vaše "spoluvlastnictví" náležitě odmění, a to několika způsoby. Pravidelně vám může vyplácet část zisku ve formě dividendy. Může také lépe podnikat, expandovat, reinvestovat, a tím navyšovat zisk. Tím vším se zvedá celková hodnota společnosti.

V těchto případech se to projeví i na samotné akcii, která získává na hodnotě. Investorovi se tak postupně zhodnocuje základní vklad.

Ne všechny společnosti však vyplácejí dividendu, raději se zaměřují na reinvestování zisku. To je případ hlavně menších společností, ty velké si na dividendě dají záležet.

P/E a spol.

Nejběžnějším měřítkem, jak ocenit akcie, je hodnota P/E (poměr ceny akcie a zisku připadajícího na jednu akcii). Čili pokud je cena akcie 20 dolarů a roční zisk je 2 dolary na akcii, je hodnota P/E 10.

Podle obecného pravidla jsou akcie s vyšším P/E, než je hodnota pro celý trh, považovány za drahé. Naopak akcie s nižším P/E, než je tržní průměr, jsou považovány za levné. P/E však není ideálním měřítkem. Může vás v určitém smyslu zmást, především u menších společností, které rychle rostou a mohou mít právě hodnotu P/E abnormálně vysokou. Je to tím, že malá společnost nevydělá tak velkou sumu peněz, ale pokud se jí daří, i malé navýšení zisků pomáhá. Hodnota akcie se pak jeví vysoká.

Pokud tedy společnost generuje stabilní růst a zvýší své zisky, mohou se zdát její akcie podle hodnoty P/E velmi výhodné. Naopak firmy, u kterých se očekává budoucí zpomalení, mohou mít hodnotu P/E slabou. To však znamená, že tato akcie je levná kvůli špatnému očekávání a nesouvisí s aktuální tržní hodnotou. Těmto případům se říká hodnotová past a investoři by si na ni měli dát pozor.

Mezi další populární nástroje patří dividendové výnosy nebo poměr ceny a tržeb. Tyto instrumenty jsou stejně jako hodnota P/E jednoduše dohledatelné a pomáhají investorům v rozhodování.

Zdroj: WSJ