Chcete vědět, kam půjdou akcie? Sledujte náladu na Twitteru
|

Chcete vědět, kam půjdou akcie? Sledujte náladu na Twitteru

Mnoho z nás si myslí, že účet na sociální síti Twitter je dobrý především na spojení s přáteli. Poslední studie však ukazuje, že se dá pomocí analýzy informačních kanálů na Twitteru až s 90procentní přesností predikovat budoucí nálada na akciovém trhu.

Psychologie Investování
Twitter - vývoj počtu registrovaných uživatelů

Behaviorální ekonomie říká, že emoce mohou zcela ovlivnit individuální chování a rozhodování. Dá se tento předpoklad aplikovat pro celou společnost? Může sociální zážitek ovlivnit kolektivní investování? Podle posledního výzkumu profesorů z univerzit v Indianě a Manchesteru to tak skutečně může být.

Na základě výzkumu kolektivní nálady z velkého množství informačních vzkazů (tweets) na sociální síti Twitter dospěli k závěru, že se akciový index Dow Jones vyvíjí v souladu "s náladou" uživatelů.

Profesoři analyzovali denní obsah informační kanálů (feeds) na sociální síti Twitter pomocí dvou pozorovacích nástrojů nálady, konkrétně OpinionFinder, který měří positivní vs. negativní náladu, a Google-Profile of Mood States (GPOMS).

Průzkum probíhal na skoro deseti milionech informačních vzkazů (tweets), které publikovalo 2,7 milionu uživatelů během deseti měsíců v roce 2008.

Výsledky výzkumu indikují, že predikce budoucího vývoje akciového indexu Dow Jones může být citelně vylepšena zahrnutím specifické nálady veřejnosti, konkrétně na sociální síti Twitter.

Výsledek studie říká, že s přesností 87,6 procenta se tím dají předpovídat závěrečné hodnoty hlavního amerického akciového indexu Dow Jones, a to dokonce v šestidenním předstihu.

Zdroj: arxiv.org