Děti okoukají všechno. I špatné finanční zvyky v rodině
|

Děti okoukají všechno. I špatné finanční zvyky v rodině

Od rodičů se děti od nejranějšího věku učí prakticky všechno – mluvit, chodit, zdravit a podobně. Postupně si děti osvojují i řadu dalších dovedností. Vyjít s penězi? Ano to je zásadní um, bez kterého se člověk v moderním světě může ztratit. Které chyby by tedy rodiče neměli před dětmi nikdy dělat?

Děti Peníze Rodina
Hádky o penězích před dětmi NIKDY

1. Hádky o penězích před dětmi

Psychologové si myslí, že hádky o penězích mohou ovlivnit postoj dětí k hodnotám, jako je rodina, svatba, a samozřejmě peníze. A překroucené, případně asociální postoje k většinově chápaným hodnotám mohou vést v dospělosti k řadě problémů.

2. Život na dluh

Banky nepůjčují, řekne ekonom. Půjčíme vám na cokoli, řekne hlupák v reklamě. A ještě větší hlupák zavolá ZDARMA na tučně zobrazené číslo a sjedná si půjčku – bez ručitele, na dva doklady, stačí vrátit do měsíce nebo dvou. STOP, tudy cesta nevede. Výjimkou jsou například investice do budoucna, kdy si člověk půjčí na vzdělání, na stavbu domu, možná na rozjezd firmy. Ale vždy je potřeba být velice opatrní.

3. Neřešení ceny při nákupech s dětmi

Přitom nakupování v supermarketech a obchodních centrech může být pro děti velice poučné. Je dobré je naučit srovnávat ceny a kvalitu jednotlivých výrobků napříč obchody.

4. Kompenzování nedostatku času penězi

Když rodičům nezbývá kvůli práci a dalším věcem dost času na děti, často jdou jednoduchou cestou a kupují jim spoustu dárků. Je to slepá ulička. Děti mnohem více ocení čas, který jim rodiče aktivně věnují. Pro výchovu a rozvoj dětí je společně aktivně strávený čas lepší než ten nejdražší dárek.

5. Dávání peněz bez podmínek

Přísun peněz, které si nemusejí nijak "zasloužit", děti jen zřídka naučí správnému přístupu k penězům. Rodiče by za děti například neměli "lepit" jejich drobné dluhy, spíše je poslat na brigádu nebo jim nechat vydělat třeba nějakou mimořádnou domácí prací. Splácení dluhů za děti se pak podle výzkumů často táhne až do dospělosti.