Technická analýza – 8. díl: Divergence
|

Technická analýza – 8. díl: Divergence

Technická analýza je jako ostří nože – rozděluje tradery na 2 tábory. Někteří ji uznávají a nedají na ni dopustit, ostatním je většinou ukradená a příliš se o ni nezajímají. Technickou analýzu však používají například některé banky pro studium vývoje trhu. Pokusíme se postupně pronikat do jejích tajů a vzít si z ní něco pro své obchodování.

Technická analýza

Hledání platných a ziskových obchodních signálů je nejčastější činností každého tradera. Dnes se podíváme, jak nám při takovém hledání může pomoci nesoulad mezi vývojem grafu ceny a vývojem grafu jejího indikátoru. Různé typy divergencí nám ukáží několik možností hledání signálů. Řekneme si, jaké základní podmínky jsou potřeba ke správnému uchopení tohoto zajímavého nástroje.

Divergence ceny a indikátoru, tedy nesoulad mezi vývojem ceny a vývojem indikátoru, může být silným a zajímavým signálem pro vstup do obchodní pozice. Samotné vytvoření divergence ještě není platným signálem pro vstup. Nesprávné uchopení této myšlenky a následně nešikovné používání v praxi by mohlo tradera dovést k zoufalství a na dlouho nebo navždy jej odvést od této kvalitní metody hledání vstupních signálů.

Divergenci je potřeba chápat jako cenovou akci, která se měří ve vztahu k indikátoru/oscilátoru.

Je nutné definovat si několik věcí, abychom získali správné vstupní podmínky:

1. měnový pár - výběr měnového páru je důležitý z hlediska testování strategie, z hlediska likvidity, volatility, typu trhu (zda je to trh, který trenduje, nebo chodí spíše do strany).

2. časový rámec - důležitá vstupní podmínka – na kratších časových rámcích (5M, 15M, 30M) se vždy projevují tzv. šumy, kdy je trh náchylnější reagovat i na méně významné zprávy nebo situace; obecně vzato většina obchodních signálů lépe funguje na delších časových rámcích (1H, 4H a 1D grafech).

3. typ indikátoru – mezi nejpoužívanější indikátory pro sledování divergencí patří MACD, stochastic, CCI, RSI. Každý z těchto indikátorů má svá specifika při používání a sledování divergencí. Je potřeba otestovat jejich nastavení. Výběr indikátoru by měl být otázkou osobnosti tradera – aby mu vyhovoval.

4. přesné vstupní a výstupní podmínky – jak již bylo řečeno, samotné vytvoření divergence ještě není vstupním signálem. Proto je potřeba vymyslet nebo najít další podmínku pro vstup do obchodní pozice. Takovou podmínkou může být například nějaká grafická formace, určitý typ svíčky, nebo třeba další indikátor. Stejně tak je důležité umět vystoupit z pozice ve správný čas.

5. money management – je důležitou součástí každé strategie. Dobrý MM může z průměrně ziskové strategie udělat výjimečnou. Nyní se podíváme na základní typové rozdělení divergencí, abychom si udělali představu, co vlastně budeme v grafech vyhledávat:

1. Býčí divergence

Cena vytváří nižší low a indikátor vytváří vyšší low. Predikuje možný obrat trendu nahoru.

Býčí divergence

2. Medvědí divergence

Cena vytváří vyšší high a indikátor vytváří nižší high. Predikuje možný obrat trendu dolů.

Medvědí divergence

3. Skrytá býčí divergence

Cena vytváří vyšší low a indikátor vytváří nižší low. Predikuje možné pokračování v trendu nahoru.

Skrytá býčí divergence

4. Skrytá medvědí divergence

Cena vytváří nižší high a indikátor vytváří vyšší high. Predikuje možné pokračování v trendu dolů.

Skrytá medvědí divergence

Jednotlivé typy divergencí si podrobněji probereme v dalším pokračování seriálu o divergencích. A také si ukážeme konkrétní příklady včetně rozboru všech podmínek souvisejících s realizací obchodní pozice.