Kam s penězi ze stavebního spoření?
|

Kam s penězi ze stavebního spoření?

V souvislosti s omezením výhod stavebního spoření uvažují někteří lidé o výběru naspořených prostředků. Kdo chce i nadále naspořené prostředky zhodnocovat, jistě hledá alternativy ke stavebnímu spoření. Řešením mohou být nejen spořicí produkty, ale i rizikovější investiční nástroje.

Investování ETF Stavební spoření
ETF - ilustrační obrázek

Základní otázkou je, jakým způsobem chcete s vybranými penězi dále nakládat. Stavební spoření patří mezi nejméně rizikové produkty. I po úpravě podmínek budou vklady ze zákona pojištěny a zhodnocení účtu se nemůže propadnout do červených čísel. Kdo tedy nechce podstupovat riziko možné ztráty, měl by se i nadále držet konzervativních produktů.

Kdo je ochoten podstoupit investiční rizika, může naspořené prostředky dále zhodnocovat na kapitálovém trhu. I když jsou investice do cenných papírů zatíženy rizikem ztráty, můžete dosáhnout vyššího zhodnocení, než nabízejí spořicí produkty.

Spořicí účty

Spořicí účty jsou určeny především pro krátkodobé uložení přebytečné hotovosti. Cenou za možnost okamžitého výběru peněz je nízké úročení zůstatku. Finanční instituce může navíc kdykoli přistoupit k úpravě úrokové sazby. V současné době se nejvyšší úrokové sazby pohybují na hranici 2,5 % ročně.

Podobně jako v případě stavebního spoření jsou vklady ze zákona pojištěny. Připsané úroky jsou zdaněny.

Podle předběžných propočtů přinese stavební spoření za nových podmínek mírně přes 3 % ročně. Na rozdíl od spořicích účtů jsou však prostředky dlouhodobě vázány (pozn. pro přiznání státní podpory je třeba spořit alespoň 6 let).

Termínované vklady

Termínované vklady nenabízejí oproti spořicím účtům možnost okamžitého výběru prostředků (pozn. některé banky umožňují částečný výběr bez sankce). Za výběr "mimo dohodnutý termín" zaplatíte. Za zřeknutí se hotovosti po určitou dobu nabízejí finanční domy výhodnější úrokové sazby. V současné době lze nalézt termínované vklady s úrokovými sazbami nad hranicí 5 % p.a. (pozn. nejvyšší sazby jsou zpravidla nabízeny u vyšších vkladů na dlouhou dobu). Vklady jsou opět ze zákona pojištěny a připsané úroky jsou zdaněny.

Klasické fondy

Klasické podílové fondy již patří mezi investiční produkty. Při investici do fondů podstupujete riziko ztráty vložených prostředků. Výkonnost i rizikovost fondu se liší podle zaměření.

Nejméně rizikové jsou zajištěné fondy a fondy peněžního trhu. Zajištěné fondy mají stanovenou dobu trvání a jsou vhodné ke střednědobým investicím. Fondy peněžního trhu slouží především k investicím do jednoho roku. Výkonnost těchto fondů obvykle nepřekročí hranici čtyř procent ročně.

Pokračování článku najdete na serveru ETFs.cz