Robert Prechter: Diverzifikace už prostě nefunguje!
|

Robert Prechter: Diverzifikace už prostě nefunguje!

Možná vám poradci stále radí, ať diverzifikujete ostošest. Jakmile totiž na trhy plyne nějaký nestandardní objem peněz, jako je tomu v případě kvantitativního uvolňování (případně když je peněz naopak nedostatek), jednotlivé třídy aktiv začnou extrémně korelovat. Trhy pak rostou nebo padají ruku v ruce. A jejich výběr koncentrovaný do krásného portfolia se chová zrovna tak – všechno nahoru, nebo všechno dolů.

Investiční portfolio Trhy Diverzifikace investic Korelace investic
K čemu byla diverzifikace po pádu Lehmanů?

Toto riziko likvidity popsal v červenci 2007 tehdejší šéf Citigroup Charles Prince památnými slovy: "Pokud hudba přestane hrát (ve smyslu toku likvidity), bude to složité. Ale dokud hudba hraje, musíte vstát a tančit s ostatními."

O tři měsíce později Prince oznámil pokles zisků banky o 60 procent a do roka zvesela odtancoval ze své ředitelské židle. Likvidita se totiž poděla "neznámo kam".

Po několika měsících se však trhy začaly vzpamatovávat. Koncem roku 2008 se ode dna odrazily komodity, akcie začaly svůj býčí trysk v březnu 2009. Co společně propadlo, v tu chvíli jako mávnutím kouzelného proutku začalo posilovat.

Prechter to říkal...

Hlavní proud investorů v tu chvíli konečně pochopil, co měl ve své knize Conquer the Cash na mysli Robert Prechter ze společnosti Elliott Wave International. Ta je největší světovou nezávislou firmou zabývající se tržními výhledy.

Prechter tvrdí, že je korelace nyní pro běžné investory samozřejmě pozitivním jevem. Trhy totiž rostou. Výhled už je však mnohem horší. Varuje totiž před další vlnou krize likvidity.

V aktuální analýze s názvem Death to Diversification: What it Means for Your Investment Strategy (Smrt diverzifikace: Co znamená pro vaši investiční strategii) ukazuje na několika příkladech z poslední dekády, jak jednotlivé krize a býčí trhy prakticky bez výjimky korelovaly napříč všemi sektory a třídami aktiv.

Analytici Elliott Wave v reportu odhalují trend, který již začíná ovlivňovat "ideálně" diverzifikovaná portfolia. Jakmile likvidita z trhů vymizí, začnou zisky podobných portfolií červenat.

Aktuální report Elliott Wave si můžete po jednoduché registraci stáhnout ZDE

Zdroj: Elliott Wave International