Sysco: Jak vybrat dividendové akcie
|

Sysco: Jak vybrat dividendové akcie

Dividendový stratég Josh Peters vysvětluje, jak postupovat při výběru dividendových titulů, jaké společnosti se podle něj vyplatí držet za účelem vyplacení dividendy, a podrobně rozebírá svého dividendového favorita, kterým jsou akcie potravinářské společnosti Sysco.

Investování Dividendy

Jaké otázky by si měl položit investor, zajímající se o dividendu?

"Dividendové otázky": Existuje něco, co by mohlo způsobit odliv peněžních prostředků při příští recesi nebo problémech firmy? Bude dividenda růst?

Peters: Vzhledem k tomu, že dividendový výnos je významnou součástí vašeho příjmu, první otázka by měla být – je tato dividenda bezpečná? Respektive, existuje něco, co by mohlo způsobit odliv peněžních prostředků při příští recesi nebo problémech firmy? Dále by se měl investor zeptat, jestli bude dividenda růst. Pokud nechceme přijít o kupní sílu našeho příjmu, měla by dividenda růst alespoň tak rychle jako inflace. Dividenda navíc pomáhá zvednout ceny akcií, takže i náš příjem z nich. V souvislosti s příjmy z dividendy a s růstem těchto příjmů je důležité si uvědomit, jestli nám to vlastně stačí. Tedy zda je pro nás daný celkový příjem výhodný?

Jednou z možností, jak si zajistit výnosy, by mohla být společnost Sysco. Co se vám líbí konkrétně na jejích akciích?

sysco

Peters: Dividendový výnos z akcií Sysca se pohybuje na úrovni 2,5 až 4 %, což je více než průměr trhu okolo 2 %.

Dále má Sysco hustou síť zákazníků, což může být dobrá konkurenční výhoda. Zásobovat zákazníky v menší oblasti je totiž levnější než rozvoz z jednoho skladu do mnohem větších vzdáleností. Sysco má třikrát větší podíl na trhu než jeho největší konkurent, což mu umožňuje v porovnání s ním i nižší náklady. Sysco je navíc schopné v dlouhém období vhodně alokovat kapitál. Vyplácejí dividendy, ale také silně rostou. A ačkoliv zásobují potravinami převážně restaurace, které jsou součástí cyklické oblasti ekonomiky, zvládla společnost recesi poměrně dobře ustát.

payout ratio

výplatní poměr představuje podíl dividendy na akcii / zisk na akcii

Je dividenda Sysca "bezpečná"?

Kromě podniků, které mají obecně vysoké hodnoty payout ratia, bych řekl, že jakékoliv jiné firmy s hodnotou do 60 % se dají považovat za spolehlivé.

Peters: Myslím, že ano. Začněme třeba u výplatního poměru neboli payout ratia. Spočítá se jako podíl dividendy na akcii a zisku na akcii a ukazuje, jaké procento zisku zaplatí dividendu. Sysco vyplácí okolo 52 % až 53 % letošních zisků.

Otázkou je, jestli je to dost. Kromě podniků, které mají obecně vysoké hodnoty payout ratia, bych řekl, že jakékoliv jiné firmy s hodnotou do 60 % se dají považovat za spolehlivé. Pro tak stabilní společnost jako je Sysco jsou tato čísla velice spolehlivá. Další věc, kterou bych zmínil, je cash flow. Celkové cash flow bylo v minulých letech 4,6 miliard dolarů, z čehož 1,6 miliard šlo na kapitálové výdaje a polovina ze zbylých 3 miliard na výplatu dividend, což ukazuje dobré krytí dividend. A nakonec je potřeba uvažovat o zadlužení. Sysco má nějaké dlouhodobé dluhy, ale v poměru k ziskovosti společnosti jsou pouze velmi málo významné. Nemusíme se tedy obávat nevyplacení dividend.

Vypadá to tedy, že bude dividenda růst?

Sysco má silné cash flow a nízké zadlužení, a proto si může nadále dovolit vyplacet zajímavou dividendu.

Peters: Dividendy Sysca každoročně rostou už od 70. let, kdy firma uvedla své akcie na trh. I v posledních dvou letech akcie rostou. Takže se nebojím, že by společnost přestala dividendu zvyšovat. Problém je trochu s poklesem firemního růstu. V posledních pěti letech rostla dividenda v průměru o více než 12 % ročně. Minulý rok to byla pouhá 4 %.

Můžeme diskutovat o tom, jak to bude dál. Dlouhodobý firemní růst je 4 až 5 %. Většinu spolkne inflace. O nějakém velkém růstu se tedy nedá příliš uvažovat. Na druhou stranu, i při takovém růstu zůstane po zaplacení kapitálových výdajů dost na vyplacení dividend. V Syscu by navíc mohlo dojít ke zpětnému odkupu akcií a akvizicím, což by na růstu mohlo přidat další 3 až 4 %. Celkový růst by tedy mohl být 7 až 9 % ročně. A to už je dobré tempo růstu.

Je tedy pro nás, při současných cenách, celkový příjem výhodný?

Peters: Sysco se obchoduje na úrovni okolo 28 dolarů. S nákupem bych chvíli počkal, tak k 27 dolarům. Já hodnotím dva faktory - dividendový výnos a růst dividendy. Pokud akcie roste stejnou rychlostí jako dividenda, znamená to 11 až 12 % celkových výnosů. A dividenda podle mě poroste.

Existují nějaká zásadní rizika, která by si měl investor uvědomit?

Peters: Jedním z nich je ekonomika. Když lidé nebudou utrácet, tedy ani za jídlo, může se stát, že Sysco v několika následujících letech zaznamená pokles růstu. V takovém případě by stále mohla růst dividenda, ale cena akcie už ne. Potom byste se na 11 až 12 % celkových výnosů nedostali. Já myslím, že by se nákup těchto akcií mohl vyplatit, že porostou a příjem bude adekvátní i při mírně neuspokojivém firemním růstu. Sám bych nakoupil.

Zdroj: Morningstar