Tajné služby: Posvítí si na spekulanty?
|

Tajné služby: Posvítí si na spekulanty?

Německo, největší ekonomika eurozóny, se bojí finančních spekulantů. Obavy o osud eura a dalších trhů dokonce vedou německou vládu k úvahám, že by agenti tajných služeb sledovali investory, a to především v rámci měnového trhu.

Spekulace Německo
Wolfgang Schäuble, německý ministr financí

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v Bundestagu řekl, že v zájmu ochrany eura možná osloví německé tajné služby. Ty by podle jeho slov měly sledovat "kdo s kým se spojuje, kde a za účelem jakých spekulací".

Finanční krize na starém kontinentu zvýšila nedůvěru a opatrnost vůči "anglosaskému" liberálnímu přístupu k trhu, který reprezentují především Spojené státy a Spojené království.

Spekulanti = teroristi?

Němci však teď uvažují o využití metod, které byly dosud spojeny spíše s bojem proti terorismu.

"V kontinentální Evropě je řada lidí, kteří považují finanční spekulanty v určitém smyslu za teroristy," upozorňuje Vanessa Rossi, analytička ze společnosti Chatham House, která se zabývá mezinárodními vztahy.

Evropští politici viní právě spekulanty z propadu eura, který přišel v úvodu "řecké krize", a z toho, že svými sázkami na CDS navázané na vládní dluhy (stručně řečeno pojištění pro případ nesplácení – pozn. red.) zvyšují ve výsledku náklady na splácení těchto dluhů (čím vyšší kurz CDS, tím vyšší je vnímané riziko nesplácení, a tedy cena půjčených peněz).

Německé nepřátelství vůči spekulantům se datuje už do "předkrizového" období. V roce 2005 tehdejší vicekancléř Franz Müntefering přirovnal společnosti private equity k "hejnům kobylek", která se snášejí na (německé) firmy.

Zdroj: Telegraph