Reakce na článek "Nemovitosti: Vlastní, nebo nájemní? Toť otázka!"
|

Reakce na článek "Nemovitosti: Vlastní, nebo nájemní? Toť otázka!"

Jako člověk pracující v oboru chtě nechtě musím reagovat na stejnojmenný článek Aleše Müllera, finančního poradce firmy Partners, který uveřejnil na stránkách Finmag.cz a odkud jej následně převzal Investicniweb.cz

Nemovitosti

Nemovitosti: Vlastní, nebo nájemní? Toť otázka!

Stejně jako každý jiný trh, i ten realitní má svá pravidla a vzorečky, které se vyplatí znát, než vezmu "pero do ruky". Kdy se vyplatí nemovitost koupit, a kdy jen pronajmout? Základním ukazatelem - zda byt koupit, nebo pronajmout - je, jaký zisk by mi, ve formě nájemného, vynesl.

Nechci čtenáře unavovat složitými výpočty, takže uvedu jen ten nejjednodušší vzorec: roční nájem / kupní cena bytu x 100 (výsledek vyjde v procentech)

A jaká pravidla platí?

1/ Vyjde-li výsledek v řádu 3 – 5 %, vyplatí se byt pouze pronajmout. Zásadně nekupovat! Uloží-li se peníze určené na nákup bytu na termínovaný vklad, úroky se budou pohybovat právě v rozmezí 3 – 5% a veškerá starost s opravami a údržbou bytu zůstane na majiteli bytu. Dolce vita, aneb "sladký život"!

2/ Vyjde-li výsledek 6 – 8 %, měla by se zvážit koupě!

3/ Vyjde-li výsledek nad 9 %, byt se nevyplatí pronajmout, ale rozhodně koupit! Generuje-li byt výnos 9 %, málokterá banka dokáže peníze takto zhodnotit! Jinými slovy: koupit, koupit a zase koupit, ať už jako investici, nebo pro vlastní potřebu! Dolce vita!

Magickou hranicí pro koupi nemovitosti je 6 %, což je situace podobná nákupu nemovitosti na hypotéku s 6% úrokem. Jak jednoduché, milý Watsone...

Náročnější čtenáře odkazuji na stránku New York Times s kalkulátorem "Buy/Rent"