Jak spekulovat na pokles
|

Jak spekulovat na pokles

Bezohlední spekulanti na pokles ženou dolů ceny akcií, mohou dokonce firmu zničit a způsobují ztráty ostatním "nevinným" investorům. I takový mediální obraz provází ty, kteří umějí vydělat na poklesu cen.

Investování
Makléř

Ve skutečnosti není nic nemorálního ani nefér na tom, vsadit si na to, že se domníváte, že daná akcie je předražená a cena může klesnout. Časopis Barron`s to přirovnává ke sportovním sázkám. Není nic špatného vsadit si na prohru týmu, o němž se domníváte, že je slabší. Navíc strategie, která dokáže vydělat na poklesu, dokázala v uplynulých minimálně dvou letech přinést zisk.

Psychologie trhu

Proč více investorů nevyužívá tuto strategii? Z pohledu psychologie jsou investoři "automaticky" nastaveni na růst, zejména dlouhodobý, a spíše je jim vlastní využít poklesy k levnějším nákupům.

Dalším podstatným faktem je to, strategie "short" je považována obecně za rizikovou. U nakoupených akcií je ztráta limitována zaplacenou cenou, u spekulací na pokles je však ztráta teoreticky neomezená, protože cena akcií může růst stále vzhůru a short pozici je potřeba pokrýt zpětným nákupem. V podobném případě to může být za několikanásobek původní ceny.

Z pozice manažerů jsou spekulanti na pokles snadným viníkem, na kterého mohou ukázat v případě poklesu ceny akcie. Pro manažery je totiž tou správnou vizitkou rostoucí cena akcií. I když je cena nadhodnocená, manažer ji brání jako výsledek svojí dobré práce. Spekulanti na pokles v tomto případě přispívají k celému procesu spíše pozitivně, mohou odhalovat přemrštěné ceny.

Jak funguje short

Princip je opačný, než u spekulace na růst. Akcii tedy prodáte, například za 1 000 Kč, váš příjem je v tuto chvíli 1 000 Kč a počkáte, až cena na trhu klesne. Poté ji koupíte zpět, například za 800 Kč, to je váš výdaj a rozdíl 200 Kč za akcie představuje váš zisk.

Od spekulace na růst vás odlišuje především to, že akcii, kterou chcete prodat, nevlastníte. Půjčíte si ji od obchodníka a až ji koupíte zpět, tak mu ji vrátíte. Za toto platíte poplatek za zapůjčení akcie. "Poplatky však nejsou velké a nepředstavují výrazný náklad," říká Richard Koza, portfoliomanažer společnosti Atwel International.

K tomu, abyste mohli skutečně vydělávat na poklesu ceny, je třeba mít u obchodníka s cennými papíry, přes kterého obchodujete, otevřený tzv. maržový účet a obchodník musí mít daný cenný papír k zapůjčení. Tento seznam, které akcie a jiné cenné papíry půjčuje, se mění. Ne vždy je tedy možné spekulovat na pokles vybrané akcie.

Při tomto typů obchodování je důležité hlídat rizika. "Ztráta u spekulací na pokles může převýšit původní hodnotu investice, a to několikanásobně. Proto je dobré používat příkazy, které automaticky limitují možnou ztrátu," dodává k tomu Richard Koza.

Výběr titulů, které jsou vhodné pro tuto strategii, probíhá podobně jako u pozic, kde investoři očekávají růst. Jednou z možností je využití fundamentální analýzy a místo podhodnocených akcií vybrat nadhodnocené. Druhou možnost nabízí technická analýza grafů.