Karol Piovarcsy: Býci mají trh pod kontrolou
|

Karol Piovarcsy: Býci mají trh pod kontrolou

Investiční horizont se výrazně zkrátil a při výběru makléře je nejdůležitější transparentnost, říká Karol Piovarcsy, ředitel českého zastoupení Saxo Bank, se kterým jsme hovořili také o vyhlídkách akciového trhu, "řeckém socialismu", nevýhodách klasických podílových fondů a vymoženostech, které dnes mají při obchodování drobní investoři.

Anketa: Karol Piovarcsy

Investiční web (IW): Na Wall Street je v plném proudu výsledková sezóna. Co nám zatím její první poločas ukázal?

Karol Piovarcsy (KP): Výsledky amerických firem jsou podle očekávání velmi dobré a je jedno, zda se jedná o společnosti ze staré nebo mladé ekonomiky. Skoro bych řekl, že je to "úplná paráda". Na výsledcích se odrážejí miliardy dolarů, které byly v minulém roce napumpovány do systému - velké společnosti z nich samozřejmě dokázaly skrze různé vládní projekty profitovat.

IW: Přece jen se mi však trošku zdá, že reakce na skvělé výsledky nejsou tak bujaré.

na právě probíhající výsledkové sezóně se odrážejí miliardy dolarů, které byly v minulém roce napumpovány do systému - velké společnosti z nich samozřejmě dokázaly přes různé vládní projekty profitovat

KP: Není se čemu divit, hlavní indexy jsou blízko svých maxim, a proto na Wall Street vidíme spíše opatrné reakce. Nesmíme však zapomínat, že velké americké společnosti prodávají někdy až 2/3 svých výrobků a služeb v zahraničí, a proto na lepší výsledky reagují "kurzově pozitivněji" například asijské trhy.

IW: Jste tedy stále pozitivně naladěni na akciové trhy?

KP: Ano, věříme, že akcie mohou dále posilovat na všech kontinentech. Růstové momentum je stále přítomné, a ani menší korekce by jej neměla ohrozit. Jiná situace je dluhopisových trzích.

akcie mohou dále posilovat na všech kontinentech, protože je růstové momentum stále přítomno, a ani menší korekce by jej neměla ohrozit

IW: Máte na mysli další zhoršení finančního ratingu Řecka a růst rizikových prémií (spreadů) na dluhopisech některých dalších evropských zemí?

KP: Evropa na tom je opravdu "mizerně". Krize se postupně posouvá z Řecka na další země. 30 miliard dolarů, které nabídla Řecku Evropská unie, stačit nebude. Dnes se mluví o potřebě financování řeckého dluhu až ve výši trojnásobku této částky. Což by však již musel řešit Mezinárodní měnový fond, což Řekové moc nechtějí.

IW: Proč?

Řekové jsou silní patrioti a věří, že jejich kultura může obrazně řečeno učit celý svět

KP: V principu je v Řecku stále socialismus, a ani řecká národní hrdost to nedovoluje. Viděl jsem nedávno zajímavý článek od našich kolegů z řecké pobočce Saxo Bank. Řekové jsou silní patrioti a věří, že jejich kultura může obrazně řečeno učit celý svět.

IW: Takže nechtějí aby jim někdo radil...

KP: Je to tak (smích). Ale zpátky k tomu článku. Řecká vláda před několika týdny zřídila účet, na který mohou posílat Řekové peníze, aby pomohli vládě z dluhové krize. Ale když přišli lidé do banky a chtěli přispět řeckému státu, dozvěděli se několik nemilých informací. Zaprvé jim bankovní úředníci řekli, že z vkladu jim vezmou 3procentní poplatek, dále dvacetiprocentní daň, a ještě navíc musejí doložit, že se jedná o čisté peníze. "Akce se nepovedla" a na účet doputovalo pár set euro.

Dánska se krize skoro nedotkla a dál patří k nejstabilnějším zemím v Evropě s nízkou korupcí a minimální byrokracií

IW: Mluvíme o Řecku, kde sice máte pobočku, ale sídlo vaší banky je v Dánsku. Jak se vůbec Dánsko vypořádalo z krizí?

Dánska se krize skoro nedotkla. Finanční rating drží stále na nejvyšších AAA hodnotách. Dánsko patří stále k nejstabilnějším zemím v Evropě, a to včetně právního systému a veřejných financí. K tomu je tam navíc velmi nízká korupce a minimální byrokracie.

IW: Pojďme se přesunout ze sídla vaší banky do země, ze které osobně pocházíte. Funguje na Slovensku vůbec kapitálový trh?

KP: V poslední době se sice všude možně hovoří o budoucnosti slovenské burzy, dokonce o nových IPO, ale jsem skeptik a investoři by se podle mého názoru měli soustředit na lépe regulované a především likvidnější trhy.

investor má v našem informačnímu a obchodnímu systému servis jako velcí profesionální hráči, a navíc na jednom místě dostane zadarmo servis velkých zpravodajských agentur

IW: Na českém "online trhu" investičních a obchodních platforem je již relativně silná konkurence a investoři si konečně mohou vybírat. Čím je zajímavý váš obchodní systém?

KP: Investor se dostane k informačnímu a obchodnímu systému tak jako velcí profesionální hráči. Na jednom místě dostanou zadarmo servis velkých zpravodajských agentur a podrobnou fundamentální a technickou analýzu. Výhodou je také možnost měnového zajištění pozic bez nároku na dodatečný kapitál.

IW: Buďte konkrétní. Co v ní tedy investor najde?

KP: Například ukazatel poměru tržní ceny vůči zisku (P/E) pět let zpátky v zajímavém grafickém provedení, a co je hlavní, přestože máme silné analytické oddělení, nabízíme v rámci platformy přístup k řadě investičních doporučení od desítek předních brokerů a bank z celého světa. Investor si tak může udělat více objektivní obrázek.

řada nových investorů se na online účtech "dlouho neohřeje", protože unáhlenými investicemi ztratí hodně kapitálu a brzy skončí

IW: Makléřské firmy v Česku v poslední době utrácejí nemalé částky za reklamu, která láká investory k otevírání obchodních účtů.

KP: Některé firmy zajímá pouze jediná věc - otevírání účtů. Na čemž není nic špatného, o to samozřejmě stojíme i my. Problém je, že se řada nových investorů na online účtech "dlouho neohřeje", protože unáhlenými investicemi ztratí hodně kapitálu a brzy skončí. Našim cílem je udržení investorů, proto se je snažíme vzdělávat, aby hned na začátku nedoplatili na řadu školáckých chyb.

můžete mít třeba nejnižší poplatky, nejkrásnější obchodní platformu, ale když firma, která vám to nabízí, není řádně regulovaným subjektem a nemá průhlednou historii, tak se klidně může stát, že vás připraví o vaše celé úspory

IW: Podle jakých parametrů by měli investoři vybírat svého makléře a obchodní platformu? Co byste jim poradil?

KP: Možné se to v těchto zeměpisných šířkách moc nenosí, ale jsem přesvědčen, že transparentnost je při výběru makléře to nejdůležitější. Můžete mít třeba nejnižší poplatky, nejkrásnější obchodní platformu, ale když firma, která vám to nabízí, není řádně regulovaným subjektem a nemá průhlednou historii, tak se klidně může stát, že vás připraví o vaše celé úspory.

IW: České investory zajímají stále nejvíc české akcie. Co jim můžete v rámci obchodování nabídnout?

KP: Na podzim bude přes nás možné fyzicky zobchodovat jakékoliv české akcie, ale ani do té doby nejsou investoři nijak ochuzeni. Vzhledem k tomu, že se řada akcií obchoduje v rámci dual-listingu na jiných trzích, není problém koupit NWR v Londýně nebo ČEZ ve Varšavě. Hodně investorů také využívá nákupu derivátů na samotný index českých akcií PX.

pětiletá investiční strategie, o které vykládají někteří správci podílových fondů, je postavena velmi často "na vodě". Investoři by měli volit více aktivní přístup s horizontem například roku, maximálně dvou

IW: Události po pádu Lehman Brothers nabouraly řadu investičních pouček. Co myslíte, že při investování ještě "funguje"?

Výrazně se podle nás zkrátil investiční horizont. Jinými slovy, nedoporučujeme klientům nakupovat na velmi dlouhý časový horizont. Pětiletá investiční strategie, o které vykládají někteří správci podílových fondů, je postavena velmi často "na vodě". Investoři by měli volit více aktivní přístup s horizontem například roku, maximálně dvou.

IW: Co tedy funguje? Pravidelné investování?

Myslím, že ano, ale je otázkou, co v rámci pravidelných investic nakupujete. Nákup klasického podílového fondu je drahá a neefektivní věc.

domnívám se, že rozumnou volbou pro pravidelné investování jsou indexové fondy (ETF), které jsou, co se týká poplatků, velmi levné, a navíc mnohdy více transparentní než klasické podílové fondy

IW: Můžete to vysvětlit?

Poplatky, a to jak deklarované, tak i skryté, jsou u klasických otevřených podílových fondů velmi vysoké a kombinace vstupního, správcovského a výstupního poplatku může velmi citelně ukrojit z budoucích výnosů. Domnívám se, že rozumnou volbou jsou indexové fondy (ETF), které jsou, co se týká poplatků, velmi levné, a navíc mnohdy více transparentní. A ještě jedna věc - dlouhodobá statistika ukazuje, že více než 2/3 správců podílových fondů nejsou schopny překonat výkonnost samotného indexu, takže moc důvodů kupovat fondy nevidím.

Škoda Auto v pololetí zvýšila provozní zisk o čtvrtinu
před 8 minutami

Škoda Auto v pololetí zvýšila provozní zisk o čtvrtinu

Provozní zisk české automobilky Škoda Auto se v letošním prvním pololetí zvýšil na 860 milionů eur ze 685 milionů eur...
Volkswagen Evropské akcie Česká republika
Volkswagen ve druhém čtvrtletí zdvojnásobil provozní zisk
před 18 minutami

Volkswagen ve druhém čtvrtletí zdvojnásobil provozní zisk

Německá automobilová skupina Volkswagen ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobila provozní zisk díky snížení nákladů...
Volkswagen Evropské akcie
Společnost Foxconn postaví v USA továrnu za deset miliard dolarů
před 30 minutami

Společnost Foxconn postaví v USA továrnu za deset miliard dolarů

Tchajwanská společnost Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, postaví v americkém státě Wisconsin...
Asijské akcie
Pojišťovna Allianz výrazně zvýšila zisk, potvrdila roční výhled
před 38 minutami

Pojišťovna Allianz výrazně zvýšila zisk, potvrdila roční výhled

Největší evropská pojišťovna Allianz ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila provozní zisk o 23 procent na 2,9 miliardy...
Allianz Evropské akcie Výsledková sezóna
ArcelorMittal zvýšila zisk i prognózu růstu světové poptávky
před 42 minutami

ArcelorMittal zvýšila zisk i prognózu růstu světové poptávky

Největší světový producent oceli ArcelorMittal ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil hrubý zisk EBITDA o 19 procent na...
Světové akcie Výsledková sezóna ArcelorMittal
Pivovar AB InBev zvýšil čtvrtletní zisk
před hodinou

Pivovar AB InBev zvýšil čtvrtletní zisk

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk o 11,8 procenta na 5,35 miliardy dolarů...
Pivo Anheuser-Busch InBev Světové akcie
Spotřebitelská nálada v Německu na 16letém maximu
před hodinou

Spotřebitelská nálada v Německu na 16letém maximu

Spotřebitelská nálada v Německu dále vzrostla a udržuje se na nejvyšší úrovni za 16 let. Optimismus Němců nad...
Německo Spotřebitelská důvěra
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl
včera v 23:37

Čtvrtletní zisk provozovatele sociální sítě Facebook prudce stoupl

Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 % na 3,89 miliardy dolarů....
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu zpevnily, všechny tři hlavní indexy přepisovaly historii

Americké akcie ve středu opět posilovaly a všechny tři hlavní indexy uzavřely obchodování na nových maximech. Za...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi
včera v 21:14

Volkswagen označil spolupráci automobilek za běžnou praxi

Německá společnost Volkswagen ve středu označila spolupráci mezi automobilkami na technických záležitostech za běžnou...
Volkswagen Auta Německo
Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz
včera v 20:09

Řecko zatklo Rusa podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz

Řecká policie zadržela osmatřicetiletého muže ruské národnosti podezřelého z rozsáhlého praní špinavých peněz...
Řecko Rusko Bitcoin
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
včera v 20:00

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít již brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu
včera v 19:08

Maďarsko prodalo jüanové dluhopisy na čínském trhu

Maďarsko vydalo dluhopisy v čínských jüanech na čínském trhu. Země ve středu prodala tzv. panda bondy se splatností...
Maďarsko Čína Dluhopisový trh
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů
včera v 18:23

Soud nařídil Applu zaplatit za patentový spor půl miliardy dolarů

Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických...
Apple Americké akcie Technologie
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
včera v 17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
včera v 17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
včera v 17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump