Karol Piovarcsy: Býci mají trh pod kontrolou
|

Karol Piovarcsy: Býci mají trh pod kontrolou

Investiční horizont se výrazně zkrátil a při výběru makléře je nejdůležitější transparentnost, říká Karol Piovarcsy, ředitel českého zastoupení Saxo Bank, se kterým jsme hovořili také o vyhlídkách akciového trhu, "řeckém socialismu", nevýhodách klasických podílových fondů a vymoženostech, které dnes mají při obchodování drobní investoři.

Anketa: Karol Piovarcsy

Investiční web (IW): Na Wall Street je v plném proudu výsledková sezóna. Co nám zatím její první poločas ukázal?

Karol Piovarcsy (KP): Výsledky amerických firem jsou podle očekávání velmi dobré a je jedno, zda se jedná o společnosti ze staré nebo mladé ekonomiky. Skoro bych řekl, že je to "úplná paráda". Na výsledcích se odrážejí miliardy dolarů, které byly v minulém roce napumpovány do systému - velké společnosti z nich samozřejmě dokázaly skrze různé vládní projekty profitovat.

IW: Přece jen se mi však trošku zdá, že reakce na skvělé výsledky nejsou tak bujaré.

na právě probíhající výsledkové sezóně se odrážejí miliardy dolarů, které byly v minulém roce napumpovány do systému - velké společnosti z nich samozřejmě dokázaly přes různé vládní projekty profitovat

KP: Není se čemu divit, hlavní indexy jsou blízko svých maxim, a proto na Wall Street vidíme spíše opatrné reakce. Nesmíme však zapomínat, že velké americké společnosti prodávají někdy až 2/3 svých výrobků a služeb v zahraničí, a proto na lepší výsledky reagují "kurzově pozitivněji" například asijské trhy.

IW: Jste tedy stále pozitivně naladěni na akciové trhy?

KP: Ano, věříme, že akcie mohou dále posilovat na všech kontinentech. Růstové momentum je stále přítomné, a ani menší korekce by jej neměla ohrozit. Jiná situace je dluhopisových trzích.

akcie mohou dále posilovat na všech kontinentech, protože je růstové momentum stále přítomno, a ani menší korekce by jej neměla ohrozit

IW: Máte na mysli další zhoršení finančního ratingu Řecka a růst rizikových prémií (spreadů) na dluhopisech některých dalších evropských zemí?

KP: Evropa na tom je opravdu "mizerně". Krize se postupně posouvá z Řecka na další země. 30 miliard dolarů, které nabídla Řecku Evropská unie, stačit nebude. Dnes se mluví o potřebě financování řeckého dluhu až ve výši trojnásobku této částky. Což by však již musel řešit Mezinárodní měnový fond, což Řekové moc nechtějí.

IW: Proč?

Řekové jsou silní patrioti a věří, že jejich kultura může obrazně řečeno učit celý svět

KP: V principu je v Řecku stále socialismus, a ani řecká národní hrdost to nedovoluje. Viděl jsem nedávno zajímavý článek od našich kolegů z řecké pobočce Saxo Bank. Řekové jsou silní patrioti a věří, že jejich kultura může obrazně řečeno učit celý svět.

IW: Takže nechtějí aby jim někdo radil...

KP: Je to tak (smích). Ale zpátky k tomu článku. Řecká vláda před několika týdny zřídila účet, na který mohou posílat Řekové peníze, aby pomohli vládě z dluhové krize. Ale když přišli lidé do banky a chtěli přispět řeckému státu, dozvěděli se několik nemilých informací. Zaprvé jim bankovní úředníci řekli, že z vkladu jim vezmou 3procentní poplatek, dále dvacetiprocentní daň, a ještě navíc musejí doložit, že se jedná o čisté peníze. "Akce se nepovedla" a na účet doputovalo pár set euro.

Dánska se krize skoro nedotkla a dál patří k nejstabilnějším zemím v Evropě s nízkou korupcí a minimální byrokracií

IW: Mluvíme o Řecku, kde sice máte pobočku, ale sídlo vaší banky je v Dánsku. Jak se vůbec Dánsko vypořádalo z krizí?

Dánska se krize skoro nedotkla. Finanční rating drží stále na nejvyšších AAA hodnotách. Dánsko patří stále k nejstabilnějším zemím v Evropě, a to včetně právního systému a veřejných financí. K tomu je tam navíc velmi nízká korupce a minimální byrokracie.

IW: Pojďme se přesunout ze sídla vaší banky do země, ze které osobně pocházíte. Funguje na Slovensku vůbec kapitálový trh?

KP: V poslední době se sice všude možně hovoří o budoucnosti slovenské burzy, dokonce o nových IPO, ale jsem skeptik a investoři by se podle mého názoru měli soustředit na lépe regulované a především likvidnější trhy.

investor má v našem informačnímu a obchodnímu systému servis jako velcí profesionální hráči, a navíc na jednom místě dostane zadarmo servis velkých zpravodajských agentur

IW: Na českém "online trhu" investičních a obchodních platforem je již relativně silná konkurence a investoři si konečně mohou vybírat. Čím je zajímavý váš obchodní systém?

KP: Investor se dostane k informačnímu a obchodnímu systému tak jako velcí profesionální hráči. Na jednom místě dostanou zadarmo servis velkých zpravodajských agentur a podrobnou fundamentální a technickou analýzu. Výhodou je také možnost měnového zajištění pozic bez nároku na dodatečný kapitál.

IW: Buďte konkrétní. Co v ní tedy investor najde?

KP: Například ukazatel poměru tržní ceny vůči zisku (P/E) pět let zpátky v zajímavém grafickém provedení, a co je hlavní, přestože máme silné analytické oddělení, nabízíme v rámci platformy přístup k řadě investičních doporučení od desítek předních brokerů a bank z celého světa. Investor si tak může udělat více objektivní obrázek.

řada nových investorů se na online účtech "dlouho neohřeje", protože unáhlenými investicemi ztratí hodně kapitálu a brzy skončí

IW: Makléřské firmy v Česku v poslední době utrácejí nemalé částky za reklamu, která láká investory k otevírání obchodních účtů.

KP: Některé firmy zajímá pouze jediná věc - otevírání účtů. Na čemž není nic špatného, o to samozřejmě stojíme i my. Problém je, že se řada nových investorů na online účtech "dlouho neohřeje", protože unáhlenými investicemi ztratí hodně kapitálu a brzy skončí. Našim cílem je udržení investorů, proto se je snažíme vzdělávat, aby hned na začátku nedoplatili na řadu školáckých chyb.

můžete mít třeba nejnižší poplatky, nejkrásnější obchodní platformu, ale když firma, která vám to nabízí, není řádně regulovaným subjektem a nemá průhlednou historii, tak se klidně může stát, že vás připraví o vaše celé úspory

IW: Podle jakých parametrů by měli investoři vybírat svého makléře a obchodní platformu? Co byste jim poradil?

KP: Možné se to v těchto zeměpisných šířkách moc nenosí, ale jsem přesvědčen, že transparentnost je při výběru makléře to nejdůležitější. Můžete mít třeba nejnižší poplatky, nejkrásnější obchodní platformu, ale když firma, která vám to nabízí, není řádně regulovaným subjektem a nemá průhlednou historii, tak se klidně může stát, že vás připraví o vaše celé úspory.

IW: České investory zajímají stále nejvíc české akcie. Co jim můžete v rámci obchodování nabídnout?

KP: Na podzim bude přes nás možné fyzicky zobchodovat jakékoliv české akcie, ale ani do té doby nejsou investoři nijak ochuzeni. Vzhledem k tomu, že se řada akcií obchoduje v rámci dual-listingu na jiných trzích, není problém koupit NWR v Londýně nebo ČEZ ve Varšavě. Hodně investorů také využívá nákupu derivátů na samotný index českých akcií PX.

pětiletá investiční strategie, o které vykládají někteří správci podílových fondů, je postavena velmi často "na vodě". Investoři by měli volit více aktivní přístup s horizontem například roku, maximálně dvou

IW: Události po pádu Lehman Brothers nabouraly řadu investičních pouček. Co myslíte, že při investování ještě "funguje"?

Výrazně se podle nás zkrátil investiční horizont. Jinými slovy, nedoporučujeme klientům nakupovat na velmi dlouhý časový horizont. Pětiletá investiční strategie, o které vykládají někteří správci podílových fondů, je postavena velmi často "na vodě". Investoři by měli volit více aktivní přístup s horizontem například roku, maximálně dvou.

IW: Co tedy funguje? Pravidelné investování?

Myslím, že ano, ale je otázkou, co v rámci pravidelných investic nakupujete. Nákup klasického podílového fondu je drahá a neefektivní věc.

domnívám se, že rozumnou volbou pro pravidelné investování jsou indexové fondy (ETF), které jsou, co se týká poplatků, velmi levné, a navíc mnohdy více transparentní než klasické podílové fondy

IW: Můžete to vysvětlit?

Poplatky, a to jak deklarované, tak i skryté, jsou u klasických otevřených podílových fondů velmi vysoké a kombinace vstupního, správcovského a výstupního poplatku může velmi citelně ukrojit z budoucích výnosů. Domnívám se, že rozumnou volbou jsou indexové fondy (ETF), které jsou, co se týká poplatků, velmi levné, a navíc mnohdy více transparentní. A ještě jedna věc - dlouhodobá statistika ukazuje, že více než 2/3 správců podílových fondů nejsou schopny překonat výkonnost samotného indexu, takže moc důvodů kupovat fondy nevidím.

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl
včera v 16:44

MMF: Slovenská ekonomika bude pokračovat v solidním růstu

Hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska se letos zvýší o 3,3 procenta, tedy stejným tempem jako v loňském roce....
Slovensko Hospodářský růst HDP
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %
včera v 16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 % na 980,76 bodu.
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5,5 procenta na 836,1 milionu liber....
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
včera v 16:07

Dukovany neplánovaně odstavují druhý blok, zřejmě v něm netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek večer energetici neplánovaně odstaví druhý reaktorový blok. Potřebují...
Jaderná energetika Česká republika
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v EU se v březnu zvýšila

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii se v březnu zvýšila. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropské...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
včera v 15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
včera v 15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc jednotek

Prodej nových rodinných domů dosáhl v USA v únoru anualizované hodnoty 592 tisíc jednotek. Je to více než v lednu ...
Americká ekonomika Americký realitní trh Nemovitosti
včera v 15:08

BBC: Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování kvůli daním

Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž nejméně deset...
Apple Daně
včera v 15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
včera v 14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh Firemní dluhopisy
včera v 14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie