Kupujte to, čeho si ostatní nevšímají
|

Kupujte to, čeho si ostatní nevšímají

Mnoho analytiků a expertů si v poslední době neví rady – které akcie by neměly chybět v portfoliu každého investora? Samozřejmě ty, které jsou dobře ohodnoceny, mají růstový potenciál a stabilní půdu pod nohama. Roger Ibbotson, profesor financí na universitě Yale, má s výběrem akcií jasno, vydal se však jiným směrem.

Světové akcie Investování Objem obchodů Likvidita

"Všichni toužíme po větší likviditě a menším riziku. Pokud se však rozhodneme koupit akcie, když je jejich likvidita největší, tak nás to přijde velice draho," říká Ibbotson, který sleduje likviditu na akciových trzích přes 20 let.

Za dlouhá léta shromažďování dat došel k jednoznačnému závěru – největší příležitost pro kupce se skýtá v období, kdy je titul nejméně likvidní.

Equity Residential Properties - v USD

Jako příklad uvádí Ibbotson akcie společnosti Equity Residential Properties. Akcie této společnosti se před 9 lety obchodovaly za 25 dolarů, kdy se za den zobchodovalo kolem milionu akcií. V roce 2007 se počet obchodů zdvojnásobil, a cena se za tu dobu vyhoupla na dvojnásobek.

Podobný vývoj jsme mohli vidět například u rozvíjejících se trhů nebo komodit. Ty se ve stejném období dočkaly nových investorů, což znamená, že přišla větší likvidita a s ní kýžený růst hodnoty akcií. Bovespa - index brazilké burzy

Příkladem je brazilský hlavní akciový index Bovespa. Objem obchodů na tomto trhu se ještě v roce 2003 pohyboval okolo 100 milionů dolarů za den. V současnosti je tato suma 15krát vyšší.

Za současných podmínek je podle Ibbotsona absence likvidity pro výběr akcií klíčová. Proto by neměly v portfoliích investorů chybět společnosti, které většina investorů a analytiků ignoruje. Jejich likvidita se zlepší a případný růst by se měl projevit do několika let.

Zdroj: Smartmoney.com