10 investorských superstar
|

10 investorských superstar

Většině celebrit stačí poskytnout jméno nějaké značce a inkasovat procenta z prodejů. Všichni ale nejsou takoví. Někteří v sobě objeví podnikavého ducha a vydělané peníze z filmů nebo cédéček investují do vlastního byznysu. Ty nejlepší jsme vybrali.

Investice Celebrity
Paul Newman

Paul Newman

Herec a režisér Paul Newman, který zemřel v roce 2008, zahájil na začátku 80. let neuvěřitelně úspěšný byznys, který ne zcela souvisel s jeho filmovou kariérou. Newman začal podnikat v potravinářství a přišel s vlastní značkou Newman´s Own. Společnost vyráběla zálivky, omáčky do těstovin, a dokonce i víno.

Firma Newmanovi vynášela, a proto se rozhodl veškeré její zisky průběžně věnovat na charitu. A suma to nebyla malá - celkem se podařilo takto darovat 280 milionů dolarů.

Tyra Banks

Tyra Banks

Posledních deset let bylo pro tuto bývalou modelku hodně perných. V roce 2005 se po dvaceti letech rozloučila se světem supermodelingu.

Zaměřila se na média. Je tváří tří televizních show: Tyra Banks Show, Next Top Model a Stylista. K tomu se stará o produkci.

Podle New York Times dosahuje její jmění 75 milionů dolarů.

Mary Kate a Ashley Olsen

Mary-Kate a Ashley Olsen

Slavná dvojčata mají za sebou dlouhou cestu, která začala seriálem Full House. I když se děvčata od mládí proslavila hlavně díky filmům a seriálům, věnují se už léta podnikání.

V současné době předsedají Dualstar Entertainment, maloobchodní společnosti, která byla v roce 1993 založena na jejich jména.

Firmě se daří více než dobře - ročně se jí daří vydělat na oblečení a kosmetice kolem 1 miliardy dolarů. Za větší část výdělku vděčí sestry řetězci Wal-Mart, který jejich zboží nabízí.

Časopis Forbes odhaduje jejich čisté jmění na 100 milionů dolarů. Shaun White

Shaun White

Shaun White nikdy nechtěl, aby se z něj stal jen další olympijský atlet. Rozhodl se, že z úspěchu na olympijských hrách v Turíně vytěží co možná nejvíc. Snowboardista se rozhodl vyrábět produkty, které ponesou jeho jméno.

Rozhodl se pro spolupráci se společnostmi, kterým opravdu věří a pro které bude jeho jméno výhodné. Seznam produktů se samozřejmě rozrůstá a obsahuje kolekci snowboardového vybavení pro Burton, videohry pro Ubisoft a jeho vlastní oblečení pro maloobchodní síť Target.

Podle časopisu Forbes je jedním z nejlépe placených "extrémních" sportovců, kdy například za rok 2008 vydělal 9 milionů dolarů.

Rachael Ray

Rachael Ray

Když Rachael Ray přišla v roce 2001 na televizní stanici Food Network, ještě netušila, že se její pořad stane trhákem.

Její počáteční popularita se rychle proměnila v mediální říši, která v sobě zahrnuje tři pořady na Food Network, talk show, krmiva pro domácí zvířata, charitativní nadaci, kuchařky, časopisy, řadu nádobí, a dokonce i její vlastní olivový olej.

V letošním roce ji Forbes zařadil na 79. příčku v hodnocení Celebrity Top 100.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey Show, která byla poprvé uvedena v roce 1986, byla jen začátkem. Už v té době se Oprah stala známou po celých Spojených státech a sázka na mediální trh se už tehdy vyplatila.

Slavná moderátorka si po úspěchu založila vlastní produkční společnost, která podporovala kariéru mnoha jiných osobností. V roce 2011 navíc Oprah povýší a bude mít kontrolu nad celým kabelovým kanálem. Její čisté jmění dosahuje téměř 2,5 miliardy dolarů. Sean "Diddy" Combs

Sean "Diddy" Combs

Za posledních deset let se Diddy dokázal propracovat z rapové hvězdy až k veleúspěšnému producentovi.

Poté, co si založil vlastní vydavatelství Bad Boy Entertainment, se hip-hop rychle přesunul do všech odvětví: módy (oblečení Sean John), televize (Making the Band a Run´s House), a dokonce do lihovin (vodka Ciroc).

Hodnota říše hudby, módy a marketingu byla v poslední době odhadnuta na 350 milionů dolarů.

Earvin "Magic" Johnson

Earvin "Magic" Johnson

V roce 1987 založil Magic Johnson společnost Magic Johnson Enterprises (MJE). Firma se zaměřila na revitalizaci předměstí amerických měst.

Na začátku 90let bylo jen málo společností, které byly ochotny investovat právě do předměstí. Magic Johnson Enterprises potřebné investice sehnala a přispěla ke zlepšení životní úrovně v 91 městech ve 22 státech.

MJE má také několik dceřiných společností - od řetězce kin, talentové agentury, až po kulturní týdeníky. V loňském roce napsal Johnson knihu s názvem "32 způsobů, jak být mistrem v podnikání". Podle CNN Money se od samotného Magica učí i řetězec Best Buy, který potřebuje návod jak proniknout na předměstí.

Podle časopisu Forbes je majetek Magica Johnsona odhadován na 500 miliónů dolarů a nominoval tak svého držitele mezi pětici nejbohatších "černých" Američanů.

Shawn "Jay-Z" Carter

Shawn "Jay-Z" Carter

Kromě masivního úspěchu v hudebním průmyslu vyvinul rapper Jay-Z zábavní impérium.

Začal tím, že založil své vlastní vydavatelství Roc-A-Fella Records. Poté se přesunul do pozice finančního ředitele společnosti Def Jam Records. Jeho jmění se odhaduje na 150 milionů dolarů.

Tony Hawk

Tony Hawk

Tento nejznámější skateboardista vlastní kromě trofejí za úspěchy v soutěžích také celé skateboardové impérium.

V roce 1992 založil společnost Birdhouse, kde vyvinul inovační skateboardy a módní oděvy. Tony Hawk se s prosperující společností dostal i mimo skateboarding. Jeho návrhy ovlivnily jízdní kola, obuv, a dokonce i nejlépe prodávanou sérii videoher Tony Hawk ProSkater.

Zdroj: Business Insider