Katar má být největším světovým realitním investorem v zahraničí
|

Katar má být největším světovým realitním investorem v zahraničí

Katar by se měl stát největším zdrojem kapitálu investovaného do zahraničních nemovitostí v roce 2010. Ve své aktuální zprávě to uvádí realitní společnost Jones Lang LaSalle.

Nemovitosti Realitní trh Katar
Obchodní dům Harrods

Katar je největším světovým vývozcem zkapalněného zemního plynu a jeho ekonomika byla loni jednou z nejrychleji rostoucích na světě. V posledních pěti letech rostla průměrným tempem 17,4 procenta a zastínila ostatní země Perského zálivu a producentů ropy, jako jsou Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Průzkum Reuters z dubna letošního roku ukázal, že katarská ekonomika bude i v letošním roce pokračovat v rychlém tempu růstu, a to ve výši okolo 16,1 procenta.

Díky kapitálu nahromaděnému z prodeje ropy a zemního plynu začal Katar investovat do zahraničních nemovitostí. Katarský fond řízený členy královské rodiny Qatar Holding, známý také jako Qatar Investment Authority, například zhruba před měsícem koupil proslulý londýnský obchodní dům Harrods za zhruba 1,5 miliardy liber.

Předchozí majitel, egyptský obchodník Mohammed Al Fayed, Harrods koupil v roce 1985 za 615 milionů liber. Další stamiliony investoval do rekonstrukce.

Světové realitní kanceláře potvrzují zájem Kataru o další investice. Katar tak nejspíše v tomto roce nahradí v pozici největšího globálního investora do nemovitostí německé fondy.