Gary Shilling: US nemovitosti spadnou o dalších 20 procent
|

Gary Shilling: US nemovitosti spadnou o dalších 20 procent

Je to přesně rok, kdy se zastavil silný pokles cen amerických nemovitostí. Od té doby mírně rostou a řada analytiků začala mluvit o dnu trhu a oživení ve tvaru písmena V. Uznávaný burzovní guru Gary Shilling mezi ně však rozhodně nepatří a naopak varuje před 10- až 20procentním propadem.

Nemovitosti
US nemovitosti - vývoj cen

Shilling se také domnívá, že tento pád potká americké nemovitosti v následujících třech letech a své dno si nenajdou dříve než v roce 2013. Proč má Gary Shilling tak pesimistický názor?

"Vše je o vztahu mezi nabídkou a poptávkou. V současnosti je na trhu stále přetlak nabídky domů v poměru k počtu lidí, kteří by si je chtěli koupit," říká Shilling a dodává: "Spotřebitelé jsou stále pod tlakem, protože mají na svých bedrech velké dluhy a těžko hledají práci."

Podle Shillinga se také stále řada lidí nevyrovnala s tím, že investování do nemovitostí již není "jistou investicí".

V poslední době se také řada potencionální kupců nemovitostí raději "sestěhovává" ke svým nejbližším příbuzným, vyměňuje velké domy a byty za menší a zbavuje se případných "druhých" domů.

"Nabídka a poptávka jsou v silném nepoměru, takže ani extrémně nízké úrokové sazby neudrží ceny na stávajících úrovních," shrnuje svůj výhled na trh amerických realit Gary Shilling.

Zdroj: Yahoo!