Spekulovat na pokles - ano či ne?
|

Spekulovat na pokles - ano či ne?

Lidé se kvůli finanční krizi většinou hněvají na Wall Street, která ji podle nich způsobila. Skupina obchodníků však této zlobě ve velké míře unikla – těch, kteří spekulují na pokles. Manažer hedge fondu a miliardář John Paulson spekuloval na pokles rizikových hypoték (subprime mortgages). V roce 2007 vydělal jeho hedge fond 15 miliard dolarů, on sám si přišel na 4 miliardy.

Spekulace
John Paulson

Proč se tedy individuálním investorům, kteří mají jiné zaměstnání než profesionální investování, nemusí vyplatit shortovat cenné papíry a uzavírat další sázky na pokles trhu?

Spekulace na pokles mohou být časově i jinak náročné. Paulsonovým zdánlivě lehce nabytým enormním ziskům totiž ve skutečnosti předcházel rozsáhlý výzkum trhu s nemovitostmi a hypotékami.

John Paulson: hrdina, nebo zločinec?

Paulson se svým zástupcem Paolem Pellegrinim koupili obrovskou databázi hypoték na rezidenční nemovitosti. Následně prostudovali řadu údajů, přičemž hledali půjčky s nejnižším standardním pojištěním záruk, které by mohly být sloučeny do kolateralizované dluhové obligace (CDO). Těžko říct, jak dlouho mu tento výzkum trval, pravděpodobně se však jednalo o práci v řádu měsíců.

Máme ten stres zapotřebí?

Dalším důvodem ke zvážení shortování je stres. Spekulace na pokles představují jednu z nejrizikovějších forem investování, protože při nich existuje možnost neomezených ztrát. Cenné papíry mohou teoreticky neomezeně růst, klesnout nemohou o více než 100 %.

Sám Paulson zažíval v prvních dnech své sázky obrovské ztráty a s nimi spojený stres si vybíjel běháním v newyorském Central Parku. Někteří lidé takový stres nejsou schopni unést a své akcie potom raději prodají ještě před tím, než skutečně spadnou.

Jak spekulovat na pokles

Přístup k informacím

Třetím důvodem stojícím proti spekulacím na pokles, tedy alespoň pro individuální investory, je nedostatek informací. Abyste vsadili na pokles akcií, když z historického trendu vidíte, že porostou, musíte vědět něco, co ostatní neví. Přesněji - musíte být "před davem".

Paulsonova investice samozřejmě vyžadovala velké sumy peněz a spoustu času. Přesto nejspíše věděl o něčem, o čem věděla pouze malá skupinka lidí. Taková informace ho zřejmě utvrdila v přesvědčení vytrvat i v době, kdy se trh pohyboval proti jeho spekulaci.

S každou finanční krizí se pozornost zaměřuje směrem k té hrstce šťastných, kteří hodně vydělali pomocí nějaké finanční strategie, jež se potom stane populární. Zda je možné takový úspěch "napodobit", se ještě uvidí. Záleží i na osobnosti investora - někdo raději klidně spí, když ví, že mu investice dlouhodobě rostou konstantním tempem. Pro jiné je spekulace na pokles zajímavou věcí na zvážení.

Zdroj: WSJ