Investování: Jak ovládnout emoce?
|

Investování: Jak ovládnout emoce?

Emotivní obchodování s akciemi vychází ve výsledku hodně draze. Přesto kdykoli trh klesá, miliony investorů realizují velice nevýhodné obchody. Člověk bývá sám sobě největším nepřítelem.

Investování
Úspěšní tradeři sledují trh komplexně

Propad z let 2008 a začátku roku 2009 nebyl výjimkou – drobní investoři vybrali miliardy dolarů z akcií – strach je donutil prodat, když se trh dostával na dno. Potom nedokázali rychle zareagovat, když se vývoj obrátil a od března 2009 do dubna letošního roku vyrostly indexy o 70 procent. Přestože akcie rostly, miliony dolarů směřovaly do méně výnosných dluhopisových fondů. Emoce držely investory od reinvestování a napravení utrpěných ztrát.

"Důvody emotivního chování jsou naprosto jasné," říká Terry Burnham, bývalý ekonom z Harvardu. Je autorem knihy Mean Markets and Lizard Brains: How to Profit from the New Science of Irrationality (doslova přeloženo Lakomé trhy a ještěrčí mozky: Jak vydělat pomocí nové vědy o iracionalitě). Podle Burnhama si investoři musejí být vědomi části mozku, která reaguje impulzivně na stres a strach. Říká tomu "ještěrčí mozek", protože se vyvinul v raném stadiu evoluce, protože sloužil k hledání potravy a útěku před nebezpečím.

1. Pochopte nepřítele v sobě

Burnham pro Morningstar uvedl, že výchozím krokem k lepším investicím je přestat obviňovat okolní události a uvědomit si, že lidé ve své přirozenosti nedokáží správně hospodařit s penězi.

"První lekcí je poznat v sobě samém nepřítele," dodává. "Váš mozek není hloupým orgánem, který vás přivede k bankrotu. Je to zázračný nástroj. Jen je od přírody určen k jiným činnostem, ne správě peněz."

Čím dříve si investoři uvědomí, že emocionální investování je ztrátové, tím dříve začnou lépe obchodovat.

Přestože emocionální centra v mozku jsou při obchodování největším nepřítelem, mozek je také nejlepší pomocník – jiné oblasti dokáží zvládat složité rozhodovací procesy a vytřídit konfliktní myšlenky.

2. Překonejte emoce

Klíčem k vyvarování se investičním chybám je schopnost ovládnout emoce. Každý investor má různé reakce a musí si být vědom okamžiku, kdy ho začnou ovládat emoce a umět je zastavit.

Sám Burnham na sebe při online obchodování musel dávat pozor. Říká, že počítače byly v té době ještě připojeny k síti síťovým kabelem. Když chtěl zabránit impulzivním rozhodnutím, kabel vyhodil a nechal si ho zaslat přes noc poštou FedExem. Získal tak 24 hodin, ve kterých nemohl obchodovat a mohl si obchody promyslet.

"Pokud obchodujete každodenně a začnete dělat chyby, v určitém okamžiku ztratíte kompletně schopnost úspěšně obchodovat. Nemyslete si, že se to během chvíle změní. Síla vůle nepomůže."

3. Objevte fungující přístup

Pro většinu investorů je klíčem k úspěchu plán na zkrocení impulzivních pokušení.

Pokud máte přístup ke svým fondům online a uvědomujete si, že můžete jednat impulzivně, je dobré vytvořit si nějaké překážky. Stačí něco jednoduchého, například, že přístupové heslo zná jen vaše žena. Budete se mí muset vždy nejdříve zeptat, a tak máte čas získat nadhled.

Burnham například zmiňuje, že zadával pokyny přes drahého brokera telefonicky, protože ho to nutilo si vše předem rozmyslet. "Něco ve mě nechtělo platit ten drahý poplatek."

Je to jen o tom využít své tvůrčí schopnosti a vytvořit si důmyslné překážky.

4. Držte se své strategie

Až poznáte své slabosti, stačí vytvořit strategii, která emoce vyřadí ze hry.

Někomu pomůže investovat do levného indexového fondu. Základem je dlouhodobě stejná strategie, která pomáhá odolat nutkání vstupovat nebo vystupovat z trhu. Předem určený obchodní plán je snadnou pomocí.

Průměrování nákupní ceny s pravidelně investovanou pevnou částkou je dobrou strategií – například každý měsíc 2 000 Kč. Kdo takovým způsobem dlouhodobě investuje, nakupuje při propadu trhu více akcií za nižší cenu.

Klíčem je uzavřít emoce a nepustit je ke své peněžence nebo obchodnímu účtu.

Přinuťte se zpomalit, analyzovat situaci a projít si fakta. Případně zahrňte do procesu i ostatní, pokud to pomůže zkrotit náhlá iracionální rozhodnutí.

Zdroj: AP