Akciové korelace: Není kde se schovat
|

Akciové korelace: Není kde se schovat

Vzájemný vztah, tzv. korelace, mezi jednotlivými akcemi zastoupenými v hlavním americkém akciovém indexu S&P 500 je nejvyšší od roku 1987. Vyplývá to z výzkumu investiční společnosti Birinyi Associates. Čím to je způsobeno a co to znamená pro drobné investory?

Ještě na začátku roku, když byly akciové trhy relativně zdravé a investoři málo zneklidnění, korelace mezi indexem S&P 500 a akciemi v něm zastoupenými byla nižší než 50 procent, což znamená, že investoři dávali přednost jednotlivým akciím před nákupem velkých indexů.

korelace

Od půlky června korelace vyšplhala nad 70 procent, a v minulém týdnu se ocitla až na 81 procentech, což investoři naposledy viděli během . Pro porovnání dlouhodobý průměr je 44 procent.

Co to znamená pro investory?

Výběr jednotlivých akcií, tzv. stock picking, nedává již tolik smysl, protože akcie indexu S&P 500 "mají tendenci" pohybovat se stejným směrem ve stejnou dobu.

Korelace roste v období zvýšené kolísavosti (volatility) na trzích, kdy investoři inklinují k plošným prodejům akcií, místo aby vybírali akcie, ve kterých by toho období přečkali (např. dividendové akcie).

Dalším vysvětlením pro růst korelace je fakt, že hodně velkých hráčů opouští akcie jako takové a dává přednost jiným typům investic.

"Přesouváme stovky milionů dolarů z akcií do firemních dluhopisů a hotovosti," říká hlavní investiční ředitel v Harris Private Bank, která obhospodařuje fondy ve výši 57 mld. USD.

Také strategie, která sází na dividendové akcie, které historicky přece jen oslabují pomaleji než zbytek trhu, v poslední době moc neplatí. Od vrcholu na konci dubna dividendové akcie v indexu S&P 500 umazaly shodně s indexem okolo 11 procent.

Defenzivně se nechová také ani jeden z deseti sektorů zastoupených v indexu S&P 500, když všechny do jednoho jsou od dubnových vrcholů v minusu.

Kdo za to může?

"Je to trh, kdo ovládá indexy (pozn. indexové investice). Samotné akcie nemají šanci. V dobrých dnech jde všechno nahoru, ve špatných naopak všechno padá dolů," říká Jeffrey Yale Rubin, hlavní analytik Birinyi Associates, a dodává: "Pro drobného investora i pro portfoliomanažera podílového fondu je velmi těžké se odlišit a vsadit na jednotlivé akcie."

Jinými slovy investoři mohou třeba vybrat společnost s dobrými hospodářskými výsledky a zajímavým produktem, ale když půjde trh dolů, půjdou její akcie dolů s trhem.

Podle investičního experta Jima Bianca je zvýšená korelace důsledkem počítačového obchodování, tzv. high frequency tradingu – HFT a zvýšené obliby a růstu vlivu indexových fondů (ETF).

Zdroj: Birinyi Associates