Lekce pro Buffetta – 2. díl
|

Lekce pro Buffetta – 2. díl

Warren Buffett, Zázrak z Omahy - vzor pro mnoho investorů. Jiní jej ovšem kritizují, a to nejen kvůli vazbám na viníky finanční krize (vzpomeňme na jeho podporu Goldman Sachs). V poslední době totiž porušil nejedno své dlouholeté pravidlo. Nebojme se proto slavnému investorovi udělit pár lekcí, on nám to zase vrátí, žádné strachy.

Investování
Warren Buffett

3. pravidlo: Jděte proti trhu!

Buffett vždy vyzýval k tomu být opatrný, když jsou všichni nadšení, a naopak. Nákup Goldman Sachs v době, kdy se všichni báli o osud bankovního sektoru, je dobrým příkladem.

Chcete vydělat? Nejděte stále s davem

Sám Buffett však přiznává, že zcela "minul" realitní bublinu. Jak to?

Vysvětlení možná tkví v Buffettově expozici v Moody's. Růst zisků z instrumentů krytých nekvalitními hypotékami byl podporován ratingem z dílny této agentury. rostly i ceny akcií samotné Moody's. Navíc rostly ceny domů a objem obchodování na páku. Kde nechal slavný investor oči?

Buffett přiznává, že některé známky bubliny pozoroval. Například několik velkých realitních firem se ucházelo o investice samotné Berkshire Hathaway, a to po desetiletích naprostého "ticha" v tomto směru.

Buffettův popis toho, jak minul bublinu, nám budiž dokonalým poučením. Podle něj nelze bublinu rozeznat, protože v době, kdy vzniká, se na jejím růstu podílí celý trh. Nevyhne se to ani těm nejchytřejším, což ilustroval na příkladu Isaaca Newtona, který na začátku 18. století neodolal růstu jedné z investic a nakonec v oné bublině přišel o všechny předchozí zisky.

Když tedy rostou akcie firmy, kterou vlastníte, jen proto, že posiluje celý trh nebo sektor, prodejte tyto akcie. Není to snadné rozhodnutí, ale v žádném případě na něm neproděláte.

Buffett porušil i další pravidla. Další dvě najdete zde

4. pravidlo: Chovejte se jako majitel firmy, když kupujete její akcie!

Pravidlo, které v případě investice do Moody's dostalo pořádně na frak.

Zaměstnanci agentury uvedli před komisí, která vyšetřuje vznik finanční krize, že se firemní kultura výrazně změnila po odloučení od Dun & Bradstreet v roce 2000 (kdy se Buffett poprvé zaháčkoval v Moody's). Začalo jít spíše o podíl na trhu, správné ratingové ohodnocování šlo trochu stranou. Investor, který by se choval jako vlastník firmy, by podobnou změnu jistě měl zaregistrovat - a vyhodit ředitele takzvaně na dvě doby. Buffett obhajoval vedení agentury tím, sice změnilo směřování firmy, ale v zásadě jen věřilo tomu, čemu všichni ostatní, totiž že realitní trh nemůže propadnout.

Sám šéf Moody's Raymond McDaniel Jr. se hájil tím, že ratingy, které agentura vydávala, byly jejím nejlepším a skutečným názorem v době, kdy byly vydávány.

Proto se chovejte jako majitelé firmy, jakmile kupujete její akcie. Většina z nás nebude mít takové slovo, jaké mohl mít Zázrak z Omahy v Moody's (kde držel 13 procent akcií). Ale vždy můžeme "hlasovat nohama", tedy odejít z pozic a akcie prodat.

5. pravidlo: Hra na dluh je hra s ohněm!

Buffett sám popisuje deriváty jako finanční zbraně hromadného ničení. Realitní výbuch mu dal jasně za pravdu. Sám Buffett však vlastní slušný ranec derivátů.

Tady je nutné říct, že je kritika trochu mimo mísu.

Velký investor kritizuje deriváty především proto, že umožňují riskujícím hráčům na trhu obchodovat s velkou finanční pákou (na dluh). Sázejí tak peníze, které nejsou reálně jejich. Pokud se jim daří, mají pocit, že s "pár dolary" vydělali jmění. A to je nakažlivé a nebezpečné.

Finanční páka: Dobrý sluha, zlý pán

Buffett tak před komisí zopakoval, že se bude vždy snažit nevyvolávat v lidech pocit, že je dobré si příliš půjčovat, i kdyby to třeba léta neslo své investiční ovoce.

Narozdíl od horlivých pákařů Buffett sází dlouhodobě na velké akcie. Navíc má hodně přes 20 miliard dolarů v hotovosti. To nevypadá na nějaký problém s dluhy z investic.

Buďte tedy opatrní, když se zadlužujete, a dvakrát více v případě, že půjčené peníze investujete. Může se totiž stát, že nakoupíte příliš mnoho akcií a nebudete mít na uhrazení ztrát v případě jejich propadu. Nedělejte to, i kdyby vás trh svými atraktivními cenami stokrát sváděl.

Zdroj: MSN.com