Ranní ptáče dál doskáče. Zkrátka je úspěšnější!
|

Ranní ptáče dál doskáče. Zkrátka je úspěšnější!

Existují dva typy lidí. Jedni s ranním rozbřeskem vyskakují z postele plni optimismu a s očekáváním nových událostí a úkolů, druzí jdou zhruba ve stejnou dobu spát po prohýřené, nebo i pracovní noci.

Úspěch
Budík - ilustrační foto

Christoph Randler, biolog z univerzity v Heidelbergu, prokázal na výzkumu se 367 studenty, že ti, kteří jsou spíše ranní ptáčata, vykazují daleko větší pravděpodobnost úspěchu - studijního i pracovního.

"Karty v rukou třímají ranní hráči. Mají lepší výsledky ve škole, což je dostane na lepší univerzity, a z nich se rekrutují vyšší manažeři a další pracovníci."

Navíc ti, kdo vstávají brzy, mají tendenci problémy okamžitě řešit a zmenšovat. To také zvyšuje budoucí možnosti úspěchu. Ranní ptáčata jsou zkrátka v průměru aktivnější.

Změna rytmu spánku?

Stačí tedy změnit své spací návyky, když toužíme po větším uznání a úspěchu? Záleží na tom, jaký úspěch máme na mysli. Randler zjistil, že zatímco ranní ptáčata jsou úspěšnější v byznysu, takzvané sovy jsou naopak úspěšnější a spokojenější sociálně nebo například umělecky.

Do jisté míry je otázka genů, ke které skupině patříme. Ovšem každý, kdo kdy zažil náročnou pracovní dobu, ví, že lze do značné míry změnit životosprávu včetně spánkového rytmu. Nezmění to však naši předurčenost a osobnost - nelze tedy dosáhnout úspěchů na opačném poli jen tím, že si budeme dlouhodobě jinak nastavovat budík.

Jisté však podle Randlera je, že kdo vstane dříve, bude s největší pravděpodobností produktivnější.

Zdroj: Mainstreet.com