10 věcí, kterými si investoři sami podřezávají větev
|

10 věcí, kterými si investoři sami podřezávají větev

Průměrný investor je často svým největším nepřítelem, tvrdí profesor univerzity v Berkeley Terry Odean. Deset lekcí z behaviorálních financí, které kombinují psychologii, neurologii a ekonomii, může zachránit i vaše portfolio před nejrozmanitějšími nápady jeho majitele.

Investování
obchodníci

Neobchodujte denně, proděláte

Odean zjistil, že svobodní muži mají přílišné sebevědomí. A to se přelévá i do investování. Obchodují o 67 procent častěji než svobodné ženy - a prohrávají s nimi ve výnosech o 1,4 procentního bodu ročně!

Poznejte hranice svých schopností

Řada investorů nechápe, že nemůže konkurovat hráčům typu Goldman Sachs nebo JPMorgan. Je to jako hrát basketbal jeden na jednoho proti LeBronu Jamesovi - zkrátka dostanete výprask.

býci

Nenásledujte investorské stádo

Individuální investoři daleko častěji plní portfolia akciemi, které vidí ve zprávách, například Apple, Google a další. Ve zpravodajství se točí zhruba 10 procent firem. Zbývajících 90 přitom často nabízí lepší zhodnocení.

Cramer na CNBC

Neřiďte se podle zpravodajství

Drobní investoři často s denním zpožděním kupují ty nejlepší akcie ze včerejší seance, kterých jsou ráno plné žebříčky. Podle Odeanovy statistiky tito vítězové v následujícím měsíci v průměru prohrají s trhem o 1,6 procentního bodu. Nebrat!

Nesnažte se přesně časovat trh

Akcie, které drobní investoři prodávají, překonávají svou výkonností ty, které naopak ve stejné době kupují. K tomu není co dodat.

Začít investovat

Přiznejte chybu

Odean na studii 10 tisíc investorů prokázal, že se snaží spíše držet ztrátové akcie, ne ty, které posilují.

Orientujte se v poplatcích fondů

Investoři se podle Odeana vyhýbají takovým podílovým fondům, které chtějí poplatky za vstup do fondu. To zní dobře. Podle Odeana si však nedávají vůbec pozor na fondy, které během držení investice polykají jeden poplatek za druhým.

Jak vybrat podílový fond

Intradenní obchodník - ilustrační foto

Jednoduché obchody nejsou chytré obchody

Investoři, kteří dříve řídili své obchody přes telefon a poráželi trh o 2 procenta ročně, začali s přechodem k online obchodování ztrácet (o 3 procenta proti trhu). Odean to popsal již v roce 2002. Jednoduchý přístup k obchodování dává investorům do ruky ničivou zbraň - namířenou proti nim samotným.

Kalkulačka

Pozor na rostoucí náklady

Příklad Tchaj-wanu: poplatky, daně a špatné načasování investic stály za posledních 5 let individuální investory 32 miliard dolarů.

Kašlete na investiční kluby

Odean zjistil, že 60 procent klubů investorů prohrává s trhem. Většinou sází na malé, růstové společnosti, a navíc za rok v průměru vymění 65 procent portfolií. Dlouhodobě se přitom daří dlouhodobým investorům.

Zdroj: Forbes