Roman Dvořák: Odpovědi na otázky čtenářů Investičního webu
|

Roman Dvořák: Odpovědi na otázky čtenářů Investičního webu

V rubrice Otázky a odpovědi jste se ptali Romana Dvořáka, burzovního analytika z české pobočky investiční společnosti Pioneer Investments. Zajímal vás mimo jiné jeho výhled na druhé pololetí, budoucnost evropské úvěrové krize, ale i spojitost vášně pro vážnou hudbu a investování.

Roman Dvořák

Dobrý den, pane Dvořáku. Jaké trhy považujete za perspektivní pro velmi dlouhý investiční horizont? Hodně se hovoří o Rusku, Turecku a Indonésii. Jaké zastoupení by měly mít tyto trhy v portfoliu dynamického až spekulativního investora v části investic emerging markets? Nadvážil byste některý z těchto trhů v portfoliu oproti zastoupení v MSCI Emerging Markets? Ktery trh považujete za podhodnocený a akcie velmi levné? JM

Začnu od konce. Podle mého názoru hraje malou roli, jak jsou akcie nyní drahé, protože nedosahují žádného extrému v ocenění. Dávalo smysl přikládat ocenění větší význam v roce 1921, 1932 a 1982, kdy byly akcie extrémně levné, nebo v roce 2000, kdy byly naopak extrémně drahé. Uvedu jeden příklad, proč si myslím, že současné drobné nuance v ocenění nejsou důležité. Evropské akcie byly na svém dnu v březnu 2009 levnější než americké, ale nakonec stejně rostly pomaleji. Rozhodly jiné faktory než ocenění – slabší růst evropské ekonomiky, pomalejší růst zisků evropských firem, dluhová krize v Řecku… Co se týká rozvíjejících se trhů, akcie např. Bulharska nebo Ruska jsou dokonce levnější než vyspělé trhy. Naopak vyššího P/E dosahují Čína, Indie a Indonésie.

Co se týká mých preferencí pro jednotlivé regiony nebo země, osobně nerozumím nadšení pro brazilské akcie, když zvážím, jako moc je tato země závislá na vývozu komodit do Číny a USA. Obecně bych se měl na pozoru před jakoukoli zemí, která je silně závislá na vývozu svého nerostného bohatství v době, kdy se očekává slabší růst globální ekonomiky a kdy mírná inflační očekávání nenahrávají rychlejšímu růstu cen komodit. Fakt, že komoditám patřila poslední dekáda, ještě neznamená, že tomu tak bude v následujícím desetiletí. Osobně nepreferuji žádnou z rozvíjejících se ekonomik, ale souhlasím, že celý region EM má mít v dynamičtějších portfoliích své místo. Podíl je individuální.

Jaký je váš názor na Čínu? Mnozí předpovídají vytvářející se bublinu, navíc se akcie obchodují na burze oddělené pro domácí investory v jüanu a pro zahraniční v dolaru, což může být značným měnovým rizikem ve vztahu k CZK. Pokud se nepletu, podobně je to v Rusku, kde se obchodují akcie v dolaru i rublu. Děkuji za odpověď. J Matelka

Díky za dotaz, pane Matelko. Máte pravdu, že Čína rozdělila odbornou veřejnost na dvě části. Jedna se obává důsledků prasknutí realitní bubliny, druhá věří, že další klidné roky vysokého růstu ekonomiky a akcií budou pokračovat. Já osobně patřím do první skupiny. Nepochybuji, že v Číně je realitní bublina, která praskne, nebo spíše již praská. Nasvědčuje tomu jak chování čínské centrální banky a vlády, která se důsledkům prasknutí bubliny snaží zabránit, tak ukazatele z realitního trhu.

Rozhodnutí zvýšit velikost propadu cen nemovitostí v zátěžových testech bank nebylo bezdůvodné. Stejně tak požadavek na zvýšení podílu hotovosti při koupi domu. V největších čínských městech, zejména Pekingu a Hanzhou, vzrostly v posledních dvou letech prudce ceny k nájmům a k průměrným příjmům domácností. Ta akcelerace je děsivá. Fakt, že čínské domácnosti nejsou tak zadlužené jako ty americké a že čínské hypotéky nejsou zabalené do mezinárodních cenných papírů, nijak nesnižuje riziko ohrožení reálné ekonomiky. Na investice do bydlení, které vyrušily negativní vliv propadu čistých exportů během poslední recese, se Čína nebude moci v dalších letech spolehnout. Kdyby pokles realit dosahoval stejné hloubky, jako třeba v Japonsku na začátku 90. let, výrazně by zpomalil nejen reálnou ekonomiku, ale způsobil by vážné sociální problémy. Asi polovinu příjmu státního rozpočtu Číny tvoří prodeje stavebních pozemků. Výraznější ochlazení realitního sektoru by bylo proto těžkou zkouškou stability této země. Dobrý den! Budou podle vás růst akcie i na podzim? Jsou k tomu důvody. Díky. S pozdravem A. Kos

Dobrý den, pane Kosi. Nevím, jaké výsledky budou reportovat firmy za třetí kvartál, jak rychle poroste evropská a americká ekonomika, jaká bude důvěra firem, spotřebitelů a investorů. To vše jsou faktory, které ovlivní podzimní vývoj na burzách. Je příliš neznámých na to, aby jakákoli prognóza akciových trhů byla seriózní a správná.

Osobně si myslím, že akcie od března 2009 rostly dost rychle, aby si zasloužily větší a delší korekci. K ní také nakonec došlo. Pokles v květnu až červnu byl zatím největší od začátku oživení. Podle technické analýzy je sice po korekci, ale spolehnout se na to rozhodně nedá. Dobré firemní výsledky za druhý kvartál pomohly akciím dostat se blíže svým maximům, zatímco předstihové indikátory a americká makrodata nebyla nic moc. Také si myslím, že akcie rostly ostře symetricky ve tvaru písmene V a pokusily se předjímat chování ekonomiky. V ekonomice se však tento nejlepší scénář oživení nepotvrdil a pravděpodobně ani nepotvrdí, proto i z toho pohledu mají akcie důvod zvolnit svoje tempo růstu.

Fondy Pioneer měly v minulosti hodně špatnou pověst. Pamatuji si, jak podomně prodávali neuvěřitelní amatéři a hodně lidí na to doplatilo. Například moje teta. Co se od té doby změnilo? Kdo fondy prodává nyní? Rozumí tomu? Hezký den. Zdena Zímová, Trutnov

Dobrý den, paní Zímová. Předně mě mrzí špatná zkušenost vaší tety s investováním. Dobrý poradce by měl rozumět nejdříve klientovi, pak až kapitálovým trhům. Po poradci nemůžete chtít, aby věděl, jestli akcie nebo dluhopisy porostou, ale aby vám dokázal doporučit vhodný produkt, kterému také musí rozumět. Kvalitu investičního poradenství ovšem nelze spojovat se špatnou výkonností akciových trhů za poslední dekádu.

Myslím si, že za posledních deset let obecně nastal velký posun. Dvě krize krátce za sebou přiměly klienty k větší opatrnosti a povědomí o riziku. Pamatuji si dobu, kdy se o měnovém riziku moc nemluvilo. Pak najednou v létě 2002 domácí měna prudce posílila a investoři si spočítali, o kolik se snížila hodnota jejich cizoměnových investic po přepočtu do korun. Od té doby jich stále více požadovalo korunové nebo do korun zajištěné produkty. Navíc pokračující posilující trend koruny je v tom utvrzoval.

Spousta investorů vyzkoušela také akcie a zjistila, že na to nemá. Dobrý poradce by to měl včas rozpoznat a těmto "drahým" experimentům, které nelze vrátit zpět, zabránit. V tom je jeho hlavní hodnota pro klienta. Za posledních deset let se také změnila a rozšířila nabídka investičních produktů, ve které se najde vhodný produkt pro každý typ klienta. Nemělo by tedy docházet k situacím, kdy poradce doporučuje klientovi jeden investiční produkt, protože žádný jiný v nabídce nemá. Skončila podle vás evropská úvěrová krize, nebo víte ještě o nějakém dalším "Řecku"? Děkuji předem za odpověď. Pavel S.

Podle CDS, které indikují pravděpodobnost bankrotu, a podle výnosu z dluhopisů se situace Řecka v očích investorů nijak nezlepšila. Již dva měsíce se drží výnos z desetiletých řeckých dluhopisů nad deseti procenty. Když bylo na začátku května nejhůř, přesahoval výnos dvanáct procent. Mezi Řeckem a ostatními zeměmi v Evropě, včetně problémovější skupiny PIIGS, zůstává nadále propastný rozdíl. CDS Portugalska, po Řecku druhé nejrizikověji vnímané země, je třetinové a výnosy z desetiletých dluhopisů asi poloviční.

Mám cca 50 procent svých investic ve fondech peněžního trhu, ale nejsem moc spokojena se zhodnocením, které je "nula nula nic". Jaké mám další možnosti, kam bezpečně, ale s lepším výnosem, dát své úspory? Díky Alena I.

Dobrý den, Aleno! Nevím, zda máte na mysli korunové peněžní fondy. Kdybych zhodnocení korunových peněžních fondů poměřoval s inflací, já osobně bych byl spokojený. Ke konci července meziroční inflace sice vyskočila na 1,9 %, ale to je stále méně, než kolik vydělaly za poslední rok korunové peněžní fondy. Ani podle aktuálního výnosu do splatnosti, který se u korunových peněžních fondů pohybuje kolem dvou procent, to nevypadá na zmařenou investici, protože inflační očekávání zůstávají mírná.

Záleží tedy, s čím výnosy porovnáváte. Jestliže jste měla na mysli dolarové peněžní fondy, tak ty opravdu mohly vydělat "nula nula nic", jak uvádíte. Vzhledem k agresivnější monetární politice v USA spadly výnosy krátkých amerických vládních dluhopisů prakticky na nulu, tedy mnohem níže než v Evropě či u nás. Očekávaný výnos vašeho portfolia je možné samozřejmě zvýšit, ale pak je třeba uvést, jak velké výkyvy jste ochotna tolerovat. Mám-li si pod pojmem "bezpečně" investovat vysvětlit, že požadujete minimální výkyvy, pak lze dalším rozložením portfolia opravdu získat jen pár desetin navíc.

Můj finanční poradce mi radí, abych měl 2/3 v akciích? Je to rozumné? Je mi 45 let. Děkuji za váš čas, Ondřej Toman, Brno

Dobrý den, pane Tomane! Předpokládám, že se vás poradce před tímto doporučením ptal na vaše investiční cíle, investiční horizont, rizikovou toleranci, investiční zkušenosti a další náležitosti, aby správně určil váš investiční profil. Jenom podle věku, který uvádíte, totiž nelze správně určit, jaký je pro vás vhodný podíl akcií. Člověk by se měl opravdu vyvarovat zjednodušujících pomůcek, jako např. odečíst od číslice 100 věk a výsledek v procentech považovat za ideální podíl akcií v portfoliu. Podobných, promiňte mi ten výraz, pitomostí, koluje mezi lidmi víc.

Znám velmi mnoho mladých lidi, kteří by si ke svému věku mohli dovolit mít i 80 % akcií, ale při prvním poklesu by ztratili nervy. Buď si to uvědomí sami, nebo je k tomu dovede jejich poradce. Nejlépe ještě před prvním investičním rozhodnutím. Správné investiční poradenství je tedy komplexnější proces, který nelze zjednodušit jen na pár matematických vzorců či dotazníkových otázek. Domnívám se, že dobrý poradce by rovněž neměl přizpůsobovat vaši investiční strategii, tedy i podíl akcií, situaci na trhu. Váš rizikový profil je mnohem důležitější.

Roman Dvořák (34)

Na kapitálových trzích se pohybuje již deset let. Začínal jako investiční poradce a redaktor časopisu Fond Shop. Od roku 2004 pracuje pro investiční společnost Pioneer Investments. Dnes zastává pozici produktového analytika a analytika kapitálových trhů.

Prý jste zcela neoficiálně působil a působíte jako finanční důvěrník některých celebrit. Můžete to komentovat? Miloslav Doubrava

To je trochu přehnané, protože ta setkání jsou více soukromá než pracovní. Osobně jsem se bavil o penězích se dvěma režiséry, z nichž jeden nedávno ve vysokém věku zemřel. Další celebritou je známý skladatel, se kterým si však povídám o filmové hudbě, protože akcie a dluhopisy ho vůbec nezajímají a já to samozřejmě respektuji.

Říká se, že spoustu času trávíte skládáním hudby. Můžete to potvrdit? Má smysl pro abstraktní hudební struktury a rytmus něco společného s porozuměním procesům na trzích? Miloslav Doubrava

V hudbě doslova ležím skoro každý večer, což je taky důvod, proč jsem ještě nedočetl Příštích sto let od G. Friedmana. Hudba se někdy přirovnává k číslům a matematice, Morricone zase viděl paralelu s šachovou hrou. O přirovnání k akciovým trhům jsem ještě nikdy neslyšel. Myslím, že oba procesy jsou úplně jiné. Každý druhý takt v hudbě se dá přibližně předpovídat. Napoví vám tónina, takt, který se během skladby většinou nemění, rytmus a nálada té hudby. Podle prvních tónů poznáte i skladatele.

To u akciových trhů moc nefunguje. Každý další den na akciových trzích většinou vypadá úplně jinak než předchozí a někdy se trhy chovají úplně jinak, než by se podle všech pravidel dalo očekávat. Například v posledních týdnech a měsících bychom našli hodně dnů, kdy akcie začínaly jedno dvě procenta v plusu, ale skončily zrcadlově v minusu.

Zdravím z Plzně! Kamárad si nedávno koupil nějaký váš nový americký fond a říkal, že je to "bomba", na které vydělá hodně peněz. Je to pravda? Kolik vynáší (ročně)? V čem je tak super? Dík moc za odpověď. Tomáš Zelenka

Jistota v očekávání vašeho kamaráda mě děsí, pane Zelenko. Nevím, co ji způsobilo, jestli slib jeho poradce, nebo pohled na vysokou výkonnost amerických akcií za poslední rok. Přístup k investování do akciových fondů si zasluhuje větší obezřetnost a menší euforii. Akcie mohou opravdu někdy vydělat desítky procent, zvláště po krizích a v dobách, kdy jsou extrémně levné (po poslední hypoteční a úvěrové krizi extrémně levné rozhodně nebyly a nejsou) a při rostoucích vyhlídkách pro ekonomiku a firemní zisky. Mohou však také desítky procent ztratit, a to rychleji, než stihnete reagovat. Americký akciový index spadl během dvou měsíců, května a června, asi o 17 procent. Je třeba mít na zřeteli, že zisk je vždy nejistý, ale výkyvy jsou běžné.

Za druhé, co je dobré pro vašeho kamaráda, ještě nemusí být dobré pro vás. Vaše očekávání a tolerance k riziku mohou být zcela odlišné, proto pro vás mohou být vhodnější zcela jiné typy investic.

Dobrý den, kolik peněz bych měl mít zainvestováno v české koruně, a kolik v euru nebo dolarech? Ideální podíl? Ivoš

Díky za dotaz, Ivoši! Domnívám se, že běžný investor se obejde bez cizoměnového portfolia. Samozřejmě už tím, že investuje do cizoměnových investic bez zajištění do koruny, cizí měnu v portfoliu drží. Nevidím proto důvod kupovat si eura nebo dolary, držet je na nízko úročených účtech v bankách a snažit se odhadovat měnové pohyby. Úspěšnost těchto spekulací nebývá vysoká. Korunový konzervativní investor by měl mít výhradně korunové nebo do korun zajištěné investice. Měnové riziko považuji za přípustné pouze u rizikové části portfolia s nejvyšším potenciálem zhodnocení, kde navíc není možné zajištění do korun.

Zisk Microsoftu se díky cloudu ve čtvrtém finančním čtvrtletí více…
včera v 22:44

Zisk Microsoftu se díky cloudu ve čtvrtém finančním čtvrtletí více než zdvojnásobil

Čistý zisk softwarového vývojáře Microsoft se ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí více než zdvojnásobil na 6,51 miliardy...
Microsoft Software Americké akcie
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar…
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar…
včera v 22:30

Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar výrazně oslabil

Americké akcie ve čtvrtek stagnovaly. Na vývoj na trhu měly vliv pokles maloobchodních firem a vlažné výsledky...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
O koupi Ducati od Volkswagenu mají zájem mimo jiné Benettonové
včera v 21:07

O koupi Ducati od Volkswagenu mají zájem mimo jiné Benettonové

O koupi italského výrobce motocyklů Ducati od německé automobilové skupiny Volkswagen má vedle motocyklových firem a...
Volkswagen Fúze a akvizice
Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
včera v 20:00

Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009

První polovina letošního roku byla pro hedgeové fondy nejlepším obdobím od poslední finanční krize. Vyplývá to z dat...
Investiční fondy Hedgeové fondy Investice
Pivovar AB InBev kupuje výrobce energetických nápojů Hiball
včera v 19:40

Pivovar AB InBev kupuje výrobce energetických nápojů Hiball

Největší světový pivovar Anheuser Busch InBev koupí výrobce energetických nápojů Hiball, který rovněž vlastní značku...
Potraviny Pivo Fúze a akvizice
Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, euro po zasedání ECB…
Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, euro po zasedání ECB…
včera v 18:31

Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, euro po zasedání ECB výrazně zpevnilo

Velké západoevropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Investoři zvažovali rozhodnutí ECB...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Čína chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence
včera v 17:35

Čína chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence

Čínská vláda představila ve čtvrtek národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020...
Čína Věda
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra klesla nejníže od dubna
včera v 17:34

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra klesla nejníže od dubna

Index spotřebitelské důvěry v eurozóně dosáhl v červenci podle prvních odhadů -1,7 bodu. Je to nejnižší hodnota od...
Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Washington dal ExxonMobilu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku
včera v 17:31

Washington dal ExxonMobilu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku

Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost ExxonMobil pokutou dva miliony...
ExxonMobil Rusko
Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky
včera v 16:55

Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky

Britská ministryně kultury Karen Bradleyová bude potřebovat několik dalších týdnů k rozhodnutí, zda plán úplného...
Média Spojené království Fúze a akvizice
Pražskou burzu ve čtvrtek udržely těsně nad nulou akcie ČEZ
Pražskou burzu ve čtvrtek udržely těsně nad nulou akcie ČEZ
včera v 16:32

Pražskou burzu ve čtvrtek udržely těsně nad nulou akcie ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala. Index PX sice stoupl, ale jen o 0,08 % na 1 008,69 bodu. Nejvýrazněji se změnila...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou…
včera v 16:20

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou Bamboru

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou firmu Bambora od Nordic Capital za 1,5 miliardy...
Finanční sektor Fúze a akvizice
Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů
včera v 15:41

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit...
Životní prostředí
Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé
včera v 15:18

Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé

Nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládají aerolinky Air France, ponese název Joon. Oslovit má...
Evropské akcie Doprava
Vláda by podle Senátu měla stanovit plán pro zavedení eura v ČR
včera v 15:06

Vláda by podle Senátu měla stanovit plán pro zavedení eura v ČR

Vláda by měla podle Senátu stanovit jasný plán pro zavedení eura v Česku, protože členství v eurozóně bude hlavní...
Česká republika Euro Česká koruna
USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl…
včera v 14:51

USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 233 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 15. července klesl na 233...
Americká ekonomika Nezaměstnanost Spojené státy americké (USA)
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9…
včera v 13:46

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu snížila na 6,90 procenta ze 7,35 procenta v předchozím měsíci. Poprvé...
Slovensko Nezaměstnanost