Nejproslulejší diamanty světa
|

Nejproslulejší diamanty světa

Snad žádné jiné kameny neprovází tolik záhad, mýtů a tajemství jako diamanty. V minulosti jim byly přisuzovány mystické, magické a léčivé vlastnosti. Měly být schopny dodávat kuráž, probouzet astrální energii i odvracet od svého majitele neštěstí. Nikoliv náhodou se proto nosily také jako amulety. Na světě je hned řada diamantů s pohnutou historií, která jim zaručila slávu a věčnost.

Diamanty Luxus
Diamant Koh-i-noor

Koh-i-noor

KOH-I-NOOR znamená v překladu "Hora světa". Historie jednoho z nejslavnějších diamantů se s lidskými osudy údajně prolíná už po dva tisíce let. S mnohem větší jistotou však víme, že od 14. století byl v držení indických a perských vládců.

Do Anglie se dostal v roce 1850 jako odškodné pro Východoindickou společnost, která jej darovala královně Viktorii. Ta diamant nechala vybrousit a obdarovala jím manželku britského panovníka.

Královna Alžběta jej roku 1936 dala vsadit do královské koruny a dodnes je střežen v Londýně s ostatními britskými korunovačními klenoty.

Diamant Hope

Hope

Diamant HOPE ("Naděje") je opředen asi nejdramatičtější legendou. Je uchován ve Smithsonian Institute ve Washingtonu.

Byl objeven v Indii, kde ho později, v 17. století, zakoupil francouzský cestovatel Jean Baptiste Tavernier, jenž jej později prodal králi Ludvíku XIV.

Tavernier utrženými penězi splatil rodinné dluhy a s vidinou dalšího dobrého obchodu se vydal zpět do Indie. Tam ho nečekalo žádné štěstí, neboť jej roztrhala smečka psů.

Diamant – král kamenů

Diamanty, ale i další drahé kameny (smaragdy, rubíny či safíry) byly odedávna symbolem bohatství, moci i krásy. Tak je tomu dodnes. V Mohsově stupnici tvrdosti je nejvýše a je 150krát tvrdší než devátý korund. Může být čirý, ale i zabarvený – žlutě, růžově, oranžově, hnědě atd. Rozlišují se tzv. "4 C" – Cut (brus), Color (barva), Carat (váha: jeden karát = 0,2 g) a Clarity (čistota).

Kámen byl součástí francouzských korunovačních klenotů, ale královskému rodu Bourbonů mnoho štěstí nepřinesl. V době Francouzské revoluce nejenže zmizel, ale král Ludvík XVI. byl spolu s manželkou Marií Antoinettou popraven.

Diamant se později objevil v Amsterdamu na přebrus. Ukradl jej však brusířův syn, který pod tíhou odpovědnosti za otcovu smrt spáchal sebevraždu.

V roce 1830 diamant získal bohatý obchodník Henry Hope. Kletba stíhající majitele kamene však zasáhla celou jeho rodinu, a proto byl diamant opět prodán.

Různé pohromy pronásledovaly i další majitele. Nakonec diamant získal do svého vlastnictví americký klenotník H. Winston a věnoval jej Smithsonian Institute.

Skleněné kopie Cullinanu a jeho odštěpků

Cullinan

CULLINAN je dosud největším nalezeným diamantem. Jeho velikost je přirovnávána ke grapefruitu.

Byl objeven roku 1905 v jižní Africe a pojmenován po majiteli dolu Thomasi Cullinanovi. Kámen byl rozříznut na dvě části, které jsou obě střeženy v Toweru jako součást korunovačních klenotů. Kromě toho existuje několik dalších úštěpků tohoto kamene.

Větší polovině, která se oficiálně označuje jako Cullinan I., se říká Hvězda Afriky. Menší polovina je známa pouze jako Cullinan II.

Neplést s briliantem

Briliant je nejznámější typ brusu diamantu. Existují však další – hruškový, perlový, srdcový, čtyřhranný (emerald) atd.

Velký magnát

VELKÝ MAGNÁT je třetím největším světovým drahokamem v kvalitě diamantu. Jméno získal po předčasně zesnulé ženě mogulského vládce indického území Šáhdžáhána.

Kámen byl nalezen v polovině 17. století. Kde se diamant nachází nyní, není známo; zaznívají i názory, že už byl dávno rozřezán na menší kameny.

Diamant Millenium Star

De Beers Millenium Star

DE BEERS MILLENNIUM STAR je podle některých znalců nejkrásnější diamant, který lze vůbec spatřit.

Byl objeven v osmdesátých letech minulého století v dolech De Beers v Kongu. Práce na jeho výbrusu trvala celé tři roky. Jeho hruškový tvar je tak bezchybný, že údajně nelze vyčíslit jeho cenu.

Investice do diamantů

Ceny diamantů nezažily prakticky za celé uplynulé století. Nejedná se však o jednoduchou investici.

Prakticky veškeré obchody s velkými diamanty probíhají formou aukcí. Ceny se šplhají do desítek milionů dolarů za ty největší skvosty.

Běžnější jsou samozřejmě investice do menších diamantů a šperků, případně rovnou do investičních diamantů.

V neposlední řadě lze investovat do fondů zaměřených přímo na drahé kameny nebo obecněji na luxusní zboží.

Příklady fondů investujících do diamantů nejdete i v tomto článku

Nakonec lze samozřejmě investovat i do akcií firem, které diamanty těží nebo zpracovávají, včetně šperkařství a dalších odvětví. Příkladem může být dokonce i iShares S&P Global Materials, který zahrnuje přes 10 procent BHP Billiton a přes 3 procenta Anglo American, která vlastní zásadní podíl v diamantovém gigantu De Beers.

Seznam světových těžařů diamantů a zemí s nějvětším výskytem ložisek najdete zde