Černá Hora láká na ekonomické občanství
|

Černá Hora láká na ekonomické občanství

Nekonečné masy hor svažující se do Jaderského moře dělají z Černé Hory nejkrásnější kombinaci země a moře, řekl kdysi lord Byron. Premiér Milo Đukanović při pohledu na jachty kotvící v této horami obklopené zátoce na východním pobřeží Jaderského moře neváhá hovořit o překonání věhlasného St. Tropez.

Nemovitosti Černá Hora
Tivat

Jistě trochu přehnané, ale pokud Đukanović a skupina zahraničních byznysmenů, kteří projekt podporují, dosáhnou svého, přístav Tivat, který je zatím dokončen jen ze zhruba dvaceti procent, by se mohl stát novou "dobrou adresou" pro smetánku a hlavním klenotem Černé Hory.

Elitní letovisko?

V rámci plánu na nalákání světových investorů Đukanović, který je zároveň předsedou černohorské agentury pro podporu investic, prohlásil, že kterákoliv osoba hodlající v zemi investovat minimálně 500 tisíc eur bude moci získat černohorské občanství.

"Není zde místo pro průměrné investiční projekty," prohlásil v Đukanović během oslavy dokončení první fáze stavby přístavního projektu k publiku složenému z obchodních a politických lídrů, kteří během jeho projevu spolu se svými ženami a přítelkyněmi usrkávali šampaňské. "Černá hora," řekl premiér, "se stane jednou z nejelitnějších turistických destinací na světě."

Daňový ráj

Černá Hora byla s Kosovem nejchudším regionem bývalé Jugoslávie. Kromě niklu nemá žádné nerostné bohatství. Jejím jediným bohatstvím je krásná, průmyslem nepoškozená příroda a čisté moře.

Po zániku Jugoslávie, kdy od centrální vlády přestaly chodit dotace, se Černá Hora začala zaměřovat na zahraniční investory s cílem stát se hlavním balkánským daňovým rájem. Korporátní daň ze zisku ve výši 9 % je nejnižší v Evropě.

Převládajícím náboženstvím v Černé Hoře je pravoslaví, a tak není divu, že se největšími investory stali bohatí Rusové (stejně jako například na Kypru).

Ruská provincie?

Největší černohorská společnost KAP (továrna ne zpracování hliníku), která tvoří asi polovinu exportu země, byla v roce 2005 prodána ruskému miliardáři Olegu Děripaskovi. I většina pobřežních nemovitostí byla prodána Rusům. Města, jako jsou Budva či Petrovac, lze směle přirovnat k našim Karlovým Varům. Expanze Rusů dnes pokračuje i v největším černohorském přístavu Bar. Možná, že se mýlím, ale i ekonomické občanství může být "úlitbou" bohatým Rusům, kteří jím získávají možnost volného pohybu po celém území EU.

Korupce – závažný problém

Ve své zprávě pro rok 2009 o stavu černohorské žádosti o vstup do Evropské unie Evropská komise konstatuje, že v mnoha oblastech zůstává korupce zcela běžná, a je tak i nadále vážným problémem.

Toto konstatování je jistě pravdivé, ale musíme vzít v úvahu, že průměrný plat se v Černé Hoře pohybuje okolo 300 eur za měsíc. Z něj se vyžít rozhodně nedá. Černá Hora má navíc přibližně tolik obyvatel jako Brno. Zná se tedy (skoro) každý s každým a vládne princip příslušnosti k rodině (rodinnému klanu). Proniknete-li do přízně místní vlivné rodiny, máte vyhráno.

Zajímavá pro Čechy?

Máte-li volných 500 tisíc eur a chcete mít firmu v daňovém ráji, kde se navíc platí eurem, pak nesporně ano. Firmu v Černé Hoře založíte se všemi potřebnými licencemi nejpozději do měsíce, když cena za její založení se pohybuje okolo tisíce eur.

Kupní procedura nemovitosti je též velice jednoduchá – stačí k ní platný pas, pokud ji kupujete jako fyzická osoba, a u právnické osoby stačí výpis registrace u obchodního soudu. Vypracování kupní smlouvy stojí maximálně 1 % z ceny a daň z převodu nemovitosti činí 3 %.

Na co si dát pozor

Budete-li chtít v Černé Hoře realizovat jakýkoli projekt, pak si dejte pozor především na pracovní morálku a sliby. Černohorci mají pracovní morálku skutečně "jižanskou", takže nepřijdou do práce: pokud slunce málo/moc svítí, vítr málo/moc fouká, málo/moc prší, mají moc malou/velkou rýmu atd.

Platit dělníkům se musí, jen když skutečně přijdou, od hodiny a jen za vykonanou práci. Na sliby, že někdy něco udělají, pakliže předem zaplatíte, vůbec neberte zřetel. Na jednoduchou práci jsem čekal i rok. Vezměte na vědomí, že nikdo – dámy prominou – "nehne zadkem", pokud mu za ním jako dráb nestojíte. Tím nikdo míním i právníky, kteří zajišťují koupi nemovitosti. Na celém Balkáně totiž platí zásada, "seber od cizince peníze a zmiz". Všichni vědí, že by cizinec u soudu prosoudil kalhoty.

Hlavní podmínkou úspěchu v Černé Hoře je kontrolovat, kontrolovat, kontrolovat! A odměnou může být podíl na vzestupu nového evropského ráje.