Nejlepší hlášky Warrena Buffetta
|

Nejlepší hlášky Warrena Buffetta

"Věštec z Omahy" - i tak se někdy říká Warrenu Buffettovi. Tento investiční guru, a nutno říct i veterán, si často a rád dělá legraci, ale zároveň chce svými výroky ostatní poučit. Řada z nich pochází z výročních zpráv akcionářům, ve kterých vždy hodnotí situaci ve svém fondu.

Picassovy Slečny z Avignonu asi Buffett na mysli neměl

"Investice do umění? Samozřejmě. Obraz nahé ženy můžete prodat seriózní firmě, která ho pak vystaví v Metropolitním muzeu. Nebo ho můžete prodat do sexshopu, tam ji přimalují větší prsa a vystaví ho do vitríny u chodníku."

V případě Picassových Slečen z Avignonu by se "Zázrak z Omahy" zřejmě nespletl, resp. vlastně ano - na sexshop v jejich případě stoprocentně nedojde.

Buffettovy perly nepocházejí jen z výročních zpráv. Pokud je Warren v televizi nebo dělá rozhovor pro noviny, nikdy si nenechá ujít příležitost utrousit něco vtipného.

V mnoha případech se neškodné věty stanou investory obecně přijímanou pravdou. Vybrali jsme pro vás řadu dalších, někdy už pěkně fousatých Buffettových hlášek.

"Pravidlo č. 1: Nikdy nesmíte přijít o peníze. Pravidlo č. 2: Nikdy nezapomínejte na pravidlo č. 1."

"Jsem lepší investor, protože jsem podnikatel. Ale jsem lepší podnikatel, když zrovna nejsem investor."

Portfolio pro rok 2010 podle Buffetta - můžete se podívat, jak se trefil do vývoje trhu

"Je mnohem lepší koupit výjimečnou (wonderful) firmu za férovou (fair) cenu, než mít za skvělou (wonderful) cenu pouze obstojnou (fair) firmu."

"Nemusíte být vědec, abyste mohl investovat. Investování není hra, kde ten s IQ 160 porazí toho s IQ 120."

"Čas je přítel úspěšného a povedeného podnikání, ale nepřítel průměrného."

"Nakonec stejně poznáte, kdo se koupe nahý, když ta velká vlna odteče."

"Investoři by si měli pamatovat, že vzrušení z obchodování a veškeré náklady jsou jejich nepřítelem. A pokud se snaží načasovat svůj vstup na trh, měli by se bát, když jsou všichni ostatní chamtiví."

Buffett ani sebe nebere vážně - třeba v reklamě na jednu pojišťovací společnost, kterou drží jeho fond Berkshire Hathaway "Pokud vlastníte akcie dokonale výkonné firmy se skvělým managementem, neprodávejte. Taková investice je věčná."

"Akciový trh není baseball. Nemusíte se pokoušet odpálit každý míček. Stačí si jen počkat na ten nejlepší nadhoz."

"Před mnoha lety mi Ben Graham řekl: Cena je to, co platíš, a hodnota je to, co dostaneš. Ať už mluvím o akciích, nebo o ponožkách, mám rád kvalitní produkty za snížené ceny."

"Můj přístup je jednoduchý. Mám rád co nejméně změn v podnikání. Dobrým příkladem je například společnost Wrigley. Žvýkačkám na internetu nic neublíží, na moc změn si tak firma nepotrpí. To je to, co se mi líbí."

"Nejlepší pro nás je, když má společnost s dobrým jménem drobné problémy. V tu dobu chceme nakupovat a nakupovat její akcie."

Zdroj: Business Insider