Efektivně pracovat z domova. Jak na to?
|

Efektivně pracovat z domova. Jak na to?

Práce doma rozhodně není pro všechny. Je potřeba zvážit několik charakterových rysů. Potřebujete, aby vás ostatní kontrolovali? Máte problém odpoutat se od práce? Jste lepší v osobní komunikaci? Pokud ano, pak pro práci z domova nejste tím správným adeptem.

Psychologie Zaměstnání
Práce z domova - ilustrační foto

Klíčovým prvkem je zachování motivace. "Někdo potřebuje k práci dokopat. Je těžké se doma motivovat," říká Jeff Erickson, nezávislý strategický konzultant.

Podstatné je vytvořit si dobré pracovní prostředí. "Chce to skutečnou kancelář s pracovním stolem. Kuchyně nebo obývací pokoj neposkytují dostatečné soukromí a klid k práci. Minimem je pokoj, kde se dají při práci zavřít dveře," doporučuje Erickson. "Pak už stačí počítač a dobré osvětlení."

K pracovně přistupujte jako ke skutečné kanceláři

Ideální je pracovat jako ve skutečné kanceláři. Erickson navrhuje potenciální program: "Vstaňte pravidelně v rozumnou dobu, dejte si snídani, oblečte se, a jděte do kanceláře. Kromě polední pauzy se vyhněte Facebooku. Po skončení pracovní doby se věnujte ostatním věcem – dětem, posilovně, zajděte si s kamarády do hospody a podobně."

Základem je vytvořit pro každý den pevnou strukturu. Minimalizuje to rozptýlení, zvyšuje efektivitu a vytváří jasnou hranici mezi prací a volným časem.

Rozptýlení je hlavním problémem práce z domova. Produktivita rapidně klesá, jakmile neudržíte pozornost. Někdy stačí zavřít dveře a vypnout domácí telefon, ale často jsou potřeba razantnější opatření.

S prací to nepřehánět

Druhým extrémem práce z domova je přepracování. Neustále vás něco může svádět k práci. Tento problém je ještě horší než zmíněná nedostatečná motivace.

Kate Listerová, která se prací z domova zabývá ve svých knihách, dokonce zná lidi, kteří po práci doma nasednou do auta, objedou si blok a vrátí se domů, jen aby ve své mysli zakončili pracovní den.

Ked Sheridan, spoluzakladatel Remote Employment, doporučuje: "Vytvořte si jasná pravidla, například nemluvit o práci v obýváku, nezabývat se prací v jasně stanovených časech. Součástí toho je i stanovení si trestu pro případ porušení pravidel." Děti vás při práci nesmějí rušit

Pokud máte děti, je potřeba jim vysvětlit, že nesmějí zlobit, když zrovna telefonujete, že mají klepat, když jste "v práci" a podobně. Pochopí to i malé děti, třeba na principu semaforu – červená cedulka na dveřích znamená "nerušit", zelená je pustí za vámi s jejich starostmi a radostmi.

Pozor na izolaci od společnosti

Z domácí "kanceláře" nemůžete navazovat přímý kontakt jako na pracovišti. Proto je snadné se cítit v izolaci. Fyzická izolace se pak může odrážet v psychice a snižovat inovativnost a celkovou kvalitu práce. "Nevzdejte se svého okolí, choďte ven a buďte v kontaktu s lidmi. Nechte si poradit. Zvykněte si hledat dobré nápady u ostatních," doporučuje Sheridan.

Navíc přidává několik postřehů:

- Nenechávejte si platit málo jen proto, že jste doma. Je to také práce!

- Zůstaňte produktivní jako ostatní.

- Nenechte si ujít možnost přetavit domácí práci v malou firmu.

- Nezapomínejte na ostatní záliby.

Listerová dodává, že při práci doma, tedy bez dozoru okolí a společnosti, můžeme mít tendenci poddávat se závislostem. Při problémech s přejídáním, alkoholem, drogami, nebo třeba závislostí na pornografii není dobré pracovat doma.

Pevná vůle je jako při každé práci důležitým předpokladem. Potvrzuje to i Listerová: "Úspěšně pracuji z domova už dvacet let a stále mám co zlepšovat. Ale když máte motivaci a vůli pracovat, je půlka hotova."

Zdroj: Business Insider