Lednový defekt: V lednu nečekejte jen burzovní posvícení
|

Lednový defekt: V lednu nečekejte jen burzovní posvícení

Druhým sezónním obchodem v roce je tzv. "lednový defekt". Známější je pojem "lednový efekt", který se vyjadřuje o lednu jako o růstovém měsíci. "Lednový defekt" však vyzývá k opatrnosti, signalizuje totiž korekci trhu. O co přesně jde?

Světové akcie

Pro ty, kdo chtějí obchodovat "lednový defekt", se doporučuje vstup do obchodu okolo osmého obchodního dne v lednu. K jeho uzavření by pak mělo dojít nejpozději osmnáctý obchodní den na zavírací ceně.

Zisky se vybírají postupně, stanoví se i maximální ztráta. Den vstupu není přesně stanoven, vychází se i z aktuální situace na trzích.

Z historických údajů pro otevření pozice vychází nejlépe osmý, devátý nebo desátý den. V letošním roce je osmým obchodním dnem středa 12. ledna. Podkladovým aktivem můžou být ETF s označením QQQQ (PowerShares QQQ) nebo SPY (SPDR S&P 500).

Devět z posledních jedenácti let skončilo lednové obchodování se ziskem.

Vstup do obchodu "lednový defekt" v roce 2010:

Lednový defekt v roce 2010

Vstup do obchodu "lednový defekt" v roce 2009:

Lednový defekt v roce 2009

Výsledky prvních pěti obchodních dnů v lednu v porovnání s výsledkem na konci ledna

Podívejme se, jak vypadá výkonnost měsíce ledna od roku 1990. V případě, že prvních pět lednových obchodních dní skončilo ziskem, zbylé dny uzavřely s průměrnou ztrátou 1,64 %. S vyšším ziskem než za prvních pět dní skončilo jenom 38 % lednových měsíců.

Situaci porovnejme se ztrátovými prvními pěti obchodními dny. Po nich 63 % prvních měsíců roku uzavřelo na vyšších hodnotách s průměrným nárůstem o 2,1 %.

Pokračování článku včetně názorných lednových statistik najdete na webu Optionslock.cz