Benjamin Graham: Hodnotové investice s 50% polštářkem
|

Benjamin Graham: Hodnotové investice s 50% polštářkem

Benjamin Graham, legenda akciových trhů, výborný pedagog, učitel Warrena Buffetta, investiční manažer a v podstatě otec hodnotového investování, jehož knihy jsou i třicet let po jeho smrti běžně používány na univerzitní úrovni, přišel v roce 1934 se zajímavou myšlenkou, která se zakládá na jakési bezpečnosti vkladu a jemu adekvátnímu zhodnocení, tzv. "margin of safety".

Ocenění Investování Benjamin Graham
Benjamin Graham

Základním principem teorie je, že investor by měl koupit vždy jen akcie, jejichž vnitřní hodnota je výrazně větší než jejich tržní cena. Tento rozdíl pak umožňuje investici s minimálním rizikem poklesu.

Protože je velmi obtížné přesně specifikovat fair value (férovou cenu) akcie, margin of safety dává poměrně široký prostor pro chyby.

Základní otázkou je, jak hluboko pod vnitřní hodnotou bychom měli vstoupit do pozice. Běžný hodnotově zaměřený investor otevírá pozici při 90 procentech vnitřní hodnoty (za každý dolar je ochoten zaplatit 90 centů).

Graham tuto hranici posunul na 50 procent, tedy 50 centů za dolar.

První se tak v hledáčku vždy objevily společnosti s nízkým P/E a P/S, které byly dále selektovány podle finančních výkazů.

Margin of safety lze také vyjádřit jako rozdíl mezi úrovní očekávaných tržeb a úrovní rentability.

Buffettologie: Hodnotové investování jako cesta pro drobné investory Hledání hodnoty

Proč používat tak velkou bezpečnostní rezervu, tedy 50 procent?

1. Chyba při výpočtu vnitřní hodnoty akcie

2. Více možností výpočtu vnitřní hodnoty

3. Vnitřní hodnota se mění

4. Čím větší margin of safety, tím pravděpodobněji lze očekávat vyšší zisky.

Pro rekapitulaci a usnadnění. Pokud si započítáte, že skutečná hodnota podniku je 100 milionů dolarů, ale tržní kapitalizace je na 70 milionech dolarů, dostanete margin of safety ve výši 30 procent. Tyto akcie zakoupíte a počkáte, než se tržní kapitalizace dorovná hodnotě podniku. Pokud někdy...

4 akciové tipy od Benjamina Grahama, otce hodnotového investování