Reality: V Česku zájem rose, ale v Evropě ještě rychleji
|

Reality: V Česku zájem rose, ale v Evropě ještě rychleji

Investoři utratí dle makléřů v roce 2011 za nemovitosti u nás až 700 milionů eur. V Evropě se objem nákupů vyšplhá na 130 miliard.

Nemovitosti Realitní trh
Nemovitostní fondy - ilustrační foto

Australan Michael Yardney, autor blogů věnovaných investicím do nemovitostí, nedávno napsal, že realitní investoři si budou muset dávat pořádný pozor na to, aby nakupovali ty správné objekty. Zároveň si musejí dobře rozmyslet, jak budou strukturovat kapitál, aby se nespálili, pokud porostou úrokové sazby. "Zůstat stranou, vyčkávat, jak vše dopadne, to se může zdát pro někoho bezpečné. Ale také to může znamenat promarnění skvělé příležitosti. Nedělat nic je snadné. Jak říká Donald Trump, 'nic je jednoduché... kdo ale chce nic'," komentuje situaci na realitních trzích Yardney.

Chuť utrácet za nemovitosti by letos měla růst. Dokládají to prognózy makléřů. Mezinárodní realitní společnost Jones Lang LaSalle odhaduje, že v roce 2011 se investice do komerčních nemovitostí v Evropě zvýší o 35 procent na 130 miliard eur. Nakupovat prý bude co i za co. Banky budou totiž tlačit na nucené prodeje a zřejmě budou i ochotny více úvěrovat.

Již loňský rok signalizoval změny k lepšímu. Meziročně se investice do realit zvedly o 40 procent. Největší zájem byl v Evropě o obchodní centra.

"Velké, likvidní a transparentní trhy ve Velké Británii, Francii a Německu přitáhnou většinu fondů. Nejsilnější poptávka bude směřovat do Londýna a Paříže. Nicméně růst obchodů zaznamenáme také na trzích severní Evropy, ve střední a východní Evropě a v Moskvě," je přesvědčen Chris Staveley, ředitel kapitálových trhů v londýnské pobočce Jones Lang LaSalle.

Na realitní trhy se loni vrátili institucionální investoři, suverénní fondy i penzijní fondy. Reality jim přinášejí větší výnosy než hotovost na účtech či nákup vládních dluhopisů.

Lepší časy

Oživení očekávají makléři i u nás. I když takový nárůst realitních obchodů, jaký se předpovídá na rok 2011 za celou Evropu, Česko pravděpodobně nezaznamená. Analytici mezinárodní realitní společnosti King Sturge odhadují, že kupci vloží do pořízení objektů v České republice 600 až 700 milionů eur. V roce 2010 by se hodnota všech akvizic měla pohybovat kolem 600 milionů eur. V letech 2009 a 2010 dominovali mezi investory v tuzemsku Češi. První příčka patří skupině CPI, kterou oficiálně vlastní matka podnikatele Radovana Vítka Magda Malá. CPI uzavřela v prosinci největší realitní akvizici roku 2010. Od developerské společnosti Finep zakoupila za 1,8 miliardy korun dvě administrativní budovy v pražském projektu Západní Město.

Zahraniční investoři figurovali v roce 2010 jen v 18 procentech obchodů. Letos by jich mělo být už podstatně víc. "Zájem je a bude o výborné kancelářské a maloobchodní budovy třídy A s dlouhodobými nájmy ve vyhledávaných lokalitách," tvrdí Jan Kovařínský, investiční konzultant společnosti King Sturge.

Před začátkem krize byly v Česku nejaktivnějšími kupci německé a rakouské fondy. Skupovaly prakticky vše, co bylo k mání. V roce 2010 se podařilo uzavřít transakci například rakouské společnosti Hypo Real Invest, španělské Azora Europe či dánské Kirby. "Charakteristické jsou pro ně především menší akvizice do 15 milionů eur. Soustřeďují se hlavně na kancelářské objekty třídy A v Praze," tvrdí Kovařínský.

Pokračování článku najdete na serveru Českápozice.cz