Investorské chyby roku 2010: Co letos neopakovat
|

Investorské chyby roku 2010: Co letos neopakovat

Posoudit průběh roku 2010 po investorské stránce není zase tak těžké. Hodně toho potěšilo: makro, vývoj komodit, jednotlivé akcie. Většině investorů se podařilo vyhnout dubnovým a červnovým propadům a zachytit rally, která trvala od srpna do prosince. Ovšem v hlavách investorů zůstávají pochyby. Na co si dát pozor v průběhu roku a které chyby neopakovat?

Obchodování Investice Investiční portfolio
kurzy

1. Obchodovat s akciemi není to samé jako spravovat fond

Být v čele fondu znamená obrovskou zodpovědnost a mnohem víc práce. Na vašich rozhodnutích, schopnosti organizovat a komunikaci závisejí peníze jiných investorů. Pokud se rozhodneme vložit peníze do akciového fondu, musí to být důvěryhodný a úspěšný fond, který řídí kvalitní byznysmen a obratný obchodník s akciemi.

2. Příliš mnoho hotovosti

Rok 2010 byl opět ve znamení hotovosti. A to i přes správné obchody z května, kdy se prodávalo, a ze srpna, kdy se nakupovalo. Podle analytiků bylo na trzích a v hlavách investorů stále hodně rizika. Při optimální náladě by stačilo 15 až 20 procent z hotovosti.

3. Akcie si musíte nejdřív koupit, než vám vydělají

V roce 2010 bylo na výběr mnoho akciových titulů, které předváděly solidní výkony. Do rizika se však moc lidí nepouštělo. Na trhu přitom bylo k dispozici několik menších společností, zejména technologických, které předváděly neuvěřitelné věci (třeba takový Netflix přidal zhruba 300 procent). Ani teď nemusí být pozdě. Více rizikové technologické akcie by měly zaujímat až 10 procent portfolia.

Trh neroste do nebe. Čemu má věřit drobný investor?

4. Nedostatek času

Investor nikdy nemá dost času. Průzkum, psaní, konferenční hovory, čtení, sledování ekonomických zpráv a podobně - to vše vyžaduje čas. Analytici radí mít seznam věcí, které musíte denně stihnout. Stranou pak dejte to ostatní.

5. Důvěra? Tu letos nečekejte

V roce 2010 bylo lehké se spolehnout na názor světoznámého investora či analytika. Většinou se shodovali, trhy rostly, ekonomiky se zotavovaly, alespoň statisticky. V roce 2011 bude mít spousta lidí moře nápadů a investičních rad. Vybrat mezi nimi ten správný bude alfa a omega investování. Pokud nemáte jasno sami od sebe.

7 investičních předsevzetí do roku 2011

Zdroj: Ritholtz.com